Špinat je najbolje koristiti što je pre moguće nakon berbe, jer brzo gubi svežinu. Može se čuvati u frižideru do nekoliko dana, a takođe se može zamrznuti za duže čuvanje. Špinat je jedan od najzdravijih i najukusnijih povrća koji je lako uvrstiti u svakodnevnu ishranu, donoseći brojne zdravstvene koristi.
Istraživači nam gotovo svaki dan daju najnovije informacije o najnovijim studijama koje identificiraju najzdravije namirnice na globalnoj razini i one koje bismo trebali češće uključivati u svoju prehranu. Ova nas otkrića motiviraju da usvojimo zdraviju praksu i odaberemo hranu koja nudi najveće prehrambene prednosti.
Nedavno su se studije usredotočile na povrće, posebno ono koje je prepoznato kao najzdravije, unatoč činjenici da se mnogi pojedinci možda neće uvijek složiti s ovom procjenom – iznenađujuće, to povrće je špinat! Srećom, špinat je povrće koje uspijeva u našim krajevima, što nam omogućuje da ubiramo njegove blagodati bez ovisnosti o uvoznoj robi. Preporuka za konzumaciju svježeg špinata je u porastu; stoga, kada sljedeći put posjetite tržnicu, svakako potražite ovu izvanrednu hranu. Zbog svoje svestranosti, špinat se može uklopiti u gotovo svaki obrok, uključujući doručak. Njegovo obilje esencijalnih nutrijenata učinilo ga je bitnom komponentom u brojnim zdravim receptima.
Kao što je općepriznato, špinat je iznimno bogat antioksidansima, koji su ključni u zaštiti od raznih teških bolesti, uključujući rak, bolesti srca i dijabetes tipa 2. Lutein, jedan od primarnih antioksidansa koji se nalazi u špinatu, značajno doprinosi održavanju zdravlja očiju smanjujući vjerojatnost makularne degeneracije. Ovo stanje je glavni uzrok oštećenja vida kod starijih osoba; stoga, dosljedan unos špinata može ponuditi trajnu zaštitu za nečiju oštrinu vida. Štoviše, špinat obiluje vitalnim vitaminima i mineralima koji igraju ključnu ulogu u očuvanju našeg zdravlja.
Sadrži vitamine A, C i K koji doprinose radu imunološkog sustava, zdravlju kože i kostiju te sprječavanju upalnih procesa u tijelu. Osim toga, špinat služi kao izvrstan izvor folata, koji je značajno koristan za zdravlje srca i živčanog sustava. Studije pokazuju da dosljedan unos špinata može pozitivno utjecati na kognitivne funkcije. Na primjer, istraživanje provedeno na Državnom sveučilištu Colorado otkrilo je da osobe koje dnevno konzumiraju više od šalice špinata pokazuju kognitivne sposobnosti usporedive s onima 11 godina mlađih osoba koje se uglavnom suzdržavaju od jedenja zelenog lisnatog povrća.
Ovo istraživanje učvršćuje ideju da špinat može značajno doprinijeti zdravlju mozga i mentalnoj oštrini, pozicionirajući ga kao prirodnog pomagača u očuvanju mladenačke vitalnosti i sposobnosti. Špinat nije samo ukusan, već služi i kao prava superhrana korisna za zdravlje. Nadalje, može se pripremati na bezbroj načina, uključujući salate, juhe, smoothieje i kao prilog uz glavna jela. Dobrobiti špinata su brojne, a s obzirom na naše razumijevanje njegovih pozitivnih učinaka na tijelo i um, sada je zgodan trenutak da ga uključimo u svoj dnevni režim prehrane.
DODATNI TEKST
Često zanemarena, ali intrigantna činjenica je da med služi kao najučinkovitiji prirodni konzervans na globalnoj razini. Ovaj slatki, zlatni eliksir nije samo sladak nego je i nevjerojatno postojan. Arheološka otkrića otkrila su posude s medom u grobnicama starih Egipćana koje su stare čak 3000 godina i ostale su u potpunosti upotrebljive. Izvanredna otpornost meda na bakterije i plijesan može se pripisati njegovom niskom sadržaju vode i visokoj koncentraciji šećera, što zajedno stvara okolinu koja je negostoljubiva za razmnožavanje mikroorganizama.
Nadalje, med obiluje antioksidansima, vitaminima i mineralima, što doprinosi njegovom kontinuiranom značaju u tradicionalnoj medicini. Vjeruje se da ublažava simptome alergije, smanjuje upale i pomaže u liječenju manjih rana. Primjerice, med od lavande poznat je po svom umirujućem djelovanju, dok je med od eukaliptusa blagotvoran za ublažavanje prehlade i kašlja. Med je izrazito raznolik jer postoji u različitim oblicima određenim cvjetovima s kojih pčele skupljaju nektar. Posljedično, možete uživati u medu dobivenom od bagrema, kestena i lavande, pri čemu svaka sorta nudi svoj poseban profil okusa i zdravstvene prednosti.