– Pošto je vrijeme posta, pred predstojeći Uskrs, mi danas govorimo kako se najbolje hraniti na jedan zdrav i prirodan način. Govorimo o posnim jelima, koji su u stvari i najzdraviji za jedan ljudski organizam.
Borba protiv nečistih utjecaja, želja i života u grijehu može se voditi samo korištenjem najmoćnijih alata molitve i posta. Monaški podvig obuhvata post, bdenje i molitvu, zbog čega su svetogorske trpeze istinski monaške prirode i pretežno usmerene na post.
- Monasi manastira Hilandar pridržavaju se crkvenih smjernica o ishrani, koje uključuju post i poštovanje tradicionalnih običaja. Njihova prehrana obiluje esencijalnim nutrijentima i vlaknima, iako se tijekom korizme suzdržavaju od konzumiranja mesa i ograničavaju se na jedan obrok dnevno. Začudo, glad ih ne muči, jer su se uspjeli uvjeriti da je hrana na ovom svetom mjestu ukusna, unatoč strogoj i discipliniranoj prirodi. Jeromonah Onufrije, vješti kuhar porijeklom iz Svete Gore, sve svoje recepte velikodušno je sabrao u jednu knjigu, a tri je ljubazno podijelio sa svima nama!
U Svetogorju se stanovnici pridržavaju vegetarijanske prehrane, s izuzetkom pojedinih dana poput velikih praznika i nedjelja kada je najveći obrok na Svetoj Gori riba, jaja i mliječni proizvodi.
Samo subotom i nedjeljom ulje se otapa tijekom četiriju utvrđenih posta, a to su Veliki Časni, Uzašašće, Božićni i Petrovski.
Za sve kršćane, uključujući redovnike, post i apstinencija bitne su prakse. Redovnici posebno drže redoviti post srijedom i petkom, a dodatno poste ponedjeljkom. U danima kada post nije obavezan, braća uživaju u obrocima koji uključuju jela na bazi ulja i hranjivo svetogorsko vino, što doprinosi njihovom općem blagostanju.
Posjetitelji svetogorskih manastira ne moraju brinuti hoće li ostati gladni, jer su obroci koji se nude pažljivo birani, hranjivi, puni vitamina i vlakana, a često i savršeno pripremljeni. U tjednu koji prethodi Uskrsu, posti se vrlo strogo, ograničavajući obroke samo jednom dnevno. Ipak, gostima je dopušteno da utjehu pronađu u konzumiranju kruha i čaja.
- U Svetogorju se mještani ponose time što sami peku kruh, koji je ne samo ukusan, već je napravljen od raznih žitarica i bez ikakvih štetnih dodataka. Stol je gotovo uvijek okićen maslinama koje su, uz kruh, osnovna samostanska hrana, a konzumiraju se iu posnim danima. Svetogorci imaju jak afinitet prema voću i povrću, često ga unose u svoje obroke. Osim toga, imaju tradiciju pečenja ribe u širokim tavama, od kojih neke imaju veliki povijesni značaj zbog svoje starosti.
Unutar svetogorske blagovaonice, gdje se okupljaju vjernici, razgovor je zabranjen. Umjesto toga, slušaju mudre riječi svetih otaca, bilo u obliku poučnih tekstova ili životnih priča. Prije toga, zajednička molitva daje ton, označavajući početak objeda. Tek kada opat blagoslovi vino, popraćeno rezonirajućim zvukom zvona, prisutni sudjeluju u njegovom konzumiranju.
Uobičajeno je da se imaju dva obroka dnevno, jedan obično nakon liturgije, a drugi nakon večernje službe. Osobe koje se pripremaju za svetu pričest trebaju unaprijed obavijestiti redovnika ako planiraju jesti na vodi.
Jeromonah Onufrije izražava želju da se ovim receptom približi doživljaj Svete Gore onima koji nisu u mogućnosti fizički da je posete, posebno našim sestrama i majkama koje su odigrale ključnu ulogu u odgajanju budućih svetogorskih monaha.
- Otac Onufrije, koji marljivo priprema manastirska jela po slavnoj hilandarskoj recepturi, odvojio je vreme i da prouči raznoliku lepezu jela drugih monaških zajednica na Svetoj Gori. Očarao ga je skladan spoj jednostavnosti pripreme, divnih ukusa i revitalizujućih svojstava svetogorske kuhinje. Tim postupkom ne samo da je došao do kulinarskih spoznaja, već je otkrio i fascinantne detalje o životu svetogorskih monaha, koje je lijepo uklopio u ovu jedinstvenu kuharicu.
Evo jednog ujusnog jela hilandarske kuhinje:
Peciva s maslinama
Potrebne komponente za tijesto su sljedeće:
Jedan kilogram brašna
kvasac
voda
Proizvod o kojem je riječ nije ništa drugo nego maslinovo ulje.
Punjenje:
Crne masline sam narezala i očistila na kolutiće, zajedno s malo luka nasjeckanog na kockice.
kečap
priprema:
Započnite miješanjem 1 kg brašna s kvascem i vodom, oblikujući tijesto koje ćete ostaviti da se diže otprilike 1 sat. Ovo tijesto treba mijesiti s malo više snage, slično kao kod pravljenja kruha. Nakon toga zamijesite tijesto i ostavite da odstoji još 10 minuta. Ovu smjesu podijelite na pet jednakih dijelova od po 200 grama. Svaki će komad proći uspješan proces razvoja, premazujući se maslinovim uljem dok ne postane gladak i rastezljiv na dodir.
Za izradu nadjeva počnite sitno nasjeckati masline, zatim ih pomiješajte s lukom i kečapom te začinite solju po ukusu.
Tijesto se najprije puni nadjevom po želji prije motanja u kiflice. Kako bi osigurali da zadrže svoj oblik, krajevi rolada su zapečaćeni i lagano pritisnuti rukom. Zatim se kiflice slažu u lim za pečenje koji smo premazali maslinovim uljem i stavimo u pećnicu zagrijanu na 220°C da se peku.