U prilogu teksta donosimo vam korisne informacije vezano za hranu koju konzumiramo a koja utiče na štitnu žlijezdu! Štitnjača ili štitna žlijezda predstavlja veoma važan organ koji je smješten u donjem dijelu vrata odnosno ispod grkljana, sastavljena je od dvije strane odnosno od lijevog i desnog režnja, povezani su “isthmusom” koji predstavlja most.

Štitna žlijezda ima ulogu u proizvodnji hormnoga koji su veoma važni za mnoge sisteme unutar ljudskog organizma a to uključuje i hormone koji služe za kontrolu metabolizma i procesa u kojima kada unesenu hranu u tijelo, isto razgrađuje. Shodno s tim ukoliko niste znali, postoji nekolicina bolesti povezana sa štitnom žlijezdom koje mogu biti ne tako bezazlene a neke od njih su hipertireoza, hipotireoza, Hašimotov tireoiditis i svi navedeni mogu biti prouzrokovani djelovanjem različitih faktora. Poremećen unos joda u organizmu, nedostatak određenih minerala pa čak i genetika koja može imati veliku ulogu u razvoju bolesti. Jedna od priznatih dijetetičarki Moli Hembri je istaknula više puta tokom raznih članaka da je veoma često stanje neaktivnih štitnih žlijezda pa ističe:


“Višak kilograma je često primarna nuspojava hipotireoze. Ako primetite da iznenada dobijate na težini, naročito ako to nije u skladu sa vašom ishranom i navikama vežbanja, važno je posavetovati se sa lekarom oko analiza koje bi eventualno trebalo da uradite” – istakla je. Također, ključnu ulogu u funkciji štitne žlijezde ima i hrana koju konzumiramo pa tako prema Hembri, trebali bi izbjegavati konzumiranje hrane koja u sebi sadrži veće količine goitrogene. “Takva hrana sadrži jedinjenje goitrin, koje može da ometa sintezu hormona štitaste žlezde, uz nedostatak joda“, objašnjava Hembri.

Goitrogeni se mogu naći u brokoliju, karfou i kupusu kao i u soji i prosu, a da biste se rešili eventualnih negativnih povća, možete ga jednostavno zagrejati. „Zagrevanje eliminiše goitrogenu aktivnost. Ako jedete ovo povrće i soju u umerenim količinama, to nije problem, ali većina dijetetičara savetuje potpuno izbacivanje prosa iz ishrane ako imate problema sa štitastom žlezdom” – izdvojila je! Istraživači British Medical Journal-a ističu kako uravnoteženo konzumiranje hrane igra najveću ulogu u očuvanju zdravlja i rješavanju problema sa štitnom žlijezdom.

Preporučeno