Sigurno ste nedavno čuli nekoga kako se žali na probleme sa spavanjem. Sa naglim promenama vremena, neki ljudi se žale na loš san, dok drugi teško ustaju ujutru. Dr. Irena Đorđević, psihijatar i psihoterapeut, objasnila je u emisiji „150 minuta“ na Prvoj televiziji zašto se to dešava, šta sve utiče na san i kako možemo poboljšati njegov kvalitet. Iako je nesanica ponekad normalna, postoje situacije koje ukazuju na zdravstvene probleme.

  • Kada se suočite s poteškoćama u uspavljivanju, ključno je prilagoditi rutinu prije spavanja i vratiti stabilnost. U ovo doba godine često govorimo o fenomenu poznatom kao sindrom proljetnog umora. Može se činiti paradoksalnim da dok se sve oko nas budi, osjećamo umor, tromost i pospanost.

Prijelaz iz zime u proljeće pokreće razne fiziološke procese koji različito reagiraju na ugodno vrijeme, dok se naše tijelo još uvijek prilagođava zimskom režimu. Zimi se mijenjaju naše prehrambene navike, smanjuje se unos svježeg voća i povrća, što rezultira nedostatkom vitamina i sunčeve svjetlosti. Taj nagli prijelaz iz zime u proljeće često dovodi do pojave sindroma proljetnog umora. Neophodno je da se naše tijelo prilagodi tim promjenama, objašnjava dr. Đorđević.

Nesanica, poremećaj spavanja karakteriziran poteškoćama u uspavljivanju, buđenju tijekom noći ili preranim buđenjem, često je popraćena percepcijom neodgovarajuće kvalitete sna. Idealna količina sna varira od osobe do osobe, s općim konsenzusom oko 8-9 sati. Međutim, individualne razlike dolaze u obzir, jer nekim pojedincima treba manje sna, dok je drugima potrebno više. Toj varijabilnosti pridonose čimbenici poput genetske predispozicije, dobi, razine stresa i cjelokupnog zdravlja, objašnjava dr. Đorđević. Kako bismo prepoznali kvalitetan san, dr. Đorđević daje sljedeće smjernice.

Prema riječima dr. Đorđevića, ključ pomlađenog i mirnog sna leži u njegovoj kvaliteti. Ako se probudimo svježi, to znači da smo dovoljno spavali. Presudni čimbenik ovdje je naša ukupna kvaliteta života. Kada osjetimo razdražljivost, umor i pad koncentracije, to su jasni pokazatelji da ne spavamo dovoljno. Kako vrijeme prolazi, naša snaga volje i raspoloženje postupno opadaju. Dakle, kako možemo prepoznati nesanicu?

Doktorica Đorđević istaknula je važnost neprekidnog sna i potencijalne dobrobiti kratkog popodnevnog sna. Međutim, izrazio je zabrinutost zbog toga što se pojedinci samoliječe kako bi regulirali svoje obrasce spavanja tijekom duljeg razdoblja, zalažući se protiv te prakse. Nesanica, primijetio je, uvijek ima temeljni uzrok, a ako potraje dva tjedna ili dulje, treba je riješiti. Iako lijekovi mogu pomoći u regulaciji sna tijekom prva tri tjedna, dr. Đorđević je istaknuo potrebu istraživanja dubljih uzroka, često povezanih s anksioznošću, depresijom ili drugim poremećajima. Uz to, podijelio je i koristan savjet za lakše uspavljivanje.

Doktorica Đorđević dala je koristan savjet za poboljšanje higijene sna: sat vremena prije odlaska na spavanje poželjno je isključiti sve uređaje koji ometaju san i ostaviti mobitel sa strane. Uključite se u opuštajuće aktivnosti poput kupanja u toploj kupki, ispijanja čaja, slušanja umirujuće glazbe i postupnog opuštanja tijela.

 

 

Preporučeno