– Za danas par zanimljivih tema, a koje su povezane sa prirodnim fenomenima na cijelom svijetu. Mnogo je prirodnih fenomena koji su nas zadesili u prethodnim godinama, a sljedeća priča je na prvu loptu jako čudna, ali isto tako ima jako logično objašnjenje.
Kako su korisnici Google karata naišli na zbunjujuću prazninu, njihove su spekulacije varirale od pentagrama do nestanka cijelog otoka ili kopna. Usred Tihog oceana znanstvenici su nedavno naletjeli na nevjerojatan fenomen – ogromnu i neobičnu prazninu koja odmah upada u oči. Nakon promatranja zadivljujuće slike središnjeg Pacifika, ne može se ne primijetiti jasan greben koji okružuje tajanstvenu prazninu, kao da ponire u duboke dubine Zemlje. Oni koji su slučajno naišli na ovaj nevjerojatan prizor dok su pregledavali Google Maps bili su pogođeni idejom da je namjerno skriven kao mjera predostrožnosti za nacionalnu sigurnost, što je potaknulo njihovu pretpostavku da je skrivao tajni vojni objekt.
- Iako se u početku čini zadivljujućim, očaravajući spektakl samo je optička varka. Naizgled prazan prostor zapravo je obilje stabala bujne pizonije koja uspijeva na udaljenom otoku Vostok, smještenom 400 milja sjeverozapadno od slikovitog raja Tahitija. Ljepota Istoka je neosporna, ali krije i opasnu stranu koja se ne može zanemariti. Smrtonosni stisak Pizonije, koja se obično naziva ptica ubojica, zarobljava svoje nesretne žrtve, čiji su jezivi ostaci sačuvani unutar guste krošnje. Uzrok ovog fenomena? Izuzetno ljepljiva priroda njihovih sjemenki.
Drveće koristi različite metode za raspršivanje sjemena. Posjeduju sposobnost iskorištavanja snage vjetra za prijevoz ili namamljivanja životinja da ih pojedu i potom odlože na različita mjesta. Drveće na Vostoku, malom otoku s ograničenim mogućnostima za širenje sjemena, suočilo se s teškom situacijom. Međutim, osmislili su jedinstveno rješenje za ovaj problem evoluirajući sjemenke koje se lijepe za perje morskih ptica koje žive na izoliranom otoku. Sjemenke su toliko nevjerojatno ljepljive da se ptice lako mogu zapetljati u njih, što rezultira nesposobnošću letenja zbog težine sjemenki.
Utjecaj stabala poznatih kao ‘hvatači ptica’ na ptičje zajednice je značajan. Istraživački projekt proveden na otoku na Sejšelima, gdje prevladavaju stabla pizonije, otkrio je da su ta stabla odgovorna za nestanak četvrtine bijelih čigri i gotovo jedne desetine tropskih strigarica. Ptice se nađu zarobljene u scenariju iz noćne more, okružene ogromnom količinom sjemena i smole, što dovodi do gladovanja i na kraju rezultira mumificiranjem njihovih tijela, obješenih o grane drveća. Očigledni nedostatak bilo kakve jasne evolucijske koristi sugerira da ljepljivo sjeme stabala ‘hvatača ptica’ ne pruža nikakvu prednost.
Sjemenke su stekle impresivnu kvalitetu lijepljenja, izgleda da su se razvile kako bi odvratile morske ptice od uklanjanja i olakšale njihovo širenje na velike udaljenosti. Evo, najava je pred nama. Usred beskrajnog oceana nalazi se otok, za koji mnogi ne znaju, nastanjen mnoštvom ptičjih stvorenja sa smrtonosnim tendencijama.
BONUS VIJEST:
Priroda ima načina da nas zadivi svojim neočekivanim čudima, od jezera u Australiji koje podsjeća na rastegnutu gumicu do upečatljivo grimiznog vodopada na Antarktici, podsjećajući nas na svoju sposobnost da zadivi i zapanji. Polarna svjetlost, Grand Canyon, Mount Everest i Viktorijini slapovi među poznatim su prirodnim fenomenima koje sada možemo jednostavno istraživati, zahvaljujući dostupnosti cijelog svijeta na dohvat ruke. Unatoč tome, postoje brojna opskurna čuda na ovom planetu koja imaju moć zapanjiti. Pedantno smo pripremili popis od 10 izvanrednih prirodnih pojava koje služe kao dokaz neusporedive jedinstvenosti Zemlje. Među tim čudima, neka su i dalje zagonetna i ne mogu se objasniti.
- 1. Pojedinci koji traže pokajanje i oprost Smještene usred visokih ledenjaka sušnih Anda, ove prekrasne snježne formacije prizor su za vidjeti. Poznate kao penitentes, ove vitke ledene oštrice stoje uspravno, sunčajući se na sunčevim zrakama. Očaravajući proces sublimacije, gdje se snijeg pretvara u vodenu paru bez otapanja, rađa ove izvanredne šiljaste ledene formacije. U rasponu od samo dva centimetra do impresivna dva metra visine, oni tvore zadivljujuću ledenu šumu u ovom kraju. Jezero Pitch jedinstven je i fascinantan prirodni fenomen koji osvaja osjetila. To je vodena masa koja odiše intrigantnom i očaravajućom tvari nalik smoli. Ova tvar, koja se često naziva “jezerska smola”, gust je, ljepljiv i crn materijal koji podsjeća na katran.
Nastaje prirodnim procesom koji uključuje razgradnju organske tvari tijekom tisuća godina. Kako se organska tvar razgrađuje, oslobađa ugljikovodike koji se miješaju s vodom, stvarajući posebnu tvar nalik smoli. Jezero Pitch bilo je izvor znatiželje i čuda za znanstvenike i posjetitelje. Njegov mračan i tajanstven izgled, zajedno s njegovim neobičnim svojstvima, čine ga doista nevjerojatnim prizorom za vidjeti. Bilo da ste ljubitelj prirode ili jednostavno netko tko traži jedinstveno iskustvo, posjet jezeru Pitch zasigurno će vas ostaviti u čudu čuda prirodnog svijeta. Smješten u jugozapadnoj regiji Trinidada, nalazi se najveća prirodna asfaltna formacija na svijetu.
Ova izvanredna formacija doseže dubinu od 75 metara i nagađa se da je nastala tijekom miocenske ere, koja datira otprilike 23 do 5 milijuna godina prije Krista. Proces formiranja ovog jedinstvenog mjesta ostaje misterij. Međutim, važno je napomenuti da Pitch, kako je opće poznato, nije popularno turističko odredište zbog nedostatka rekreacijskih aktivnosti poput plivanja, ribolova ili vožnje čamcem. Cijelo jezero sastoji se od gustog sedimenta poznatog kao naftni katran, rezultat isparavanja lakših tekućina. Sailing Stones U pustom prostranstvu Doline smrti, postoji enigma koja se vrti oko kretanja kamenja. Ove masivne gromade, teške nevjerojatnih 350 kilograma, prelaze neplodni krajolik bez ikakve primjetne sile koja ih tjera naprijed.
Njihovo putovanje za sobom ostavlja različite tragove, zadivljujući umove onih koji se susreću s ovim zbunjujućim fenomenom. Smatra se jednim od najdubljih prirodnih misterija u Sjedinjenim Državama, ali pokretačka snaga iza ovog kamenja ostaje nedokučiva. Iako neki znanstvenici pretpostavljaju da bi led mogao biti poticaj njihovom kretanju, unutar znanstvene zajednice postoji znatna količina suprotnih mišljenja. Fenomen poznat kao životinjska kiša fascinantna je pojava. Prošle godine stanovnike Teksasa zaprepastio je nesvakidašnji meteorološki događaj: riba pada s neba! Ova neobična pojava događa se kada mala stvorenja, poput pijavica, tornada podignu u zrak i zatim se spuste s kišom. Prva reakcija na ovaj fenomen bila je nevjerica, ali on služi kao podsjetnik na fascinantna čuda prirode.
Fenomen poznat kao crvena plima je peta tema razgovora. Promjena boje površine oceana, iako vizualno zapanjujuća, predstavlja prijetnju i morskom životu i ljudskim bićima. Promjena u nijansi je rezultat proliferacije štetnih odraslih algi, koje mogu biti štetne za ekosustav. Ovo cvjetanje nastaje kao posljedica ispuštanja otpada s tla i stoke, koji na kraju nađe put u more. Ovaj globalni fenomen vidljiv je u raznim regijama svijeta.