– Za danas tema, koja je povezana sa tumorom, koji je definitivno vodeći problem u cijelom svijetu. Mnoge osobe koje ga dobiju, kreću sa procesom liječenja, ali se na kraju krajeva u 95% situacija završava jako loše po samog pacijenta. Slijedi i tekst, kako prepoznati neke simptome. 

Uz rano otkrivanje, većina bolesnika s dijagnosticiranim rakom debelog crijeva može se uspješno liječiti, što im omogućuje povratak normalnom načinu života.

Rak debelog crijeva prevladavajući je oblik raka, treći je najčešći tip (isključujući rak kože) prema Američkom društvu za rak (ACS). U 2024. godini predviđa se da će više od 106 000 osoba dobiti dijagnozu raka debelog crijeva. ACS također ističe zabrinjavajući trend: učestalost novih slučajeva među osobama mlađim od 55 godina raste za 1 do 2% godišnje. Unatoč tome, postoje neke pozitivne vijesti jer sveukupne stope raka debelog crijeva opadaju. Ovaj pad se velikim dijelom može pripisati povećanom provođenju mjera probira i usvajanju zdravijih navika usmjerenih na smanjenje rizika od razvoja ove bolesti, izvijestio je Yahoo.

  • Važnost probira se ne može precijeniti, budući da igra ključnu ulogu u spašavanju života otkrivanjem raka debelog crijeva u njegovim najranijim stadijima. Prema riječima dr. Antona Bilčika, kirurškog onkologa, većina pacijenata kod kojih se rano dijagnosticira rak debelog crijeva može postići potpuno izlječenje i nastaviti normalan život. Uz probir, ranom otkrivanju ove bolesti može pridonijeti i prepoznavanje znakova i simptoma raka debelog crijeva.

Nažalost, prema dr. Rosariju Ligrestiju, šefu Odjela za gastroenterologiju Medicinskog centra Sveučilišta Hackensack, simptomi raka debelog crijeva često se pogrešno identificiraju kao češća stanja poput sindroma iritabilnog crijeva ili hemoroida, što dovodi do njihovog odbacivanja. Kako bi spriječili ovaj propust, liječnici su dali opsežan popis pokazatelja raka debelog crijeva koje uvijek treba shvatiti ozbiljno, zajedno s informacijama o dostupnim mogućnostima liječenja i prognozi.

Dr. Ligresti, gastroenterolog, upozorava da ne treba zanemariti prisutnost krvi u stolici. Prema njegovim riječima, ovo je česta indikacija raka debelog crijeva kod starijih osoba, iako se rjeđe javlja kod mlađih pacijenata.

Prisutnost krvi u stolici kao posljedica raka debelog crijeva može se pripisati širenju i transformaciji prekanceroznih polipa, koji se nazivaju adenomi. Ovi adenomi zahtijevaju veću opskrbu krvlju jer postaju abnormalniji i napreduju prema raku. Zbog nezrele i abnormalne prirode adenomatoznih i kancerogenih tkiva, krvne žile koje hrane te lezije također pokazuju nepravilnosti, što ih čini osjetljivijima na istjecanje krvi. Ova pojava je vidljiva u pokretima crijeva.

Nadalje, prisutnost krvi u stolici ne mora uvijek biti vidljiva. Prema dr. Bilčiku, to može dovesti do stvaranja tamne stolice, ali samo specijalizirani testovi stolice dizajnirani za otkrivanje male količine krvi mogu identificirati male količine. Otkrivanje krvi u stolici više se ne može smatrati “ranim simptomom” raka debelog crijeva nakon što postane vidljivo. Dr. Keš pojašnjava da je ova pojava relativno kasna indikacija raka debelog crijeva i nema je kod svakog pacijenta.

Pogled na krv u stolici može biti prilično uznemirujući, reakcija koja je potpuno razumljiva. Iako je istina da to potencijalno može ukazivati ​​na prisutnost raka debelog crijeva, to nije uvijek slučaj. Prema dr. Ligrestiju, češći uzrok ove pojave obično je povezan s problemima u donjem dijelu debelog crijeva, poput hemoroida ili malih fisura. Osim toga, važno je napomenuti da se rektalno krvarenje ponekad može zamijeniti s krvarenjem iz urinarnog trakta ili vagine.

Svijetlo crvena krv u stolici uobičajeni je pokazatelj hemoroida, smatra dr. Bilčik. No, dr. Keš naglašava da se to nikako ne smije zanemariti jer se naziva hematohezija.

Iako je krv u stolici doista potencijalni pokazatelj raka debelog crijeva, ključno je napomenuti da to nije jedini simptom na koji treba obratiti pozornost. Prema riječima dr. Keša, postoje dodatni znakovi raka debelog crijeva koji zahtijevaju pozornost.

Nehotični gubitak tjelesne težine

Osjećaj nelagode u području trbuha.

Primjetna promjena u redovitosti pražnjenja crijeva.

Kada se rak debelog crijeva proširi izvan debelog crijeva na druge organe, može se manifestirati različitim znakovima, uključujući metastaze u mozgu ili metastaze na kostima koje rezultiraju prijelomima.

Prema dr. Ligrestiju, indikacije raka debelog crijeva nisu isključivo vezane uz gastroenterologiju. Pojašnjava da mlađe pacijentice često doživljavaju neobjašnjivu anemiju i posljedični umor, što može biti izazovno razlikovati od anemije uzrokovane menstrualnim problemima. Važno je napomenuti da anemija nije normalna pojava.

  • Dr. Bilčik ističe važnost pregleda svih osoba starijih od 45 godina, bez obzira na simptome, jer postoji mogućnost da neki ljudi uopće ne pokažu nikakve simptome.
    Dr. Keš savjetuje osobe da se odmah jave svom liječniku i uključe se u razgovor o svojim simptomima ako primijete prisutnost krvi u stolici. To može zahtijevati provođenje kolonoskopije, dijagnostičkog postupka koji se koristi za prepoznavanje raka debelog crijeva i drugih potencijalnih izvora krvi u stolici. Dr. Keš dalje pojašnjava da u slučaju da se tijekom kolonoskopije otkrije prekancerozni polip, on se često može ekstrahirati, kao i neki slučajevi raka debelog crijeva, ovisno o veličini i položaju.

Prema dr. Bilčiku, najčešće se savjetuje kirurška intervencija, jer nudi najveću vjerojatnost uspješnog ishoda. Kako bi se povećali izgledi za potpuno izlječenje, kemoterapija, biološka terapija i terapija zračenjem često se primjenjuju uz operaciju. Ovi dodatni tretmani mogu se primijeniti ili prije ili nakon kirurškog zahvata.

Dr. Ligresti savjetuje da optimalan pristup liječenju raka debelog crijeva uključuje okupljanje tima vještih stručnjaka, uključujući gastroenterologe, kirurge, onkologe i stručnjake za zračenje, koji će surađivati ​​kako bi osigurali najučinkovitije rezultate.

Još jednom, postoje pozitivne vijesti koje se tiču ​​izgleda za pojedince kojima je dijagnosticiran rak debelog crijeva u ranim fazama. Dr. Keš objašnjava da kada se kolorektalni karcinom otkrije prije infiltracije u stijenku debelog crijeva ili druge organe, petogodišnje preživljenje prelazi 90%. S druge strane, rak debelog crijeva u stadiju 4 označava najnapredniji oblik bolesti, što ukazuje na to da je metastazirao u druge organe. Nažalost, petogodišnja stopa preživljenja za stadij 4 raka debelog crijeva je manja od 15%.

Preporučeno