– Vjerujemo da ste apsolutno svi prepoznali ženu sa naslovne slike. Oni malo mlađi, uopšte ne znaju da se radi o najvećoj muzičkoj zvijezdi koja dolazi iz Izraela. Ofra Haza je slavu stekla početkom 1985 godine, a njen privatni život nije bio nimalo lijep kao onaj u muzičkoj karijeri. 

Ofra Haza, izuzetno talentovana žena iz porodice jemenskih Jevreja, stekla je slavu u Izraelu i brzo postala poznato ime širom sveta, učvrstivši svoj status jedne od najpoznatijih ličnosti u istoriji popularne muzike.

Rođena 1957. godine u siromašnoj imigrantskoj porodici, bila je najmlađa od devetoro djece. Svojim izuzetnim talentom i zadivljujućim glasom uspjela je pobjeći iz stiska siromaštva, ostavljajući neizbrisiv utisak na sve one koji su imali sreću da joj pređu put.

  • Sa dvanaest godina agentica pozorišta za decu „Bezalel Aloni” prepoznala je njen izuzetan talenat. Od tog trenutka pa nadalje, njena karijera je porasla do nevjerovatnih visina u svijetu muzike, donijevši joj simpatičnu titulu “Madona sa istoka” od strane lokalnih medija. Tokom svoje karijere, Haza je postigla izuzetna dostignuća, uključujući objavljivanje singlova i albuma na vrhu top lista, zadivljujuće nastupe na raznim festivalima i doprinose filmskoj muzici. Međutim, 1983. godine njena nepokolebljiva posvećenost muzici dostigla je vrhunac, jer je osvojila drugo mesto na takmičenju za pesmu Evrovizije, katapultirajući je na svetsku scenu i otvarajući joj vrata nebrojenim mogućnostima.

Njen uspon do međunarodne slave dostigao je vrhunac sa pjesmom “Im Nin’Alu”, koja je očarala publiku širom svijeta. Osim toga, opčinila je javnost svojom iskrenom izvedbom pjesme “Save Us” iz animiranog filma “Princ Egipta”, pokazujući svoj svestrani talenat izvodeći ga na izvanrednih 17 jezika.

Čak i sa svojom slavom i bogatstvom, Ofra je zadržala svoju prizemnu prirodu, ostajući lojalna svojoj porodici i držeći snažne moralne i vjerske vrijednosti. To je dovelo do toga da je poštovana kao legendarna ličnost i gotovo kao božanstvo u svojoj domovini Izraelu.

Tokom svoje karijere zadržala je netaknutu reputaciju, bez ikakvih mrlja ili kompromitujućih slika koje uključuju muškarce, i bez ikakvog nagoveštaja skandala. U stvari, Haza je bila poznata po svojoj nepokolebljivoj potrazi za istinskom ljubavlju, odlučna u svojoj posvećenosti da sačuva nevinost do bračne noći. Žena nije bila zainteresirana za mnoge udvarače koji su je progonili, jer je čvrsto vjerovala da će Bog otkriti savršenog muškarca za nju. U 39. godini konačno je srela svog “princa na bijelom konju” u obliku Dorona Ashkenazija, uspješnog biznismena.

Intrigantno je primijetiti da Ofrina vlastita baka nije priznala njenu vrijednost i postignuća tokom svog života, stalno je omalovažavajući i naglašavajući uvjerenje da žena bez porodice nema nikakav značaj ili važnost. Taj osjećaj najbolje pokazuje bratova opaska: “Ko je ta Ofra? Samo neudata žena bez porodice!”

Njen život je tragično oduzela ljubav koju je tako jako gajila. Nažalost, postoje ograničene informacije o njenoj kratkoj zajednici; međutim, neosporno je da joj je njen supružnik prenio sidu, što je na kraju doprinijelo njenoj preranoj smrti. Konkretno, Ofra je doživjela tragičan kraj 2000. godine zbog upale pluća izazvane virusom HIV-a.

Završne trenutke njenog života obilježila je ogromna patnja. Zbog nesrećne romanse sa nepodobnim partnerom, njen eterični pevački glas prerano je tragično utihnuo.

U tragičnom preokretu, njen muž je takođe podlegao fatalnoj predoziranju samo godinu dana kasnije. Okolnosti oko njihove smrti i stvarne činjenice ostale su obavijene velom misterije, čak i do danas.

U jesen 1999. godine, samo šest mjeseci prije smrti, Ofra Haza je snimila svoje posljednje radove, koji su do sada ostali neobjavljeni.

Preporučeno