Više od 200 godina grob Isusa Krista ostao je zapečaćen i nedirnut, odredište koje posjećuju bezbrojni turisti na Golgoti. Posjetitelji grobnice često su primjećivali jedinstvenu energiju koja je tamo prisutna, što dijele i znanstvenici koji su proučavali to područje. Nedavno je mramorna ploča kojom je bila prekrivena grobnica uklonjena na tri dana radi obnove i arheološke analize – prvi put nakon 1810. godine, kada je bazilika sanirana nakon požara.

Evanđelja, prve četiri knjige Novog zavjeta, sadrže najranije zapise o Isusovom ukopu. Ti su tekstovi vjerojatno napisani u desetljećima nakon raspeća, oko 30. godine. Unatoč manjim razlikama u izvještajima, oni dosljedno prikazuju Kristovo sahranjivanje u grobu uklesanom u stijeni smještenom na zemljištu u vlasništvu Josipa iz Arimateje, dobrostojećeg Isusovog učenika. Prevladavajuće vjerovanje tvrdi da je Isusovo tijelo položeno ispod stijene u ovo svetište 33. godine.

Za vrijeme otvaranja Svetoga groba mediji su izvještavali o neobičnim događajima na nebu, a čuli su se i zvuci truba. Iako Moropolu nije svjedočila tim događajima, primijetila je nešto drugo. Prilikom otvaranja Svetoga groba ja sam, uz ostale, bio prisutan i mogu potvrditi da toga nije bilo. Međutim, nakon izlaska iz grobnice, naši instrumenti koji su bili postavljeni za dokumentiranje vibracija i drugih pokreta unutar grobnice neobjašnjivo su se ugasili. Iako ne mogu dati objašnjenje, mogu potvrditi da sam sve snimio.

Antonija Moropolu, inženjerka kemije s Nacionalnog tehničkog sveučilišta u Ateni i voditeljica stručnog tima koji je proveo dosad neviđeni čin otvaranja groba Isusa Krista u Jeruzalemu, izjavila je da je na toj lokaciji prisutna intenzivna energija. Stručnjaci nisu imali zadatak samo rekonstruirati Kristov grob, već i cijelu crkvu Aedikula. U sklopu ovog projekta uklonjeni su sa svih strana željezni stupovi koji nose crkvu postavljeni pedesetih godina prošlog stoljeća. Ovaj proces zahtijevao je ojačanje kamenih blokova korištenih za izgradnju hrama 325. godine pod vodstvom rimskog cara Konstantina na mjestu gdje se smatra da je Isus Krist pokopan.

Prema njegovom iskazu, objavljeno je da je Sveti grob bio dostupan ukupno 60 sati, au tom su razdoblju svi planirani zadaci uspješno obavljeni. Radovi su trajali osam mjeseci, isključivo u noćnim satima, kako bi se pobožnim pojedincima omogućio posjet svetom mjestu. Navečer 28. listopada 2016., samo nekoliko sati prije nego što je grobnica trebala biti ponovno zapečaćena, došlo se do nevjerojatnog otkrića: otkriveno je da je izvorna grobnica od vapnenca potpuno netaknuta.

Moje zaprepaštenje je ogromno, zbog čega mi koljena lagano podrhtavaju, jer nisam predvidio ovakav ishod. Iako ne možemo tvrditi s apsolutnom sigurnošću, očito je da je mjesto ukopa ostalo na svom izvornom položaju tijekom godina, kako je izjavio Fredrik Hibert, arheolog Društva National Geographic. Štoviše, istraživači su uspjeli potvrditi prisutnost autentičnih vapnenačkih zidova špilje unutar Edikule, svetog prostora koji datira iz 1800-ih i izgrađen je na vrhu grobnice.

Evanđelje po Mateju u Bibliji govori o Josipu koji je uzeo tijelo Isusa, razapetog na Golgoti, zamotao ga u bijelo platno i sahranio u špilji koju je sam iskopao. Crkvu Svetog groba, koju je izvorno sagradio Konstantin, uništio je muslimanski kalif Al Hakim 1009. Kasnije u 12. stoljeću, križari su je rekonstruirali u sadašnje stanje. U 19. stoljeću doživjela je daljnju obnovu. Danas Grčka pravoslavna crkva, Armenska pravoslavna crkva i Rimokatolička crkva zajednički upravljaju ovim povijesnim mjestom.

Preporučeno