– Za danas jedna jako zanimljiva vijest, koja je povezana sa nekadašnjim francuskim predsjednikom, za kojeg se saznalo i nije bio baš neki dobar čovjek po prirodi. Jako dobro se zna je imao jako dobro vrijeme kao aktuelni predsjednik, ali njegov privatni život je bio više nego mističan u to vrijeme. 

Steele piše o značajnom prisustvu Claudea Chiraca, voljene i cijenjene mlađe kćeri Jacquesa Chiraca. Često primećena na javnim skupovima i prijemima svog oca, bila je poznata ličnost javnosti. Očigledno je da je bivši francuski predsjednik bio veoma ponosan na svoju uspješnu i briljantnu kćer.

Za razliku od svog brata i sestre Claudea, Lawrence se bori s dva dugotrajna problema sa mentalnim zdravljem i napravila je 15 pokušaja da joj ubije život. Francuski novinar ju je, sa dozom okrutnosti, nazvao „Devojka sa gvozdenom maskom“.

Godinama se spekuliše oko Lorens, najstarije ćerke bivšeg francuskog predsednika, jer je ostala povučena i odsutna od javnosti. U nedavnom intervjuu otkrila je svoje uvjerenje da su njeni roditelji bili emocionalno pogođeni njenim postojanjem, uočavajući njihovu potencijalnu sramotu zbog njenog mentalnog poremećaja i upoređujući njen nedostatak uspjeha s onim svoje mlađe sestre Claude.

Na kraju krajeva, Lawrenceova smrt nije bila rezultat samopovređivanja; umjesto toga, podlegla je dugoj borbi sa akutnom depresijom i anoreksijom koja je trajala nevjerovatnih četrdeset godina. Odrastajući povučeno u okvirima Širakovog zamka na jugozapadu Francuske, pokazala je izuzetan akademski uspeh tokom godina svog detinjstva. Jacques Chirac, njen otac, izrazio je duboku tjeskobu zbog njene bolesti, koju je smatrao najrazornijom tragedijom s kojom se ikada susreo.

Tokom porodičnog putovanja na Korziku, Bernadette Chirac, majka dotične djevojčice, posumnjala je da je njena starija kćerka dobila anoreksiju i suicidalne sklonosti kao rezultat zaraze meningitisom. Bernadette je prije predsjedničkih izbora 2002. izrazila uvjerenje da je na Lawrencea utjecala rana politička karijera njenog oca, koja ga je često udaljavala od kuće.

Po odlasku iz Jelisejske palate, Jacques Chirac je iskreno priznao novinaru Pierreu Panu 2007. da smatra da je mogao pružiti veću psihološku podršku Lorensu, priznajući njegove potencijalne nedostatke kao oca. Tokom 12-godišnjeg očevog predsjedništva u Francuskoj, Lawrence se rijetko pojavljivala u javnosti. 1995. godine, kada je Jacques Chirac inauguriran za predsjednika, njegova najstarija kćerka diskretno se smjestila iza stuba Jelisejske palate. Iako se retko pojavljuje na porodičnim fotografijama, bila je predstavljena na portretu zajedno sa svojim ocem za novine “Pariz Match” povodom njegovog 80. rođendana.

U psihijatrijskoj bolnici ili na osami na jugozapadu Francuske, njeni roditelji su stalno bili prisutni posećujući je. Tokom svog premijerskog mandata 1970-ih, Jacques Chirac je bio u medijskoj pratnji u dva odvojena navrata na ručku – jedan zbog službenih pitanja, a drugi kako bi proveo vrijeme sa svojom bolesnom kćerkom.

  • Prema izvještajima francuskih medija, dokumentovano je 15 slučajeva u kojima je pokušala da ubije svoj život. Tokom perioda kada su njeni roditelji i sestra bili odsutni na odmoru, preduzela je drastičan korak i skočila sa četvrtog sprata, što je rezultiralo teškim povredama.

Uprkos bolesti, odlučila je da nastavi medicinsko obrazovanje krajem 1970-ih. Do 1980-ih, njena majka je predvodila kampanju prikupljanja sredstava za istraživanje anoreksije, stanja koje je u to vrijeme bilo relativno nepoznato u Francuskoj. Koristeći svoju poziciju prve dame Francuske, iskoristila je svoj utjecaj da olakša osnivanje prve klinike posvećene liječenju anoreksije.

Koja je osoba, oboljela od mentalne bolesti, bila kćerka Jacquesa Chiraca? Pošto je rođen 4. marta 1958. godine, Laurence Chirac se borio sa anoreksijom poremećaja ishrane od 1974. godine i usput je napravio više pokušaja samoubistva.

Tokom televizijskog nastupa 2004. godine, Bernadette Chirac, bivša predsjednikova supruga, govorila je o “patnji” koju je trpio Laurence Chirac i osjećaju izolacije koji često doživljavaju porodice koje se bave ovim poremećajem. Bernadette Chirac odigrala je značajnu ulogu u stvaranju “Maison de Solenn” u Parizu, ustanove posvećene pomoći adolescentima u prevazilaženju njihovih poteškoća.

Tokom očevog predsjedništva, Laurence Chirac je rijetko viđena na brojnim fotografijama porodice Chirac. U svojim memoarima objavljenim 2009. godine, Jacques Chirac je priznao da ga je Laurenceovo delikatno zdravstveno stanje natjeralo da je previdi, umjesto da je njenoj mlađoj sestri Claude dodijelio istaknuto mjesto u svom komunikacijskom timu.

Godine 2005. Jacques Chirac je doživio blagi moždani udar tokom svog mandata, što je dovelo do smanjenja njegovih javnih nastupa i izvještaja o tome da je u posljednjim godinama života bio vezan za invalidska kolica zbog stalnih zdravstvenih problema. Tokom posljednjih godina na funkciji, objavljeno je da je razvio degenerativni neurološki poremećaj, koji ga je na kraju poštedio sramote da mora prisustvovati suđenju za korupciju 2011. godine. Nakon tridesetogodišnje šutnje, supruga predsjednika Jacquesa Chiraca hrabro je odlučila otkriti o anoreksiji i mentalnoj bolesti zbog koje je njihova starija kćerka više puta pokušala samoubistvo.

Tokom televizijskog intervjua u Francuskoj, Bernadette Chirac je izrazila da kada majka nije u mogućnosti da pruži pomoć svom bolesnom djetetu, ona doživljava osjećaj krivice. Ovaj osjećaj se širi i na očeve. Od svog zdravog i normalnog djetinjstva, Laurence Chirac je pokazala veliko obećanje kao student medicine, a kasnije je kratko radila u Samu, hitnoj medicinskoj službi u Parizu, nakon završetka studija.

Od svoje 15. godine borila se s teškim poremećajem u ishrani, što je rezultiralo brojnim hospitalizacijama i posjetama klinici. Na kraju je bolest postala toliko iscrpljujuća da je primljena u psihijatrijsku ustanovu, što je izazvalo značajan poremećaj u cijeloj porodici.

Gospođa Chirac je izrazila uvjerenje da slava može imati negativne posljedice kada se suoči s bolešću. Objasnila je da je u teškim vremenima prirodna sklonost tražiti privatnost i izbjegavati nadzor drugih. Namjera je bila zaštititi osobu od pogleda javnosti i spriječiti bilo kakvu nepotrebnu pažnju prema njenom stanju. Nažalost, ovaj čin zaštite je pogrešno protumačen, što je dovelo do toga da ljudi pogrešno pretpostave da je u pitanju bio osjećaj srama.

Uprkos uključenosti Lorensove mlađe sestre Klod u predsednikov tim u Jelisejskoj palati, Lorens se i dalje borio sa svojim stanjem. Ona je 1990. godine očajnički pokušala da okonča svoj život skočivši sa prozora svog stana na četvrtom spratu.

Uprkos prisustvu 24-časovne medicinske sestre, gospođica Širak je uspela da izdrži i preživi i sa slomljenom karlicom i sa povredama glave. Od tada je bilo minimalnih informacija o njoj, a gospođa Širak je jednostavno napomenula da je zadržala nadu i molila se za oporavak svoje kćeri.

Od 1994. godine, gospođa Širak, predsjednica fondacije, posvećena je poboljšanju dobrobiti djece i tinejdžera u bolnicama pružajući im mogućnosti da se bave muzikom, sportom i drugim aktivnostima. Kao podršku novoj klinici za adolescente, La Maison de Solenn, koju finansira njena fondacija, ljubazno je pristala da razgovara o svojoj ćerki u emisiji France 3 “Ne možete ugoditi svima.

Tokom odvojenog razgovora, gospođa Chirac je sa magazinom Madame Figaro podijelila: “Iscrpali smo sve napore, ali naišli smo na niz pokušaja samoubistva i hospitalizacija. Naši pokušaji da dopremo i ponudimo pomoć naišli su na otpor. Iz tog razloga sam osjećao se primoran da poštedi druge porodice od istih teškoća koje smo mi prošli.

Preporučeno