U nastavku našeg današnjega članka, donosimo vam 8 ekstra savjeta, kako da imate uvijek, koliko-toliko novca uz sebe. Evo i svi savjeti jedan za drugim….
Osam savjeta naših baka za učinkovito upravljanje novcem Danas su troškovi života u stalnom porastu, a ekonomija se često smatra nesigurnom, mudrost naših baka je iznimno relevantna. Vlastitim iskustvom stekli su znanje potrebno za život skromno, ali klasno i sigurno. Ovaj članak nudi osam prijedloga koje su nam dale naše bake, a koji se mogu koristiti za bolje upravljanje financijama i ispunjeniji život, unatoč financijskim poteškoćama s kojima se suočavamo.
Ovi pokazatelji nisu samo izvedeni iz prošlosti, oni su dugotrajna načela koja mogu unaprijediti naše živote sada i u budućnosti. Prvi i najvažniji savjet koji su nam dale naše bake bio je da s pažnjom razmišljamo o stvarima koje kupujemo. U društvu koje je posvuda preplavljeno reklamama i promocijama, jednostavno je zaboraviti ovo znanje. Naše su bake uvijek zagovarale: “ako ti ne treba, nemoj to plaćati”. Ova filozofija sugerira oprez i razmišljanje prije nego što potrošite novac na “slatko” ili “jeftino”. Umjesto impulzivne kupnje stvari, prije kupnje razmislite što vam je stvarno potrebno. Stvaranje liste prioriteta može vas spriječiti u kupnji nepotrebnih stvari koje će samo zauzeti prostor i povećati vaš proračun. Drugi prijedlog je štednja. Naša je baka znala da je bitno imati malu rezervu novca.
Prethodno bi savjetovali svima da “svaki dinar puste u stranu”. Ova jednostavna navika može olakšati razvoj ponašanja prema štednji koje će s vremenom donijeti koristi. Čak i kada se čini očiglednim štedjeti, svaka mala ocjena ima značajan utjecaj na ukupan broj bodova koji će vam trebati kasnije. Također, štednja može biti emocionalno ispunjena, jer prenosi osjećaj sigurnosti i uspjeha. Možda biste trebali razmisliti o otvaranju štednog računa ili čak obične “limene posude” na koju biste uplatili novac za nešto neobično, poput putovanja ili ulaganja u obrazovanje. U eri bačene hrane, mudrost naših baka nas upućuje suprotno.
Zagovarali su korištenje svega. Od ostataka je moguće napraviti nova jela, a svaka komponenta hrane ima svoju vrijednost. To ne samo da promiče uštedu, već ima i pozitivan učinak na zdravlje. Kućnom pripremom hrane imamo kontrolu nad hranom koju konzumiramo, što je istovremeno isplativo i hranjivo. Razmatranje načina planiranja obroka koji izbjegavaju rasipanje hrane i smanjuju troškove. Primjerice, od starog kruha možete napraviti ukusne tostove ili bruskete, dok se od ostataka povrća mogu napraviti razne juhe ili variva. Korištenje sve hrane koju smo konzumirali također je dovelo do očuvanja prirodnih resursa.
Umjesto da poduzmu hitnu akciju i kupe novi predmet nakon što je stari pokvaren, bake su bile vješte u popravcima. “Sve svoje stvari možeš popraviti i produžiti im vijek trajanja”, često su govorili. Ova praksa nije bila samo financijski korisna, već je i njegovala kreativnost i vještine. Svaka stvar koju posjedujemo i održavamo može imati svoju vrijednost, a ta se vrijednost može prenijeti i na međuljudske odnose – tko razumije vrijednost stvari, a razumije i vrijednost drugih, umije cijeniti i jedno i drugo. Danas, u modernom svijetu, kada je potrošnja dio našeg načina života, važno je razmisliti možemo li nešto popraviti umjesto da kupujemo novo.
Na primjer, stari namještaj može se revitalizirati uz malu količinu boje i truda, što ne samo da štedi novac, već i promiče očuvanje okoliša. Jedan od najznačajnijih prijedloga koje nam je dala baka bio je da živimo unutar svojih mogućnosti. Sugerirali su da nema potrebe za dugom. Ovo se znanje usredotočuje na nužnost pripreme i skladištenja prije kupnje velikih količina. Danas, u svijetu u kojem su kreditne kartice i dugovi uobičajeni, važno je zapamtiti da je financijska stabilnost presudna za dobar san.
Živeći bez duga možete se osjećati slobodno i sigurno. Proces izrade proračuna može imati značajan utjecaj na vaše financije i identifikaciju područja u kojima možete smanjiti potrošnju. Postavite ciljeve za štednju koji će vas inspirirati da se držite svog puta. Znala je naša baka da nisu sve stvari jednako važne. “Hrana i sklonište se smatraju najvažnijima”, rekli su. Razlika između potrebnih i željenih stvari može olakšati bolje upravljanje resursima. Želje su često prolazne, ali potrebe su dugotrajne i bitne za život. Ovo nam znanje može pomoći da se koncentriramo na najvažnije aspekte. Na primjer, umjesto da trošite novac na najnovije modne artikle, razmislite o ulaganju u kvalitetne, dugotrajne artikle koje ćete dugotrajno uživati.
Budući da su bake obično imale smirenost, skromnost su također smatrale vrlinom. Još jedna uobičajena izreka bila je “Ne moraš biti jako sretan”. Umjesto da se bore za materijalna sredstva, prioritet su davali onome što posjeduju i davali drugima. Ova nam filozofija može pomoći da se oslobodimo društvenih zahtjeva i pronađemo radost u jednostavnim zadovoljstvima. Skromnost nam usađuje naviku da radimo s onim što imamo i da budemo zahvalni na tome, što pozitivno utječe na naše mentalno zdravlje i emocionalno blagostanje. Posljednja uputa koju nam daju naše bake jest vrijednost dijeljenja. “Djeli s drugima, jer dobro ti se uvijek vraća”, propovijedali su.
Danas, u materijalističkom svijetu, ovaj se savjet može smatrati zastarjelim, ali još uvijek ima značajan utjecaj. Kad ga imamo, od vitalne je važnosti dati ga onima kojima je potreban. Ova praksa ne samo da pomaže drugima, već također promiče zajednicu u kojoj svi podržavaju jedni druge. Pokušaj sudjelovanja u lokalnim inicijativama ili projektima, dijeljenje znanja, vremena ili resursa može imati značajan utjecaj na živote svih uključenih. U konačnici, znanje naših baka o upravljanju novcem može omogućiti bolju prilagodbu poteškoćama modernog života.
Njihove nas riječi prožimaju vrijednošću očuvanja, skromnosti i dijeljenja. U svijetu koji se stalno razvija, njihova je mudrost još uvijek relevantna, a njihova nam načela mogu pomoći da živimo ispunjenijim i mirnijim životom. Ne zaboravite njihove preporuke i koristite ih u svom svakodnevnom životu kako biste stvorili pozitivniju budućnost za sebe i svoje voljene. Poduzimanjem ovih koraka ne samo da možemo postići financijsku stabilnost, već i uživati u emocionalnom ispunjenju i radosti.