Marija Hadžović, voditeljica kanala “Harmonija duše”, istražuje dubine preljuba i otkriva da prevara nije samo znak loše veze, već i kompleksna refleksija unutarnjih demonskih sila koje utječu na pojedinca. U svojoj dubokoj analizi, Marija ističe kako je razumijevanje preljuba ključno za razumijevanje ljudske prirode i dinamike odnosa.”Prevara nije samo povreda povjerenja ili kršenje bliskosti. To je višeslojna manifestacija unutarnjih borbi, koja može uključivati nesigurnost, potragu za identitetom ili čak potrebu za osjećajem moći. Muškarci i žene mogu imati slične motive za preljub, ali način na koji se to manifestira iznimno je različit. Važno je napomenuti da društveni kontekst igra značajnu ulogu u percepciji preljuba”, objašnjava Marija.

Govoreći o razlikama između muškaraca i žena u kontekstu preljuba, Marija naglašava da je često stereotip da su žene manje sklonije preljubu, ali ističe da je to daleko od istine.”Često se misli da su muškarci ti koji su skloniji preljubu, no istina je da su i žene podjednako sklonije. Razlika je u tome što su muškarci često otvoreniji u izražavanju svojih preljubničkih sklonosti, dok žene često to rade diskretnije. Upravo zbog te razlike, preljubi žena često ostaju nezapaženi ili su podcijenjeni”, napominje Marija.Pitanje zašto ljudi varaju zahtijeva dublju analizu, a Marija naglašava da je to često više povezano s unutarnjim nemirima nego s kvalitetom veze ili braka.

“Prevara nije nužno posljedica loše veze ili braka. To je više povezano s unutarnjim stanjem pojedinca nego s vanjskim faktorima. Osoba koja vara često ima nisko samopouzdanje ili traži nešto što joj nedostaje u vlastitom životu. To može biti potraga za potvrdom ili izražavanje neosviještenih nagona”, objašnjava Marija.Dodatno, Marija ističe razlike u načinu na koji muškarci i žene izlaze iz partnerskih odnosa nakon preljuba.

“Muškarci često izlaze iz veze fizički prije nego emocionalno ili mentalno. To znači da mogu ostati u vezi fizički, ali već su emocionalno ili mentalno napustili odnos. S druge strane, žene često prvo emocionalno napuste odnos, a zatim slijedi mentalno i fizičko odvajanje”, zaključuje Marija.U svojoj cjelovitoj analizi preljuba, Marija poziva na dublje razumijevanje ljudske psihologije i emocionalne dinamike kako bismo bolje razumjeli motivacije iza preljuba i izgradili zdravije odnose.

BONUS TEKST:

Psiholozi upozoravaju na tri fraze koje mogu ukazati na to da je vaš partner narcis ili ima narcisoidne težnje. Tijekom svađe, lako je izreći riječi u afektu koje zapravo ne odražavaju naša stvarna osjećanja, a naknadno zažalimo što smo ih izrekli. Dok neki osjećaju grižnju savjesti nakon takve rasprave, postoje i oni koji jednostavno ne pokazuju žaljenje – kao što su narcisi.Psiholozi ističu tri fraze koje mogu upućivati na narcisoidni poremećaj. Narcisi obično pokazuju neobično visok osjećaj vlastite važnosti, prema Klinici Mayo u SAD-u. Teže velikoj pažnji i žele divljenje drugih, dok im često nedostaje empatija. Psihoterapeutkinja Erin Leonard ističe tri fraze koje, iako na prvi pogled bezazlene, mogu ukazati na narcisoidni poremećaj. Za “Psychology Today”, psihoterapeutkinja Leonard ističe da narcisi često iskazuju “žaljenje”, ali na način koji je specifičan za njih. “Žao mi je što se tako osjećaš”, tipična je rečenica koju izgovaraju.

“Umjesto da kažu: ‘Žao mi je što se tako osjećaš’, empatičniji odgovor bio bi: ‘Nisam siguran/a zašto se osjećaš tako, ali želim razumjeti’ ili slične izjave koje poštuju vaša osjećanja”, objašnjava psihoterapeutkinja.Druga “crvena zastava” je trenutno prebacivanje krivice na vas kada partner izgubi kontrolu u napadu bijesa. To čine kako bi zadržali osjećaj kontrole. Treća fraza koju narcisi često koriste je “Ti si sve uništila/o!””Mogu odbiti razgovarati s vama ili se ponašati kao da su ‘smrtno ljuti’. U svakom slučaju, jasno vam daju do znanja da niste dobrodošli suočiti se s njima ili izraziti osjećaje koje ne odobravaju”, zaključuje psihoterapeutkinja.

Preporučeno