Tekstopisac Marina Tucaković preminula je 19. septembra 2021. godine, tada je izgubila životnu bitku nakon duge borbe sa teškom bolešću.Nepisano pravilo jugoslovenske muzike, a kasnije i regionalne, bilo je: “Ako želiš hit pesmu, pozovi Marinu Tucaković.” Sa preko 4.000 napisanih pesama, važila je za najvećeg hitmejkera.

  • Posvete Marininih pjesama izazvale su brojne rasprave, a posebno se osvrnula na iskrenu baladu “Hiljadu nula” s albuma Nataše Bekvalac “Original.

    Marina je odigrala ključnu ulogu u oblikovanju karijera muških i ženskih pjevača, omogućivši im uspješne živote zahvaljujući uspjehu njezinih pjesama koje su bile na vrhu ljestvica. Među brojnim umjetnicima s kojima je Marina blisko surađivala, Ana Nikolić zauzima posebno mjesto u njezinu srcu. Marina je napisala iskrenu pjesmu “Mišo moj”, posvetu Aninom pokojnom sinu Milošu, koja je dodatno učvrstila njihovu vezu.Osim toga, napomenula je da je jedina pjesma koju je posvetila svom sinu bila ni manje ni više nego “Mišo moj” u izvedbi Ane Nikolić.

Tijekom izazovne faze u mom životu, skladao sam pjesmu koja je sažimala moje intenzivne emocije. Nakon pažljivog razmatranja odabrao sam Anu Nikolić da učinkovito prenese te osjećaje publici. Važno je napomenuti da su 21. prosinca 2022. tragično preminuli sin Marine Tucaković i Aleksandra Radulovića Fute, Miloš Radulović. Za ovim gubitkom tuguje i Milan Laća Radulović, cijenjeni tekstopisac i stariji sin Ane Nikolić.

Marina je bila poznata po svojoj iskrenosti i mudrim savjetima, kako je Ana svojedobno otkrila. Kada je riječ o pjesmi Bilo je lepo, čiji je tekst Tucaković, Nikolić je izrazio želju za modifikacijom.

U početku sam imao neke rezerve. Dok sam razgovarao s Marinom, zamolio sam je da malo “revidira” tekst, na što je ona odgovorila: “Što može poći po zlu, prijatelju?! Ovo, prijatelju, je biser! Vjeruj mi već jednom, nemoj biti budala zauvijek!” otkrila je Ana.Unatoč tome što je jedna od najmelankoličnijih pjesama na našem repertoaru, postala je trajni hit koji odolijeva testu vremena.

BONUS TEKST:

Istorija, Tehnološki Razvoj i Budućnost Avijacije
Uvod
Avijacija, umetnost i nauka letenja, predstavlja jedno od najvažnijih tehnoloških dostignuća u modernom svetu. Od prvih pokušaja letenja do savremenih komercijalnih aviona i svemirskih letelica, avijacija je duboko uticala na način na koji živimo, radimo i istražujemo našu planetu i dalje. Ovaj tekst pruža detaljan pregled istorije avijacije, tehnoloških inovacija koje su je oblikovale, kao i pogleda u budućnost avijacije.

Rani Počeci Avijacije
Mitovi i Legende

Još od najranijih vremena, ljudi su sanjali o letenju. Mitovi i legende o Ikaru i Dedalu, kineskim zmajevima i letećim tepisima, svedoče o drevnoj želji čoveka da savlada nebo. Međutim, ti rani pokušaji letenja bili su više fantazija nego stvarnost.

Prvi Eksperimenti

Prvi ozbiljni eksperimenti u avijaciji započeli su u srednjem veku sa izumima poput ornitopterâ – uređaja sa krilima koja imitiraju lepršanje ptica. Leonardo da Vinci, renesansni genije, dizajnirao je brojne letelice na osnovu svojih opservacija ptica, uključujući padobran i helikopter. Iako nijedan od njegovih izuma nije zaista leteo, njegove skice i ideje postavile su temelje za buduće generacije inženjera.

Baloni na Vrući Vazduh

Prvi praktični korak ka letenju došao je sa izumom balona na vrući vazduh u 18. veku. Braća Mongolfje iz Francuske su 1783. godine uspela da lansiraju prvi balon na vrući vazduh sa ljudskom posadom. Ovaj događaj označio je početak ere kontrolisanog letenja i otvorio vrata za dalja istraživanja u avijaciji.

Epoha Motornog Leta
Rani Avioni

Sa dolaskom industrijske revolucije i razvoja motora sa unutrašnjim sagorevanjem, pioniri poput braće Rajt počeli su da eksperimentišu sa motornim letelicama. Braća Rajt su 17. decembra 1903. godine izvela prvi kontrolisani let u Kitty Hawku, Severna Karolina. Njihov avion, Flyer I, letio je 12 sekundi i prešao 37 metara, ali je bio dovoljno značajan da potvrdi mogućnost motornog letenja.

Razvoj i Usavršavanje

Nakon prvog uspešnog leta, razvoj aviona je rapidno napredovao. Tokom Prvog svetskog rata, avioni su korišćeni za izviđanje i kao borbene letelice. Inženjeri su poboljšali dizajn aviona, razvili brže i manevarske letelice, kao i prvu generaciju bombardera.

Međuratni Period

Između dva svetska rata, avijacija je doživela zlatno doba. Avioprevoznici su osnovali prve komercijalne letove, povezujući gradove i države, a avioni su postali brži i efikasniji. Charles Lindbergh je 1927. godine izveo prvi solo let preko Atlantskog okeana, dok su Amelia Earhart i druge pionirke probijale granice ženskog učešća u avijaciji.

Drugi Svetski Rat i Posleratni Razvoj
Drugi Svetski Rat

Tokom Drugog svetskog rata, avioni su postali ključni za vojne operacije. Brzi lovci, teški bombarderi i transportni avioni odigrali su presudne uloge u mnogim bitkama. Razvoj aviona je ubrzan, uključujući inovacije poput radara i mlaznih motora.

Posleratni Napredak

Nakon rata, tehnologija razvijena tokom sukoba primenjena je na civilne letove. Komercijalni avioni poput Douglas DC-3 i kasnije Boeing 707 revolucionisali su putnički avio saobraćaj. Mlazni motori omogućili su brže i duže letove, a putovanje avionom postalo je dostupno široj javnosti.

Savremena Avijacija
Tehnološki Napredak

Današnja avijacija koristi najnaprednije tehnologije u dizajnu, materijalima i elektronici. Moderni avioni poput Boeing 787 Dreamliner i Airbus A350 koriste kompozitne materijale, napredne avio sisteme i efikasne motore koji smanjuju potrošnju goriva i emisiju štetnih gasova.

Sigurnost i Komfor

Sigurnost u avijaciji je značajno poboljšana zahvaljujući sofisticiranim sistemima za nadzor, automatskom pilotiranju i rigoroznim standardima održavanja. Komfor putnika je takođe unapređen kroz dizajn kabina, sistem za zabavu i bolji uslovi sedenja.

Ekološki Izazovi

Avijacija se suočava sa izazovima u pogledu ekologije. Potrošnja fosilnih goriva i emisija ugljen-dioksida doprinose globalnom zagrevanju. Inovacije poput biogoriva, električnih aviona i bolje aerodinamike teže ka smanjenju ekološkog otiska avijacije.

Budućnost Avijacije
Električni i Hibridni Avioni

Električni avioni predstavljaju ključnu tačku za održivu budućnost avijacije. Brojni proizvođači i startap kompanije rade na razvoju električnih i hibridnih aviona koji bi smanjili potrošnju fosilnih goriva i emisiju štetnih gasova. Tehnologije poput efikasnijih baterija i lakših materijala biće ključne za komercijalizaciju ovih letelica.

Supersonični i Hipersonični Letovi

Supersonični letovi, poput nekadašnjeg Concorde-a, mogli bi se vratiti u modernijem i ekološki prihvatljivijem obliku. Hipersonični letovi, koji bi mogli da postignu brzine nekoliko puta veće od brzine zvuka, obećavaju revoluciju u brzini putovanja. Ovi letovi bi omogućili interkontinentalna putovanja u roku od nekoliko sati.

Autonomni Avioni

Autonomni avioni, koji koriste napredne algoritme i veštačku inteligenciju, mogli bi postati realnost u bliskoj budućnosti. Ovi avioni bi mogli da smanje troškove posade, povećaju sigurnost kroz minimizaciju ljudske greške i poboljšaju efikasnost letova.

Svemirski Letovi

Projekti poput SpaceX i Blue Origin istražuju mogućnosti komercijalnih svemirskih letova. Svemirski turizam i letovi do drugih planeta bi mogli postati realnost, otvarajući novu eru u istraživanju svemira i putovanju.

Zaključak
Avijacija je prešla dug put od prvih balona na vrući vazduh i eksperimentalnih aviona do savremenih, sofisticiranih letelica koje povezuju svet. Njena istorija je ispunjena inovacijama, hrabrošću i prekretnicama koje su promenile način na koji živimo i komuniciramo. Gledajući u budućnost, avijacija će nastaviti da se razvija, uvodeći nove tehnologije i metode koje će transformisati putovanja i istraživanje. Sa naglaskom na održivost, brzinu i autonomiju, avijacija će ostati ključna komponenta globalne infrastrukture i naše kolektivne budućnosti.

 

Preporučeno