Djeca u Srbiji su uod početka godine na udaru velikog kašlja, a virus se proširio na skoro cijelu regiju. Mi danas govorimo o drugom virusu koji je također aktuelan u Srbiji. Zdravlje stanovništva u Srbiji, uključujući pojedince svih životnih dobi, trenutno je ugroženo raznim infekcijama, uključujući gripu, male boginje, veliki kašalj, koronavirus i respiratorni sincicijski virus (RSV). Dodatno, uočena je pojava šarlaha i parazitarnih infekcija, posebno glista, među djecom u vrtićima, što je dodatni razlog za zabrinutost.
Korona virus je godinama postojao uz druge zarazne bolesti. Najprije se potkraj prošle godine pojavila gripa, a potom i hripavac. 6. veljače otkrivene su i boginje. Izbijanje hripavca u Beogradu dovelo je do proglašenja epidemije, a liječnici se pripremaju za sličnu situaciju s malim boginjama, spremni da im se izravno suprotstave. Petnaestogodišnji dječak dobio je boginje od majke koja se nedavno vratila iz inozemstva. Međutim, postoji neizvjesnost oko majčine tvrdnje da je u djetinjstvu imala ospice, budući da se dijagnoza temelji isključivo na kliničkim promatranjima, a ne na laboratorijskim testovima. Nadalje, ni majka ni sin nisu primili cijepljenje, a sinu je cijepljenje odgođeno prema savjetu liječnika. Dječak se trenutno nalazi na liječenju od upale pluća na Klinici za infektivne i tropske bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
S pojavom ospica i neadekvatnom stopom cijepljenja, medicinski stručnjaci predviđaju mogućnost izbijanja malih boginja. Pedijatar Saša Milićević ističe realnu vjerojatnost epidemije malih boginja, pojašnjavajući da do prijenosa ospica može lako doći ako se samo jedno ili dvoje djece zarazi unutar vrtića. Prema riječima dr. Milićević, boginje su vrlo zarazne među djecom, pa se bolest lako širi unutar vrtićke sredine. Čak i samo nekoliko zaražene djece može prenijeti boginje onima koji nisu primili cijepljenje ili nisu bili hospitalizirani.
Prema riječima dr. Milićević, komplikacijama ove bolesti podložna su i mala djeca i odrasli. Kod odraslih se može razviti upala pluća ili encefalitis. Važno je napomenuti da sva ova stanja zahtijevaju hitnu liječničku intervenciju”, naglašava, napominjući da odrasli mogu imati glavobolju kao simptom. Kod djece, uz vodene kozice, simptomi malih boginja su malaksalost, povišena temperatura, nesanica i nervoza. Međutim, valja napomenuti da prisutnost ospica i visoka temperatura ne ukazuju automatski na prisutnost malih boginja.
Prema njegovom objašnjenju, virus ospica u pravilu počinje svoju manifestaciju iza ušiju, a potom napreduje niz vrat, često praćen crvenilom oko očiju. Epidemiologinja Gradskog zavoda za javno zdravstvo dr. Ivana Begović Lazarević izrazila je zabrinutost zbog mogućnosti izbijanja epidemije ospica zbog nedovoljne procijepljenosti.
Iako virus ospica u našoj zemlji još nije otkriven, postoji i dalje rizik zbog trenutne procijepljenosti koja nije dosegla preporučenih 95 posto. To stvara povoljne okolnosti za širenje vrlo zaraznog virusa ospica, osobito među necijepljenim osobama, što potencijalno dovodi do povećanja broja slučajeva. Posljedice ove situacije vjerojatno će se pokazati u skoroj budućnosti, navodi K1.