Margita Magi Stefanović utjelovila je esenciju mlade žene s neograničenim potencijalom, ali u konačnici nije uspjela postići ništa bitno.U 43. godini života tragično je preminula u garaži koja se nalazi u Borči 18. rujna 2002. godine.

Zagonetna figura poznata kao Magi predmet je mnogih intriga. Njezina je priča tragična i zamršena, puna nevolja koje je sama napravila. Da bismo doista razumjeli njezino putovanje, moramo se vratiti na sam početak. Margita, kako su je prvotno zvali, imala je sreću da je svoje umjetničko umijeće naslijedila od oca, glasovitog redatelja Slavoljuba Stefanovića Ravasija. Međutim, odlučila je pobjeći u kraljevstvo glazbe u nježnoj dobi, krčeći vlastiti put daleko od očeve sjene.

Nakon završene srednje glazbene škole Josipa Slavenskog uz Ivu Pogorelića, brzo je prepoznata kao čudo od djeteta te je dobila poziv za daljnje školovanje na cijenjenom konzervatoriju u Moskvi.

Unatoč majčinoj suzdržanosti prema tome što je Margita premlada da napusti obitelj, odlučila je ostati u Beogradu i nastaviti studij na Arhitektonskom fakultetu. Od samog početka Margitini profesori i svi s kojima je komunicirala vrlo brzo su uočili njezin izniman umjetnički talent koji dolazi do izražaja u svemu čega se poduzme. No, nakon što je Margita završila studij uz svog dečka Srđana Vejvodu, krenula je drugim putem i uronila u beogradsku underground scenu, odlučivši se za potpuno novi smjer.

Godine 1982., nakon raspada Šarlo Akrobata, Milan Mladenović i Dragomir Mihajlović Gagi formiraju grupu Katarina II u kojoj su Bojan Pečar, Ivan Vdović i zapaženo pojačanje Margite Stefanović, čime počinje njena priča.

Njihov debitantski album “Katarina II” predstavljen je u ranoj fazi 1984., zaradivši široko hvalospjeve kritičara. Međutim, revolucionarni zvuk koji je isporučio ovaj progresivni bend nije uspio odjeknuti kod glavne publike, što je rezultiralo ograničenim komercijalnim uspjehom. Ubrzo nakon izlaska albuma bend je doživio značajne promjene u postavi. Vd je napustio grupu, Gaga se prijavila u vojsku, a Ivan Fece Firči preuzeo je ulogu bubnjara, a Milan je ostao jedini gitarist.

Krenuvši na svoju inauguralnu jugoslavensku turneju, bend je započeo svoje putovanje u ovom sastavu. Nakon povratka iz vojne službe 1985., Gaga je napustio grupu, što je dovelo do promjene imena u Ekaterina Velika, ili EKV, jer je posjedovao licencu pod imenom Catherine II. Tijekom tog vremena, EKV je doživio neviđenu slavu, ali članovi benda, opsjednuti svojim postignućima, postupno su se spustili u carstvo zlouporabe supstanci… Magi se u to uplela jednako duboko.

Tijekom svojih uspješnih godina, Magi i ostatak benda suočavali su se sa stalnim izazovom borbe s razornim učincima teških narkotika.Svi su bili članovi umjetničke boeme u Beogradu, a kad su ušli u ovaj svijet, više im nije bilo povratka. Na vrhuncu popularnosti EKV-a, Magi se osamdesetih godina prošlog stoljeća pojavila kao istinska ikona jugoslavenskog rock and rolla, ostavivši za sobom glazbeno i lirsko nasljeđe koje i dalje svi njeguju.

Pojedinac duboke umjetničke naravi, vladala je glasovirom. Tragično, postala je zarobljena unutar vlastitog unutarnjeg carstva. Stvaranje glazbe i svijet koji je izgradila zajedno s EKV-om služili su joj kao jedini pojas za spašavanje, ali su također odigrali ključnu ulogu u njezinom padu. Rasplet njezine egzistencije počeo je kada se bend počeo raspadati. Tijekom godina grupa je doživjela brojne transformacije, pa čak i sudjelovanjem glumca Srđana Todorovića. No, nitko nije mogao predvidjeti da će jedan od izvorne trojke – Mladenović, Stefanović, Pečar – naposljetku otići iz benda. Ipak, dogodilo se upravo to.

Godine 1990. basist Bojan Pečar donio je odluku o preseljenju u London, što je imalo dubok utjecaj na grupu i naširoko se smatra katalizatorom njihovog konačnog pada. Unatoč Pečarovom odlasku, bend je uspio održati neko vrijeme i čak izdati neke od svojih najstrašnijih i najintrospektivnijih radova, uključujući album “Dum dum”. No, najveći udarac dogodio se 1994. razornim gubitkom Milana Mladenovića od raka gušterače, što je dovelo do raspuštanja EKV-a. Nakon ovog tragičnog događaja, Magi, iako je u početku bio vrlo hvaljen glazbenik, počeo je nestajati u mraku, da se više nikada nije trijumfalno vratio.

Cjelokupnost njezinih postignuća, njezina uspješna karijera i njezini revolucionarni doprinosi glazbi bili su izgubljeni zbog silne prisutnosti droge u njezinu životu, osobito nakon smrti njezina oca 1996. Ulagala je nemilosrdne napore da se oslobodi tog stiska , pribjegavši ​​prodaji obiteljskog stana i kupovinom dva manja. S preostalim sredstvima krenula je na put u Indiju, nadajući se potpunoj transformaciji svog načina života u stranoj zemlji. Međutim, ovaj se pokušaj pokazao kao još jedan uzaludan pokušaj, što ju je dovelo do daljnjih nesretnih odluka po povratku. Na kraju je prodala oba stana, proćerdala sav novac i ostala bez doma.

Posljednje godine njezina postojanja okupirale su pusta garaža na periferiji Beograda, kao i prihvatilište za beskućnike na Voždovcu. Tragično je preminula u 43. godini 2002. godine u krugu Infektivne klinike u Beogradu.

Preporučeno