– U nastavku našeg današnjega članka donosimo jednu zanimljivu priču, a koja je povezana u jednu ruku sa bubrezima i srcem. Naime, najbolje se vidi kada vam ovi organi ne rade baš najbolje, to se prije svega vidi i osjeti na nogama i zglobovima na rukama….

Zadržavanje vode u tijelu dovodi do neugodnih učinaka poput debljanja, ukočenosti zglobova i otečenih ruku i stopala. Tekućina se može nakupljati bilo gdje u tjelesnim tkivima, ali najčešće je u rukama, stopalima, zglobovima (kukovima) i licu. Ostali simptomi koji se mogu pojaviti uključuju debljanje, blijedu kožu, nadutost, oticanje, ukočenost i bol u zglobovima, otežano disanje i migrene. Uzroci zadržavanja vode: Pretjerana konzumacija soli: Povećan unos soli može uzrokovati zadržavanje vode u tijelu.

Hormonalne promjene: Varijacije koje se događaju u ženskom tijelu tijekom trudnoće, tijekom predmenstrualnih dana ili tijekom menopauze također mogu biti uzrok zadržavanja tekućine. Nedostatak tjelesne aktivnosti: Kada mišići ne dobivaju dovoljno vježbe kroz pokrete tijela, to može rezultirati slabom cirkulacijom i zadržavanjem vode. Poremećaji bubrega i srca: Neki oblici bolesti koji pripadaju ovim organima mogu se slučajno manifestirati kao zadržavanje vode. Bolesti štitnjače: Neravnoteža tekućine u tijelu može biti posljedica problema sa štitnjačom. Prekomjerna težina: Doprinos prekomjerne težine problemima zadržavanja vode dobro je poznat.

Primjena određenih lijekova: Neki lijekovi također uzrokuju zadržavanje tekućine. Ako su simptomi blagi, biljni čajevi koji djeluju kao prirodni diuretici mogu biti dovoljni za ublažavanje zadržavanja vode. Prirodni diuretici: Čaj od maslačka: Maslačak je poznat kao diuretik. Konkretno, maslačak može djelovati na bubrege kako bi povećao izlučivanje nehotice zadržane tekućine, povećanjem izlučivanja urina. Jedna je studija pokazala da čaj od maslačka može omogućiti tijelu da izbaci više vode unutar 5 sati. Preporučena doza je između 1 do 3 šalice dnevno čaja koji se priprema tako da se jedna čajna žličica biljke prelije jednom šalicom kipuće vode.

Napomena: Ako imate problema s bubrezima ili žučnim kamencem, prije upotrebe čaja od maslačka posavjetujte se s liječnikom. Čaj od peršina: peršin je još jedna biljka koja može pomoći u kontroli zadržavanja tekućine. Osim što je diuretik, djeluje protuupalno. Pripremite ga tako da dvije čajne žličice suhog lišća prelijete šalicom kipuće vode; procijedite nakon deset minuta. Uzmite najviše tri šalice dnevno. Peršin je vrlo snažan diuretik; stoga se ne smije koristiti zajedno s drugim sličnim alopatskim lijekovima.

Savjet nutricionista: Smanjite unos soli: Za borbu protiv zadržavanja vode preporuča se smanjiti unos soli i proizvoda koji je sadrže, primjerice: kokica, pereca, čipsa, kobasica, brze hrane, masnih sireva, slatkiša, peciva i neredovitih obroka. Izbjegavajte pušenje, alkohol i stres: pušenje, pijenje alkohola i stres mogu pogoršati zadržavanje tekućine, stoga ih treba izbjegavati što je više moguće. Tjelesna aktivnost i hidratacija: Kako bi bilo da više vježbate, pijete 10 čaša vode dnevno i pijete čajeve? Zašto? Jer pravilna i redovita tjelesna aktivnost pospješuje cirkulaciju i pomaže u izbacivanju viška tekućine iz organizma. Pa, ovi savjeti i prirodni lijekovi pomoći će vam da učinkovito ublažite simptome zadržavanja vode i poboljšate svoje zdravlje općenito.

BONUS TEKST

Na Zemlji ne manjka zanimljivih prirodnih fenomena, no jedan od najzanimljivijih je bioluminiscencija: može se pojaviti kod raznih biljaka i životinja, no najpoznatiji su morski organizmi. Bioluminiscencija je sposobnost živih organizama da proizvode svjetlost zbog kemijskih reakcija unutar svojih tijela. Ovaj fenomen nije zanimljiv samo zbog svoje ljepote već ima i svoju važnost u prirodnim ekosustavima.

Bioluminiscencija se najčešće povezuje sa svjetlucavim meduzama i krijesnicama. Meduze koje svijetle koriste ga kao obrambeni mehanizam protiv predatora; kada se dodirnu ili na drugi način uznemire, emitiraju puls svjetlosti koji može zbuniti ili omesti potencijalnog napadača. Nasuprot tome, krijesnice koriste bioluminiscentne svjetlosne signale kako bi privukle partnera tijekom udvaranja. Muški kukac može emitirati karakteristične svjetlosne uzorke, koji pomažu privući ženke za parenje.

Bioluminiscencija je najveća u određenim tropskim lagunama, gdje noću fitoplankton svijetli kada je uznemiren, stvarajući ono što je uobičajeno poznato kao “plavi sjaj” ili “plavi val”. Voda svijetli briljantno plavom bojom kada ova sićušna stvorenja prolaze. Enzimi, poput luciferaze, reagiraju s luciferinima (molekulama) i proizvode svjetlost; ovo je bioluminiscencija. Fenomen je zanimljiv ne samo zbog svog vizualnog prikaza već i zbog vrlo složenih biokemijskih reakcija koje su uključene, a koje se još uvijek istražuju radi njihove potencijalne primjene u znanstvenim i medicinskim istraživanjima.

Preporučeno