Rođa Raičević bio je umetnik čije pesme neizostavno slušamo na proslavama. Iznenada je preminuo 2001. godine u 44. godini, u trenutku kada je bio na vrhuncu svoje karijere. Pored izuzetnog glasa, bio je talentovan i za komponovanje. Njegova smrt je i dalje obavijena sumnjama, a već decenijama se priča o nestanku jedne njegove beležnice.

  • Marinko Nikolić prije je bio vlasnik lokala u Beogradu koji je privlačio poznate pjevače i ugledne goste, među kojima je bio i Rođe.”Rođa se našao u jednom baru, izuzetna osoba kreativnog duha. Etiketirali su ga kao narkomana, iako je, koliko ja znam, bijeli prah popio tek pet do šest puta.

Dok je Rodja u nekoliko navrata eksperimentirao s kokainom , nije se bavio heroinom. Što se tiče zagonetnih okolnosti vezanih uz njegovu smrt, ne mogu tvrditi da bi ishod bio drugačiji te večeri , a prisutni su bili uplašeni, suzdržavali su se od kontakta s njim, a na kraju je bilo prekasno”, primijetio je Nikolić.

  • Navodi da Rojinoj sahrani nije prisustvovao gotovo nitko.”Čak ni Vlado Georgiev. Očekivao sam njegov dolazak unatoč njihovoj svađi. Štoviše, Rođa mu je asistirao na početku”, rekao je Nikolić. Važno je napomenuti da je Raičević preminuo u 45. godini života. Među brojnim aspektima koji su plijenili one koji su se godinama divili njegovoj umjetnosti – osim njegove glazbe i osobnih anegdota – postoji i kofer.

Upravo ovaj kofer, koji je pripadao preminulom umjetniku, ostavljen je u hodniku zgrade u kojoj je Raičević stanovao. Intrigantno, više od desetljeća nitko se nije javio da preuzme ovaj kovčeg. Njegov sadržaj ostaje misterij, jer ga nitko nije pokušao otvoriti. Stanari zgrade u kojoj je nekada živjela poznata pjevačica kažu da se suzdržavaju od diranja kofera.

BONUS TEKST:

Hurme su ukusno i hranljivo voće koje potiče iz sušnih predela Bliskog istoka i severne Afrike. One su bogate prirodnim šećerima, vlaknima, vitaminima i mineralima, zbog čega se često nazivaju “prirodnim slatkišem”. Najpoznatija sorta je Medjool, koja je sočna i ima karamelast ukus.

Osim što su odličan izvor energije, hurme sadrže značajne količine kalijuma, magnezijuma, gvožđa i vitamina B. Zbog visokog nivoa antioksidanata, hurme pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i mogu doprineti zdravlju srca i jačanju imuniteta. Često se koriste u raznim slatkim i slanim jelima, od desertnih kuglica do salata.

Hurme su od davnina cenjene zbog svojih lekovitih svojstava. U tradicionalnoj medicini koristile su se za jačanje organizma, poboljšanje krvne slike i ublažavanje tegoba sa probavom. Zbog visokog sadržaja prirodnih šećera, poput glukoze, fruktoze i saharoze, hurme su idealne kao brzi izvor energije, posebno za sportiste i ljude koji se bave fizičkim radom.

Osim toga, hurme su bogate antioksidantima poput flavonoida, karotenoida i fenolnih kiselina, što ih čini korisnim u smanjenju rizika od hroničnih bolesti, uključujući srčane bolesti i određene vrste raka. Redovno konzumiranje hurmi može pomoći u snižavanju nivoa lošeg holesterola (LDL) i održavanju zdravog krvnog pritiska, zahvaljujući visokom sadržaju kalijuma.

Zanimljivo je da hurme, uprkos tome što su veoma slatke, imaju nizak glikemijski indeks, što znači da ne izazivaju nagli skok šećera u krvi, zbog čega su pogodne i za osobe sa dijabetesom kada se konzumiraju umerenim količinama.

 

 

 

Preporučeno