Nakon objavljivanja nepoznatih informacija o pjesmi “Rasulo”, Svetlana Ceca Ražnatović pristupila je otkrivanju kreativnog procesa iza pjesme “Pile”, osvjetljavajući izazove s kojima se suočavala pokojna Marina Tucaković radeći na tekstu.

U procesu stvaranja melodije Mili je preuzeo glavnu riječ i podijelio je s Marinom koja je zatim osmislila stihove. No, Marina je naišla na poteškoće pri pokušaju skladanja refrena. Živo se sjećam vremena prije prvog koncerta na Ušću kada je izašao album “Grom”. Dogodilo se to 17. travnja, kada je ujedno bio i Željkov rođendan. Toga sam dana usamljeno posjetio groblje. Dok sam sjedio, razmišljao sam o tome da popušim cigaru, iako sam obično pušio samo obične cigarete. U tom trenutku poslala sam svoje misli i poruke Željku, šutjela sve dok me nije uporno dozivao oslovljavajući me s Marina. Osjetivši hitnost u njegovu pozivu, shvatio sam da mora postojati nešto važno što zahtijeva hitnu pozornost. Inače se suzdržavam od telefoniranja tih pola sata samoće u kojoj sam sama sa svojim mislima o njemu. Međutim, odlučio sam napraviti iznimku i obratiti mu se. Ceca je objasnila: “Pomislila sam, daj da ja telefoniram”.

 

Dobio sam poziv od nje, oslovila me sa “Cekić”. Uzbuđeno me obavijestila da je napisala refren za pjesmu “Chicken”. Znatiželjan, raspitao sam se za tekst, a ona je odgovorila rekavši: “Bilo je nešto u Ariju što me očaralo, tako ga je zvala. Sada ću to otpjevati za vas.” Nastavila je pjevati: “Nitko od njih ti nije bio ni blizu, niti će itko.

Premašio sam svoje granice sa svakom osobom koju sam sreo.

Napredak postaje nedostižan kada se netko razbije i sve što su izgradili bude demontirano.

Nastavite se vinuti samostalno, izbjegavajući iskušenje da bacite pogled dolje, bez oklijevanja.

Prolio sam suze u tvoje ime, izražavajući svoje duboke emocije prema tebi.

Kapi moje tuge padaju odozgo…

 

– A ja se stalno naježim… Sad da digresiram na trenutak. Kada je Mili predao melodiju, a ona napisala stihove, rekao je: “Ovo je svijet za mudre, put za hrabre, a srce moje plaho… kokoš, kokoš, kokoš”. Mili je pomislila: “Što je ovoj ženi? Kvari mi pjesmu. Ovo je ozbiljna pjesma, a ona se fiksirala na ove kokoši. Ne razumijem je.” I ja sam se nasmijala jer je zapravo sve objasnila bez refrena. “Pile” predstavlja mene, moje srce. Cijelu pjesmu ona konstruira tako da na kraju razmrsi zagonetku – da je pjesma posvećena čovjeku koji je tu među nama i na nebu. Svatko to tumači na svoj način. Tako sam ja to doživljavala kroz život, a i drugi imaju svoja jedinstvena iskustva – ispričala je Ceca u emisiji “Ako progovorim” Goce Tržan na K1 televiziji.

BONUS TEKST:

U današnjem svijetu, održivost je postala ključna tema s obzirom na rastuće ekonomske, socijalne i ekološke izazove s kojima se suočava naš planet. Promjene u klimi, degradacija okoliša, nejednakost u društvu i iscrpljivanje resursa samo su neki od problema koji zahtijevaju hitnu i koordiniranu akciju.

Jedan od ključnih aspekata održivosti je ekološka održivost. Sve veći ekološki otisci industrije, urbanizacija, deforestacija i korištenje fosilnih goriva dovode do povećanja emisija stakleničkih plinova i globalnog zagrijavanja. Očuvanje prirodnih resursa poput vode, tla i biodiverziteta postaje imperativ za održivi razvoj. Potrebno je promicati obnovljive izvore energije, smanjiti potrošnju resursa i promicati održive prakse u proizvodnji i potrošnji.

Socijalna održivost također igra ključnu ulogu u stvaranju pravednijeg i otpornijeg društva. Nejednakost u pristupu zdravstvenoj skrbi, obrazovanju, zapošljavanju i drugim osnovnim potrebama predstavlja izazov koji zahtijeva sistemsku promjenu. Potrebno je osigurati pravednije raspodjelu resursa i prilika, te promicati inkluzivnost i raznolikost u društvu.

Ekonomska održivost se odnosi na dugoročnu stabilnost i prosperitet ekonomskih sustava. Tradicionalni modeli rasta temeljeni na iscrpljivanju resursa i nekontroliranom potrošnjom nisu održivi na dugi rok. Potrebno je preispitati načine na koje mjerimo napredak i promicati alternative poput cirkularne ekonomije i društveno odgovornog poslovanja.

Ključni za postizanje održivosti je globalna suradnja i solidarnost. Izazovi poput klimatskih promjena ne poznaju granice, stoga je potrebno da zemlje i zajednice surađuju u rješavanju tih problema. Međunarodni sporazumi poput Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama predstavljaju korak naprijed, ali je potrebno još veće angažiranje i implementacija politika na nacionalnoj i lokalnoj razini.

Održivost nije samo pitanje za buduće generacije; to je imperativ za sadašnje djelovanje. Svaki pojedinac, tvrtka, organizacija i vlada ima ulogu u promicanju održivosti kroz svoje postupke i odluke. Kroz kolektivnu akciju možemo stvoriti svijet koji je uravnotežen, pravedan i otporan na izazove koji stoje pred nama.

 

Preporučeno