Dana 23. aprila 2024. godine, Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv M.R. (43) zbog sumnje da je u periodu od početka 2024. godine do 8. marta 2024. godine, dok je bila u stanju uračunljivosti, trovala svoju ćerkicu (4) lekovima za smirenje. Ova tužba je pokrenuta nakon što su otkrivene sumnjive okolnosti koje su upućivale na zloupotrebu lekova.

 

Doktorica Milićević pojašnjava da se ovakve situacije, nažalost, događaju češće nego u prošlosti. Kronično trovanje nastaje kada dijete uzima lijek tijekom duljeg vremenskog razdoblja na način koji se ne preporučuje, poput uzimanja veće doze ili uzimanja lijeka češće nego što je propisano. Ovaj nepravilan ritam primjene može imati štetne učinke na malo dijete. S druge strane, akutno trovanje nastaje kada se odjednom popije veća količina sedativa ili kada se u duljem vremenskom razdoblju uzima manja doza. U oba slučaja posljedice su vidljive u cijelom tijelu.

Potencijalni utjecaj trovanja na djevojčicu od četiri godine.Dr. Saša Milićević, pedijatar, ističe mnoštvo potencijalnih posljedica koje ova vrsta trovanja može proizvesti s obzirom na dob djeteta koje ima samo četiri godine.

Obilje sedativa.Problemi povezani s radom motora.Prikazani hod nije bio prikladan.Proljev.Oštećenje bubrega.Jetra je osjetljiva na oštećenja.
Nedovoljni obrasci hodanja mogu dovesti do fizičkih ozljeda i ozljeda.Halucinacije.
Poremećaj koji utječe na nečiju sposobnost disanja.Stanje poznato kao zatajenje srca javlja se kada srce nije u stanju učinkovito pumpati krv kroz tijelo.Depresija.Ishod je rezultirao smrtnim ishodom.

 

Prema riječima pedijatrice, reakcija na visoke doze lijekova razlikuje se od osobe do osobe, te je ključno uzeti u obzir sve čimbenike. To uključuje je li dijete uzimalo lijek na prazan želudac ili nakon obroka, kao i spada li lijek u kategoriju antihistaminika, točnije antialergijskih lijekova.

Prema riječima pedijatrice, odgovor na ove lijekove je vrlo individualiziran, ali postoji optimizam da će ga dijete uspješno prebroditi. Srećom, ovi lijekovi imaju širok terapeutski raspon, što u ovom konkretnom slučaju kao iu sličnim situacijama ide u prilog. Međutim, važno je napomenuti da svako predoziranje može predstavljati značajan rizik.

Možemo se samo nadati da dijete neće imati dugotrajne posljedice od trovanja.
Prema riječima dr. Milićevića, hospitalizirana djevojčica (4) trenutno je pod odgovarajućom terapijom, te izražava optimizam da neće imati dugoročnih posljedica trovanja.

 

Dr. Milićević je izrazio optimizam u pogledu učinkovitosti terapije te istaknuo važnost pomnog praćenja različitih tjelesnih funkcija, poput rada srca i disanja, osim psihičkog stanja. Primarni cilj je eliminirati lijek iz tijela davanjem velike količine tekućine, često putem infuzije. Iako nema potrebe za posebnim dodatnim liječenjem, fokus je na procjeni hoće li dijete doživjeti bilo kakve posljedice vezane uz organe. Dr. Milićević i liječnički tim ostaju u nadi da će se ovakve posljedice izbjeći.

Prema njegovoj izjavi, nije rijetkost da djeca razviju ovisnost, a kada prestanu s njezinim korištenjem, doživljavaju takozvanu apstinencijsku krizu. Ova kriza ne samo da utječe na njihov središnji živčani sustav, motoričke vještine i mentalno blagostanje, već također uzrokuje izravnu štetu raznim organima u njihovim tijelima.

Prema riječima liječnika, narednim pretragama će se utvrditi jesu li neki organi oštećeni, ali se nadamo da u ovom slučaju neće biti tako.
U bolnici su djetetu dali sedative, što je rezultiralo teškim oštećenjem zdravlja djevojčice.

Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je 23. aprila 2024. godine službeno podiglo optužnicu protiv M. R. (43). Optužnica se temelji na navodnim radnjama trovanja njene kćeri (4) lijekovima za smirenje, koje su se dogodile od početka 2024. do 8. ožujka 2024., dok je M.R. ocijenjeno psihički stabilnim.

Prema službenom priopćenju Trećeg tužiteljstva, sumnja se da je dr. Vukan Čupić, kako na lokaciji u Smederevu, tako iu bolničkoj sobi Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i djeteta, davao tekućim sedativima iz obitelji benzodiazepina. maloljetna žrtva. Ovi sedativi, poznati po svojim svojstvima ovisnosti, dani su žrtvi bez odgovarajućeg recepta ili razmatranja potencijalnih zdravstvenih posljedica.

Navodi se da je ponašanjem okrivljenika nastupilo znatno oštećenje zdravlja maloljetne oštećene, što se očituje kroz kliničke simptome kao što su nestabilnost pri hodu, trzanje ruku i tijela te pojačano lučenje sline.

Treće osnovno javno tužiteljstvo u Beogradu predložilo je sudu da se okrivljenoj produži pritvor koji joj je određen 8. ožujka 2024. godine, s obzirom da i dalje postoje razlozi zbog kojih joj je prvotni pritvor određen.

Prema Kaznenom zakonu, osobe koje ugroze mir, tjelesno dobro ili duševno stanje maloljetnog člana obitelji zbog nasilnih radnji, prijetnji, drskosti ili bezobzirnog ponašanja kaznit će se kaznom zatvora od dvije do 10 godina.

Preporučeno