– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o nekim savjetima, koji se itekako mogu primjeniti u kuhinji. Naime, govorićemo o higijeni kuhinje, te perilice za suđe koju sa vremena na vrijeme ipak morate da očistite….

Samočišćenje perilice rublja: važno za njegu i pravilan rad tijekom vremena, plus to će uštedjeti na skupim troškovima popravka. Čak i uz kamenac i prljavštinu, za koje se dijagnosticira da ih je skupo riješiti, samočišćenje dobro štedi novac. Uz samo nekoliko jednostavnih koraka vaša će perilica rublja uvijek biti u savršenom stanju i služit će vam godinama. Prvo, važno je održavati spremnik za vodu. Prljavština u odvodnoj cijevi može ometati protok vode, poteškoće u otpuštanju deterdženta i rezultirati neugodnim mirisom. Štoviše, kamenac i ostaci deterdženta mogu pokvariti perilicu rublja i smanjiti kvalitetu rublja. To će mlataranje učiniti užasnim.

Za vrlo dobro čišćenje vaše perilice rublja, primijenite D.I.Y. otopina koja se sastoji od 50 grama vodikovog peroksida i 3 žličice sode bikarbone i sapuna za pranje rublja. Nanesite ovu smjesu na spremnik deterdženta kakav jest. Površina bi trebala ostati mokra 15 do 30 minuta, ovisno o stupnju onečišćenja. Zatim obrišite spužvom i obilno isperite vodom. Ista tehnika se koristi za čišćenje bubnja perilice rublja. Ako više volite druge metode, kamenac možete vrlo učinkovito ukloniti limunskom kiselinom. 100 do 200 grama limunske kiseline treba pomiješati s vodom i ciklus pranja pokrenuti na 60 stupnjeva. To će otopiti kamenac i održati grijaće elemente, između ostalih važnih dijelova perilice, čistima. Ako imate problema s prljavštinom i neugodnim mirisima, pomoći će vam tablete za pranje posuđa.

U tom slučaju stavite dva komada tableta u mašinu i pokrenite je na 90 stupnjeva do kraja. To će prilično dobro otopiti masnoće i ostatke. Dugotrajno održavanje podrazumijeva čišćenje perilice svaka dva do tri mjeseca. Domaći prašak za pranje poznat kao “Kamenožder” koristi se već godinama i vrlo je učinkovit protiv kamenca i neugodnih mirisa. Ovu otopinu možete koristiti za periodično čišćenje tako da je pomiješate s vodom.

Štoviše, učinkovitost čišćenja povećava se upotrebom sode bikarbone i limunske kiseline. Soda bikarbona pomaže u otapanju masnoće, dok limunska kiselina daje antibakterijska svojstva i djeluje kao dezodorans. Kao povremenu mjeru, nabavite malo nejodirane soli za omekšavanje vode. To je to! Budete li se pridržavali ovih savjeta i preporuka, vaša perilica će vam dugo služiti blistavo čista iu ispravnom stanju, poštedjevši vas prilično skupih popravaka ili usluga profesionalnog čišćenja.

BONUS TEKST

Jedna zanimljiva prirodna povijest je fenomen bioluminiscencije: neki organizmi mogu generirati svoju svjetlost i na taj način stvaraju spektakularne svjetlosne efekte u mračnim okruženjima. Bioluminiscenciju najčešće nalazimo kod raznih morskih organizama (meduze, alge i ribe koje žive duboko u moru), ali se javlja i kod kopnenih organizama s nekoliko vrsta krijesnica. Bioluminiscencija je rezultat kemijskog procesa u kojem enzimi luciferaze kataliziraju reakciju između molekula luciferina i kisika. Ovom reakcijom oslobađa se energija u obliku svjetlosti. Fascinacija bioluminiscencijom leži u njezinoj raznolikoj primjeni među organizmima.

Krijesnice ga, na primjer, koriste za privlačenje supružnika, dok morske ribe koriste svjetlost bioluminiscentnih organa kako bi pronašle plijen ili kako bi komunicirale u potpunoj odsutnosti svjetla u oceanu. Čudan, ali vrlo poseban prikaz bioluminiscencije naziva se “plavilo”, gdje se površina mora u potpunosti obasjava plavim svjetlom. Za učinak su zaslužne bioluminiscentne alge koje ispuštaju svjetlost kada ih voda pokreće. Plava boja koja nastaje ne samo da izgleda spektakularno noću, već ima i ključnu funkciju u morskim ekosustavima olakšavajući kontrolu nad populacijama grabežljivaca i plijena.

Preporučeno