– Štitna žlijezda je jako opasna ako krene da radi pogrešno. Jednostavno, više žene procentualno imaju veće probleme sa njom nego sami muškarci. Mi danas govorimo o problemima koje štitina žlijezda može da napravi jednoj osobi….

Certificirana holistička nutricionistička terapeutkinja, Syeda Kiran Zahra Hussain, velikodušno je dala recept za divan napitak koji nije samo prepun esencijalnih vitamina, minerala i antioksidansa, već služi i kao fantastičan katalizator za poboljšanje funkcionalnosti štitnjače i promicanje cjelokupno blagostanje. Za pripremu ovog osvježavajućeg napitka pomiješajte 7 šalica izvorske ili filtrirane vode s 1 šalicom 100-postotnog soka od brusnice, zatim ¼ žličice suhog đumbira, ½ žličice cejlonskog cimeta i ¼ žličice muškatnog oraščića.

Na kraju dodajte ¾ šalice svježe iscijeđenog soka od naranče i ¼ šalice svježe iscijeđenog soka od limuna. Za pripremu ovog divnog napitka započnite zagrijavanjem vode dok ne zavrije. Zatim dodajte sok od brusnice i niz aromatičnih začina, pustite da lagano krčkaju na laganoj vatri 20 minuta. Kad se smjesa ohladi, dodajte okrepljujuće okuse soka od naranče i limuna. Važno je napomenuti da je ovo osvježavajuće piće namijenjeno za uživanje unutar jednog dana.

Zbog čega je ovaj napitak koristan za štitnu žlijezdu? Prisutnost joda u brusnici ključna je za očuvanje zdravlja štitnjače. Osim toga, đumbir, poznat po visokom sadržaju magnezija, pomaže u upravljanju bolestima štitnjače i ima protuupalna svojstva. Ne samo da cimet posjeduje protuupalna svojstva, već također pomaže u ublažavanju inzulinske rezistencije koja se obično povezuje s Gravesovom bolešću.

Osim toga, muškatni oraščić djeluje kao stimulans za metabolizam. Štitnjača ima koristi od konzumacije soka od naranče, koji obiluje vitaminom C, a također pomaže u detoksikaciji. Sok od limuna, prepun raznih vitamina, ne samo da podupire detoksikaciju, već i jača imunološki sustav. Ako se ne liječi, hipotireoza, stanje koje karakterizira nedovoljna proizvodnja hormona u štitnjači, može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Međutim, uključivanje ovog napitka u vašu dnevnu rutinu, uz hranjivu prehranu koja obiluje antioksidansima, može učinkovito regulirati rad štitnjače. Kako biste optimizirali rad štitnjače, savjetuje se izbjegavati određenu hranu koja potencijalno može poremetiti njezin pravilan rad.

To uključuje brokulu, zelje, cvjetaču, kelj, špinat, repu, soju i kikiriki. Naši svakodnevni postupci, ponašanje, emocionalno izražavanje i reakcija na vanjske podražaje ovise o utjecaju hormona. Zamršeni procesi unutar našeg tijela mogu potaknuti promjene raspoloženja ili utjecati na mentalno stanje pojedinca. Te su promjene rezultat zamršenih interakcija između središnjeg živčanog sustava i endokrinog sustava. Aktivnost mozga, potpomognuta hipotalamusom, potiče otpuštanje brojnih hormona koji na različite načine utječu na rad i aktivnost živčanog sustava.

  • Posljedično, to utječe na naše kognitivne sposobnosti, emocije, ponašanje, osobnost, raspoloženje i druge značajke ljudske prirode. Jednako je značajan i utjecaj hormona na stvaranje ljudskih veza kroz romantičnu ljubav i partnerstvo. Ovaj proces uključuje međuigru endorfina, fenilalanina i noradrenalina, koji pridonose zamršenoj dinamici ovih odnosa. Nadalje, interakcija ovih hormona s raznim drugim neurotransmiterima i hormonima utječe na niz seksualnih interakcija, uključujući određena odstupanja od norme. Naziva se hormonom nagrade, dopamin igra ključnu ulogu u postizanju neposrednih i dugoročnih ciljeva.

Njegov se utjecaj proteže na naše emocije, motivaciju, kognitivne procese i opći osjećaj zadovoljstva. Prisutnost dopamina postaje očigledna u slučajevima kao što je iskustvo zadovoljstva nakon konzumiranja omiljenog obroka ili osjećaj postignuća pri označavanju dovršenih zadataka s popisa obaveza. Nasuprot tome, nedostatak dopamina povezan je s osjećajima melankolije, poteškoća sa spavanjem, tromošću, smanjenim apetitom, smanjenim seksualnim nagonom i pojačanom žudnjom za kofeinom ili nikotinom.

Oksitocin, koji se proizvodi u hipotalamusu, ima dubok utjecaj na različite aspekte našeg ponašanja. Ima ulogu u poticanju ljudskih veza, uspostavljanju osjećaja povjerenja i odanosti. Djelujući na hipotalamus i amigdalu, utječe na ispoljavanje emocija unutar ljubavnih veza i drugih oblika izražavanja ljubavi. Prisutnost oksitocina posebno je značajna u olakšavanju emocionalne veze između majke i njezinog novorođenčeta nedugo nakon poroda.

Osim toga, aktivnost oksitocina očita je tijekom intimnih radnji kao što su ljubljenje, milovanje i seksualni kontakti. Uključivanje u aktivnosti poput grupnog treninga ili trčanja s prijateljima može dovesti do povećanog oslobađanja oksitocina, hormona povezanog s društvenim vezama. Nasuprot tome, pojedinci koji provode dulje vrijeme u samoći, bore se za uspostavljanje društvenih veza i nailaze na izazove pri integraciji u timove mogu doživjeti manjak oksitocina.

Preporučeno