U današnje vrijeme jako je teško da se pokrene neki svoj sopstveni biznis, a da ga već neko drugi ne radi sa jako velikim uspjehom.

Nakon preseljenja u Kosjerić zajedno sa suprugom, Tijana Marić je prilikom uređenja naslijeđenog mlina, nekadašnjeg majčinog vlasništva, donijela spontanu odluku da se okuša u mlinarskoj umjetnosti i pretvori ga u šarmantno obiteljsko poduzeće. Za sada se čini da njezin izbor nije bio pogrešan. „Vodenica“, koju je sagradio moj pradjed Milovan Joksimović prije 133 godine, kasnije je prenijeta na mog pradjeda Velimira, a potom i na mog djeda Milovana. Diobom imanja mlin je pripao mojoj majci, koja mi ga je potom povjerila s pripadajućim imanjem. Iako su me iskustva iz djetinjstva upoznala s plovilima zbog naših čestih posjeta selu, nikada nisam zamišljao da ću krenuti takvim putem. No, spoznaja nematerijalne vrijednosti mlina i suštine koju on oličava potaknula nas je da osnujemo skromni brend Dedina vodenica 1892. čiji je centar tradicionalni način mljevenja na vodenici Potočari u selu Seča Reka kod Kosjerića“, otkriva Tijana.

Potaknuta sve većom potražnjom za bezglutenskom hranom među potrošačima, došla je na ideju o korištenju kukuruza kao sirovine, jer on prirodno ne sadrži gluten. Naš mlin isključivo melje kukuruz, proizvodeći tri različite vrste kukuruznog brašna. To uključuje projino bijelo, projino bijelo dobiveno iz lokalno uzgojenog kukuruza Osmak i projino crveno dobiveno iz autohtonog crvenog kukuruza, koje dobiva na popularnosti kao trenutni trend. Posebno smo ponosni na brašno dobiveno od kukuruza Osmak, drevne autohtone sorte koja je danas iznimno rijetka zbog niskog prinosa. Međutim, njezino je brašno poznato po iznimnoj kvaliteti. Naše je brašno pomno izrađeno od cjelovitih zrna kukuruza, što osigurava njegovu vrhunsku kvalitetu. To se postiže procesom mljevenja koji je namjerno spor i hladan, čime se čuvaju svi vrijedni nutrijenti prisutni u kukuruzu, kako objašnjava.

Kosjerić je poznat po dobro razvijenom seoskom turizmu, koji privlači brojne posetioce koji se posebno zaustavljaju kod vodenice. Posjetitelji se dolaze diviti njegovoj ljepoti, izložiti svoju djecu njenom šarmu, uživati ​​u prirodnom okruženju rijeke, pa čak i sudjelovati u procesu mljevenja. Česta je pojava da gosti kao dio doživljaja uživaju u šalici kave i čašici rakije. Zapravo, nedavno smo vodenici dodali prostoriju koja je potpuno opremljena za one koji su dovoljno odvažni da provedu noć. Ovaj rustikalni smještaj nudi jedinstvenu priliku za odvajanje od modernih pogodnosti, bez struje ili punjača za telefon, omogućujući gostima da istinski prigrle ruralni način života.

Osim toga, spominje važnost očuvanja sela i sugerira da domaćice u tom području mogu imati koristi od sudjelovanja u njezinom projektu plasiranjem vlastitih proizvoda. To ne samo da im omogućuje povezivanje s drugima, već im pomaže i financijski. Tijana ističe da svakodnevno marljivo pakiraju narudžbe i šalju ih na mjesta za koje kupci to žele, sukladno zahtjevima i zahtjevima svoje organizacije.

Primamo kontinuirani priljev novih kupaca, i iako je ključno održati njihovu lojalnost, također visoko cijenimo našu postojeću klijentelu. Njihova kontinuirana podrška služi kao dokaz kvalitete koju pružamo i izražavamo zahvalnost na njihovom povjerenju. Osim toga, ponosno surađujemo s raznim trgovinama ruralne i domaće hrane diljem Beograda, Novog Sada, Čačka, Divčibara i Tara.

Preporučeno