Visoka razina kolesterola u krvi, jako brzo može da dovede do srčanog ili moždanog udara. Mi danas govorimo baš o ovom segmentu u zdravlju jedne osobe. Kada se razine lošeg kolesterola povise ili razine dobrog kolesterola smanje, masne naslage počinju se nakupljati u krvnim žilama, što dovodi do mogućih komplikacija u cijelom tijelu, posebno u srcu i mozgu, pa čak i do smrti.

Kolesterol, vrsta masti prisutna u tijelu i sintetizirana u jetri, igra vitalnu ulogu u stvaranju staničnih membrana, vitamina D i specifičnih hormona. Zbog svoje nesposobnosti da se otopi u vodi, kolesterolu je potrebna pomoć lipoproteina da putuje tijelom. Međutim, kada se masne naslage ili plak nakupljaju u arterijama, srce i mozak su posebno osjetljivi na oštećenje, što može dovesti do smrti. Lipoproteini, djelujući kao prijenosnici, olakšavaju kretanje kolesterola u krvotoku. Postoje dvije primarne vrste lipoproteina: lipoproteini niske gustoće (LDL), također poznati kao “loš kolesterol”, koji se mogu nakupiti u arterijama i doprinijeti ozbiljnim zdravstvenim problemima poput srčanog i moždanog udara, i lipoproteini visoke gustoće (HDL) , koji se često naziva “dobrim kolesterolom”, koji pomaže u vraćanju LDL kolesterola u jetru radi uklanjanja.

Konzumacija prekomjernih količina hrane bogate mastima podiže razinu LDL kolesterola u krvotoku. Ovo medicinsko stanje, koje se obično naziva visoki kolesterol, hiperkolesterolemija ili hiperlipidemija, može imati štetne učinke na tijelo. Kada je razina LDL kolesterola previsoka ili razina HDL kolesterola preniska, masne naslage počinju se nakupljati unutar krvnih žila. Te naslage stvaraju prepreke neometanom protoku krvi kroz arterije, uzrokujući raširene probleme, osobito u srcu i mozgu, s potencijalno teškim posljedicama. Općenito, visoki kolesterol ne pokazuje nikakve simptome; nego dovodi do nepovoljnih ishoda.

Početak srčanog ili moždanog udara često je potaknut oštećenjem uzrokovanim visokim kolesterolom. Međutim, ti se događaji obično događaju tek nakon stvaranja plaka u arterijama. Nakupljanje plaka sužava arterije, ometajući prolaz krvi. Ovaj proces mijenja sastav arterijske ovojnice, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija.

Jedina metoda kojom možete utvrditi je li vaš kolesterol povišen je analiza krvi. To uključuje mjerenje ukupne razine kolesterola u krvotoku, koja prelazi 240 miligrama po decilitru (mg/dL). Preporučuje se provjera razine kolesterola svake četiri do šest godina nakon navršenih 20 godina. Međutim, ako postoji obiteljska predispozicija za visok kolesterol ili prisutnost čimbenika rizika poput visokog krvnog tlaka, vaš liječnik može predložiti češće provjere kolesterola. Bolesti srca, vodeći uzrok smrti muškaraca i žena, mogu se različito manifestirati kod svakog spola. Unatoč tome, visok kolesterol prevladavajući je faktor povezan sa srčanim bolestima. Ključno je prepoznati uobičajene simptome, koji uključuju:

Angina se odnosi na nelagodu ili bol u području prsa. Znakovi srčanog udara uključuju jak umor, otežano disanje, bol u vratu, čeljusti, gornjem dijelu trbuha ili leđima, kao i utrnulost ili hladnoću u ekstremitetima. Srčani udar rezultat je poremećaja u protoku krvi, što dovodi do ovih simptoma. Mogu se javiti simptomi kao što su stezanje u prsima, bol pri stiskanju, otežano disanje, osjećaj tjeskobe ili osjećaj nadolazeće propasti.

Simptomi kao što su mučnina, probavne smetnje ili žgaravica, zajedno s ogromnim umorom, mogu ukazivati ​​na potencijalno oštećenje srca. Kako bi se spriječile nepovratne ili potencijalno smrtonosne posljedice, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć u prvim satima nakon srčanog udara. Poduzimanje brzih mjera i traženje stručne pomoći od iznimne je važnosti.

Preporučeno