U nastavku našeg današnjega članka, donosimo vam i jako korisnu temu, a koja je povezana sa puževima. Ako ih imate previše u vašoj bašti, evo kako da ih se riješite na prirodan i normalan način…

Sve veći broj pojedinaca odlučuje se na uzgoj vlastitog voća i povrća zbog zdravstvenih dobrobiti i isplativosti povezane s tom praksom. Ipak, vrtovi se često susreću s problemom štetnika koji ugrožavaju njihove usjeve. Srećom, postoje različite strategije za iskorjenjivanje ovih nametnika. Među njima, prisutnost puževa s ljuskom predstavlja značajan izazov i za vrtlare i za uzgajivače. Ovi invazivni štetnici prijete širokom spektru biljaka, uključujući povrće i cvijeće.

Njihov štetan učinak posebno je vidljiv za vrijeme kiše ili noću, jer ustrajno napadaju osjetljivo lišće, izdanke, klice, sadnice, pa čak i potpuno zrele usjeve. Iako se ručno sakupljanje puževa može činiti jednostavnom, ali napornom metodom, može se pokazati zahtjevnom. Iako ova metoda može zahtijevati značajno ulaganje vremena, pokazala je izuzetnu učinkovitost, posebno u manjim područjima. Optimalno vrijeme za sakupljanje puževa su noćni ili rani jutarnji sati, budući da je njihova aktivnost u tim razdobljima najveća. Praktična strategija uključuje korištenje zamki za grejpfrut, koje iskorištavaju jak miris grejpa za privlačenje puževa, čime se olakšava njihovo sakupljanje i premještanje u sigurno okruženje, čime se biljke štite od potencijalne štete.

Dodatno, korištenje bakrene žice služi kao učinkovito sredstvo odvraćanja od puževa; njihova averzija prema bakru čini ga povoljnom opcijom za učvršćivanje posuda za cvijeće, paravana ili ograda oko cvjetnjaka. Time se uspostavlja fizička barijera koju puževi oklijevaju prijeći, čime se biljke učinkovito štite. Osim toga, uključivanje određenih vrsta biljaka u vaš vrt služi kao još jedna prirodna metoda za tjeranje puževa. Vrste poput kadulje, nasturtiuma i stolisnika ispuštaju karakteristične mirise koji odvraćaju ove mekušce. Osim svojih repelentnih svojstava, ove biljke povećavaju estetski izgled i korisnost vašeg vrta.

Nadalje, dostupni su različiti komercijalni proizvodi prilagođeni za kontrolu puževa koji se posebno bave ovim problemom. Ovi proizvodi su dizajnirani da odvrate puževe ili ometaju njihovo kretanje. Uključivanje ovih stavki u vašu strategiju upravljanja štetočinama može povećati njihovu učinkovitost i podržati druge pristupe. Za postizanje optimalnih rezultata preporučuje se primjena različitih strategija za kontrolu puževa. Udruživanjem metoda poput ručnog vađenja puževa, korištenja bakrene žice, uzgoja biljaka koje tjeraju puževe i primjenom komercijalno dostupnih rješenja može se uspješno smanjiti populacija puževa i zaštititi biljke od moguće štete. Za uspješnu zaštitu vrtova i osiguranje zdravlja i vitalnosti biljaka neophodna je postojana i dosljedna strategija upravljanja puževima. Primjenom učinkovitih metoda ovaj se cilj može postići.

Puževi predstavljaju znatan problem kako u povrtnjacima, tako iu kućnim vrtovima, prvenstveno ugrožavajući okoliš hraneći se zrelim plodovima i nježnim mladim lišćem. Nadalje, cijele skupine novonastalog povrća, poput graška, tikve, krastavaca i raznih sadnica, često su meta ovih stvorenja. Njihov nemilosrdni apetit omogućuje im da pojedu nevjerojatnu količinu hrane, dosežući do polovice svoje tjelesne težine unutar samo 24 sata, što naglašava razmjere njihovog destruktivnog potencijala. Osim toga, postojanje puževa ne samo da rezultira neuglednim ostacima sluzi i izlučevina, već također olakšava ulazak štetnih gljivica i bakterija.

Kako bi se ograničila migracija puževa iz njihovog podzemnog okruženja u vegetaciju, može se usvojiti nekoliko mjera predostrožnosti. Primjena tehnika precizne obrade tla pokazala je značajnu učinkovitost u smanjenju pokretljivosti puževa tijekom pripreme tla za uzgoj povrća. Druga održiva strategija uključuje izlaganje puževa nižim temperaturama, prisiljavajući ih da napuste svoja skrivena staništa. Nadalje, osiguravanjem optimalne gnojidbe i korištenjem čvrstih sadnica, kritična faza rasta biljaka može se ubrzati, čime se smanjuje njihova osjetljivost na oštećenja od puževa. Kako bi se smanjila mogućnost novih najezdi puževa, preporučljivo je pokositi velike površine oko nasada.

Različite tvari, poput piva, ostataka voća, mlijeka, kombinacije vode i kvasca ili suhe hrane za mačke i pse, mogu se koristiti za stvaranje zamki za hranu koje privlače puževe. Kako bi se održala njihova učinkovitost, ključno je stalno uklanjati uhvaćene puževe i redovito nadopunjavati mamac ili hranu. Dodatno, upravljanje populacijom puževa može se postići upotrebom bakra i prirodnih predatora. Potencijal značajnog uništenja zorno je ilustriran njihovom sposobnošću da pojedu čak 50% svoje tjelesne težine unutar jednog dana. Učinkovit pristup sprječavanju pristupa puževa biljkama podrazumijeva postavljanje bakrenih traka ili ograda.

Ove zaštitne mjere trebaju biti sigurno postavljene u tlo, prodirući do dubine od oko 8 cm, dok se također izdižu 15-25 cm iznad tla. Kada puževi dođu u dodir s bakrom, dožive strujni udar koji ih uspješno otjera. Alternativna metoda za odvraćanje puževa uključuje izgradnju barijera od različitih materijala, uključujući piljevinu, pepeo, vapno, mineralna gnojiva, slamu, borove iglice, koru drveta ili zdrobljene ljuske jaja. Takve barijere učinkovito neutraliziraju sluz koju proizvode puževi, ometaju njihovo kretanje i u konačnici dovode do dehidracije i smrti. Unatoč tome, bitno je priznati da ove strategije možda neće dati željene rezultate ako je plantaža prezasićena zbog kiše ili navodnjavanja.

Preporučeno