Svi se sjećamo perioda od prije tri godine, kada je korona virus poharala apssolutno cijeli svijet. Međutim, početkom 2024 godine, ponovo imamo sporadične slučajeve virusa na ovim prostorima. Ministrica zdravlja Danica Grujičić istaknula je prilikom posjete Sveučilišnom kliničkom centru u Nišu da Srbija trenutno nije suočena s epidemijom ospica, već je na rubu epidemije hripavca.

Ministar Grujičić, obilazeći Sveučilišni klinički centar, izrazio je zabrinutost zbog značajnog porasta oboljelih od hripavca od početka godine, kojih je oko 400. Pozivajući građane na pridržavanje zakonom propisanog rasporeda cijepljenja djece, istaknula je važnost minimiziranje nepotrebnih rizika. Republičko povjerenstvo za zarazne bolesti uskoro će se sastati na kojem će se raspravljati o mogućnosti cijepljenja trudnica protiv hripavca, s ciljem zaštite djece mlađe od dvije godine koja još ne ispunjavaju uvjete za cijepljenje.

Ministar Grujičić izvijestio je kako je većina djece oboljele od zaraze u dobi od 10 do 14 godina, no na sreću, njihovi simptomi nisu toliko izraženi kao kod dojenčadi. Djeca koja su nažalost preminula nisu primila zaštitne prednosti cjepiva. Julijana Ćirić, stanovnica Kragujevca u središnjoj Srbiji, podijelila je svoje iskustvo za Radio Slobodna Evropa (RSE), opisujući simptome kao što su peckanje u grlu, začepljenost nosa i kašalj.

Proteklih mjesec dana gotovo 2900 pacijenata u Srbiji dobilo je dijagnozu koronavirusa, a među njima je i ona. On svedoči o prenatrpanosti KOVID ambulante koja se nalazi u Domu zdravlja Kragujevac. Prema Ćirićevim riječima, brzo su ga uputili u KOVID ambulantu Doma zdravlja, koja je vrvila od ogromnog broja ljudi, gotovo da je podsjećalo na početak novog korona ciklusa. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, prošlog je tjedna došlo do značajnog porasta novooboljelih, pa su se brojke udvostručile.

Europa je također svjedočila porastu broja pojedinaca pogođenih EG.5 podvarijantom soja omikron, koji je dobio ime “Eris”. Ova podvarijanta je prvi put otkrivena u Srbiji početkom rujna.

Prema riječima epidemiologa Zorana Radovanovića, službeni podaci samo su djelić cijele slike jer sekvenciranje genoma, metodu kojom se identificiraju nove podvarijante virusa, provodi samo jedna institucija u zemlji.

Ipak, zaključio je da nema razloga za uzbunu.

Prema Radovanovićevim riječima, razumljivo je da moramo prihvatiti situaciju i prilagoditi joj se, iako za to možda nema logičnog objašnjenja. Međutim, i dalje je važno biti oprezan i dati prednost svojoj dobrobiti. U Srbiji je zatvaranje svih COVID bolnica prebacilo odgovornost na domove zdravlja. Dom zdravlja u Kragujevcu jedna je od brojnih zdravstvenih ustanova koje se suočavaju sa značajnim prilivom pacijenata sa simptomima COVID-19.

Početkom tjedna, zdravstvena ustanova je svjedočila udvostručenju broja pacijenata sa simptomima COVID-19 i onih koji su bili pozitivni na virus. Tipičnog dana oko 70 do 80 osoba potraži liječničku pomoć u ustanovi, a od njih se za približno 15 utvrdi da je zaraženo virusom. Međutim, u ponedjeljak, 11. rujna, došlo je do značajnog porasta broja pacijenata, s ukupno 150 osoba koje su zatražile liječenje. Među njima je 30 slučajeva potvrđeno da su pozitivni na virus.

Prema riječima Danijele Petrović, glasnogovornice Doma zdravlja, pacijenti se javljaju sa simptomima kao što su začepljenost nosa, bolovi u grlu i temperatura od 37 do 38 stupnjeva. U Domu zdravlja ovi pacijenti su trenutno na liječenju prema COVID-19 protokolu. Ravnatelj beogradske Klinike za tropske i infektivne bolesti Goran Stevanović izvijestio je 12. rujna da se na toj klinici trenutno nalazi 10 pacijenata s upalom pluća.

Prema Stevanovićevim riječima, uočeno je da mlađe osobe oboljele od COVID-19 imaju manje izražene simptome, dok se upala pluća češće javlja kod starijih osoba i onih s već postojećim zdravstvenim problemima. Unatoč rastu broja zaraženih, Ministarstvo zdravlja Srbije nije odgovorilo na upit RSE o eventualnom provođenju epidemioloških mjera.

Preporučeno