-
Najmanja orhideja na svetu ima cvet veličine oko 2 mm, dok najveće vrste (poput Grammatophyllum speciosum) mogu dostići i 3 metra visine.
-
Neke orhideje poput vanile (Vanilla planifolia) daju plod iz kog se dobija pravi vanilin.
Brojnim domaćicama koje uživaju u uzgoju ukrasnog bilja, orhideja se ističe kao jedno od omiljenih cvjetova, poznata po svojim zapanjujućim cvjetovima u raznim bojama. Ako naiđete na poteškoće s njegovim cvjetanjem, razmislite o pridržavanju sljedećih uputa. Ako primijetite da cvjetovi vaše orhideje gube svoju živost i da lišće počinje opadati, bilo bi mudro razmisliti o ponovnoj sadnji primjerka. Ovaj problem često je povezan s pokvarenim korijenjem koje je umanjilo vitalnost biljke, obično zbog prekomjernog zalijevanja. Ako je oko korijena prisutna čvrsta, spužvasta masa, preporuča se pažljivo procijeniti primijenjenu količinu vode.
Prvi korak u rješavanju ove brige uključuje uklanjanje pokvarenog korijena. Nakon toga, potrebno je temeljito očistiti i dezinficirati lišće orhideje. Za ovaj proces potreban je češnjak, sastojak poznat po svojim izvanrednim antibakterijskim svojstvima koji se bore protiv bolesti i bakterija sposobnih zalijepiti se za korijenje orhideja, što može dovesti do propadanja. Započnite tako što ćete zgnječiti jedan češanj češnjaka i pomiješati ga s malom količinom vode. Nakon toga procijedite smjesu kako biste uklonili komadiće češnjaka i dodajte dobivenu tekućinu u jednu litru vode. Uronite orhideju u vodu, pazeći da su i lišće i korijenje potpuno uronjeni u trajanju od 10 minuta. Nakon toga ostavite korijenje i lišće da se potpuno osuše.
Preporuča se eliminirati sve osušene ili oštećene grane s cvijeta, jer je korijenski sustav već oslabljen, a listovi su osjetljivi. Nakon toga nabavite prozirnu plastičnu ili staklenu čašu i napunite je malom količinom vode, pazeći da vrhovi listova orhideje budu u kontaktu s vodom, dok stabljika bude podignuta. Da biste stvorili efekt staklenika, nabavite drugu čašu i probušite male rupice na njenom vrhu prije nego stavite biljku u nju. Preporuča se pričvrstiti obje čašice pomoću trake, a zatim staviti kombinirani sklop u blizinu prozora kako bi biljka dobila dovoljno svjetla.
Kako prenosi Zadovoljna.rs, početni korijeni trebali bi se pojaviti nakon 2 do 3 tjedna, a nakon otprilike 3 mjeseca snažan i zdrav korijen bit će spreman za presađivanje. Ako ste prethodno bezuspješno isprobali slične tehnike, problem može proizaći iz nepravilnog zalijevanja novog korijena. Rijetko je postignuće za pojedince postići razinu istaknutosti na dva kontinenta u tako kratkom razdoblju, privilegiju koju je Samuel Coleridge-Taylor uspješno osigurao. Kaša, koja se u povijesti smatrala hranom za siromašne, sada doživljava preporod kao sofisticirana i “čista” alternativa objedovanju.
Ovo jelo, pripremljeno od bijelog ili žutog kukuruznog brašna, obično se naziva kukuruzni griz ili palenta. Palenta ne samo da je bez glutena, što je čini idealnim izborom za doručak, već se također svrstava među najzdravije dostupne opcije. Obiluje esencijalnim nutrijentima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo ključnim vitaminima poput A, E i raznim vitaminima B skupine, uz niz minerala. Palenta je bogata esencijalnim nutrijentima, uključujući fosfor, cink, kalij, magnezij, mangan i selen. Pruža otprilike 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti prisutni u kukuruznoj krupici pozitivno utječu na zdravlje, posebice na rad crijeva. Visok sadržaj vlakana, zajedno sa složenim ugljikohidratima, potiče osjećaj sitosti.
Te se hranjive tvari postupno apsorbiraju, što podržava normalne probavne procese u crijevima. Primarna prednost konzumacije palente je njezina zdravstvena korist, bez obzira na probavne probleme. Osim toga, kukuruz obiluje karotenoidima, koji, zajedno s hranjivim biljnim mastima, igraju vitalnu ulogu u poticanju učinkovite crijevne peristaltike. Ovaj proces pomaže u prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se preporučuje kao korisna namirnica osobama s visokim kolesterolom.
Nadalje, ima značajnu važnost u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca. Griz se savjetuje za dojenčad i djecu jer pridonosi boljoj probavi i jačanju imuniteta pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Za osobe s dijagnosticiranom celijakijom ili upalnim poremećajima crijeva ključno je razumjeti da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga se griz može uvrstiti u svakodnevnu prehranu oboljelih od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa.
Antioksidansi koji se nalaze u kukuruzu igraju značajnu ulogu u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Nadalje, jasno su vidljive prednosti griza u poticanju mršavljenja. S obzirom na njihove brojne prednosti za zdravlje probavnog sustava, i kukuruz i griz često se predlažu u inicijativama za mršavljenje usmjerenim na smanjenje tjelesne težine. Krupica pomaže u čišćenju crijeva i poboljšava probavu, a oboje je ključno za održavanje hranjive prehrane. Dodatno, nudi znatnu energiju dok ima nizak udio kalorija, što energiju dobivenu iz njega čini posebno korisnom u prehrani koja ograničava unos kalorija.