– U većini ituacija kada se govori o milionerima u svijetu, to su u 99% situacija muškarci. Međutim, u poslovnom svijetu imamo jako puno sposobnih žena, koje su ostvarile jako veliko bogatstvo….
Najbogatija žena na svijetu, sa 100 milijardi dolara, je Françoise Betancourt Myers: ipak nasljednica L’Oréala, ona ne nalazi veliku vrijednost u novcu. Françoise Bettencourt Meyers ovog je srpnja proslavila 70. rođendan. Ne zanima je šminkanje, pinceta obrva, odlazak u salon za masažu ili sudjelovanje u društvenim okupljanjima. Njezin glavni naglasak bila je njezina obitelj: njezin suprug s kojim je 40 godina i djeca Nikolas Myers i Jean Victor Myers.
- Djeca Francoise Betancourt Majer sada su odrasli, neovisni pojedinci koji drže položaje u tvrtki svoje majke radeći u upravnom odboru; to je značilo da će na kraju L’Oréal biti posao koji će ona naslijediti. Poslijepodneva provodi za klavirom, skladajući duge traktate o grčkoj mitologiji i Bibliji, sigurna u spoznaju da posao njezina djeda dobro teče. Jednog sunčanog dana upoznala je Jean-Pierrea Myersa, čiji je otac bio jedan od marketinških stručnjaka njezine tvrtke. Odmah nakon što ga je upoznala znala je da je on muškarac za kojeg će se udati. Par je izmijenio zavjete na jednostavnoj ceremoniji sa samo 9 prisutnih, a zatim je kasnije priredio veću zabavu. Françoise je žena koja stvarno voli svog muža i svoje sinove, i to se vidi.
Gracioznost gospođe Bettencourt-Meyers dijelom proizlazi iz njezina strogog katoličkog odgoja. U ovom slučaju, njezin suprug Jean-Pierre Meyers slučajno je francuski biznismen koji prakticira židovsku vjeru čiji je vlastiti otac bio rabin koji je umro u Auschwitzu. Ceremonija se održala početkom travnja 1984. u Toskani. Ovo dvoje ima svoje sinove odgajane u skladu sa židovskom vjerom i tradicijom jer se François Bettencourt-Meyers obratila na religiju svog supruga prije nego što su se vjenčali.
Ta je odluka bila žestok ukor njezinu ocu, koji je pod njemačkom okupacijom bio autor pamfleta za antisemitsku publikaciju La Terre Française, koja je bila oruđe nacističke propagande. Ona nije, kao što drugi bogati nasljednici imaju običaj, pasivno upravljati naslijeđenim bogatstvom ili ga brzo rasipati. Kada je njezina ekstravagantna majka Liliane Bettencourt preminula u rujnu 2017. u dobi od 94 godine, Françoise je ostavila većinski udio u L’Orealu, koji je tada bio procijenjen na “samo” 39,5 milijardi dolara. Ona ima 33 posto udjela u najvećoj kozmetičkoj tvrtki na svijetu.
Njezin djed, talentirani kemičar Eugene Schuler, osnovao ju je 1909. nakon što je razvio prvu neiritirajuću boju za kosu bez mirisa u svojoj skromnoj kuhinji dvosobnog poslovnog stana u Parizu. Šulerova unuka je u upravi L’Oreala i predsjednica obiteljskog holdinga Tethys koji kontrolira sve njezine investicije. Samo od L’Oreala svake godine dobiju više od pet milijardi eura dividende. Velikodušno daje iz svog bogatstva u potporu drugima, donirajući velike iznose za znanstvena istraživanja, umjetničke projekte i humanitarne akcije. Jedna od njezinih značajnih donacija je nevjerojatnih 226 milijuna dolara namijenjenih za obnovu katedrale Notre Dame u Parizu.
Françoise Bettencourt Meyers ima snažan znanstveni i osobni interes za židovsko-kršćansku vezu, temu o kojoj je napisala nekoliko objavljenih radova. Bettencourt-Myers je dvadeset godina optuživala Banier da je iskoristila mentalnu slabost Liliane Bettencourt kako bi opljačkala gotovo milijardu dolara u gotovini, nekretninama, umjetninama i policama osiguranja. Jedan od njezinih ekstravagantnih darova bio je otok Sejšeli. Imao je tri luksuzne kuće i aerodrom. U prosincu 2007., nedugo nakon smrti njezina oca, bivšeg ministra francuskog kabineta u raznim vladama Andrea Bettencourta, Francois je bila obaviještena od jedne od svojih sluškinja da Liliane namjerava imenovati Baniera svojim nasljednikom.
Ušuljao se u njedra naše male obitelji kao neka vrsta veseljaka, mamin mali prijatelj i na kraju se ponašao kao Rasputin. Rekao mi je da je ne posjećujem i ona je pristala. Kad sam saznao da ga moja majka planira posvojiti i da mu je oporučno ostavila svu svoju imovinu, shvatio sam da ne mogu dopustiti da se to nastavi. Kćeri je objavila “nuklearni rat” i zaprijetila da će razbaštiniti dijete ako se ne prestane igrati s njom. Javno je optužila Francoisa i prekinula svaki odnos s njim. Unatoč tome što su obje živjele u istoj pariškoj ulici, majka i kći susrele su se tek u sudnici.
“Dobro sam kao gusla, ali nemam pojma koja je muha ubola moju kćer, potpuno je izbezumljena”, rekla je Lilian Bettencourt. “Umjesto da čeka da umrem, ona može čekati, sada mi pomaže koliko god je moguće da odem s ovog svijeta Opterećena sporošću od mladosti, zaostaje za mnom. Uvijek pokazujući hladnu, introvertiranu prirodu, -nalazeći- smatrala je društvene ljude poput mog prijatelja (koji je bio) šarmantan -i- kulturan -i- inteligentan g. Banier prilično dosadan: Više je ne viđam i ne želim . Ona je trebala postati njegovo vlasništvo. Smatrao ju je svojim osobnim vampirom.
U konačnom nalogu iz 2012., Francois i njezina dva sina imenovani su skrbnicima Liliane i sva obiteljska imovina prešla je pod njihovu kontrolu. U ožujku 2015. François-Marie Banier osuđen je na dvije i pol godine zatvora zbog zlostavljanja osobe u stanju slabosti i naloženo mu je da Betenkur plati odštetu od 158 milijuna eura. Najnovija informacija o gospodinu Banieru je da je organizirao izložbu fotografija koja slavi gay kulturu. Lilijan Betenkur napustila je svijet potpuno gluha i dementna u njezinoj službi, među svojim psima, vozačima automobila i zaposlenicima. Izgubila je sposobnost prepoznavanja ljudi oko sebe, izgubila je sjećanje na ljude oko njega i više nije znala tko je Banier.
- Posljednji put ga je spomenula 2012., odgovarajući na upite istražitelja: “Naravno, on me donekle iskoristio, ali to nije važno. Iako mi je dobro što je uzeo nešto od onoga što je s pravom moje, dopustite mi da budem vrlo jasno: Prerevnosni ja sam od sebe napravio šehida. Ako je dobro uzeo moj novac, valjda mi ne smeta. Ako je iskoristio prednost, onda je dobro, jebi ga. Posjedujem gdje sam dopustio da budem žrtva; ne samo da će plakati zbog toga sjedeći.