– Jovanka Broz i Josip Broz uvijek su bili na meti javnosti, ali tek nakon njihove smrti. Do današnjega dana izašlo je jako puno pojedinosti o njihovom braku, a dans donosimo još jednu tajnu….

Dana 15. travnja 1952. godine tajno je sklopljen brak između Jovanke Budisavljević i Josipa Broza Tita. Ceremonija vjenčanja održana je u Titovoj rezidenciji na Pajzošu, smještenom uz Dunav između Šarengrada, Bapske i Iloka. Ovaj događaj i dalje je okružen mnoštvom enigmatskih priča i urbanih legendi. No, ono što je sigurno jest da se prije točno 69 godina otvorilo novo poglavlje u životu ovog Partizana, vrvećeg utjecajem, bogatstvom i dražima. Nažalost, završetak naizgled bajke nije kulminirao srećom. Desetljećima kasnije, Jovanka Broz podijelila je ekskluzivno otkriće sa piscem i scenaristom Žarkom Jokanovićem, ispričavši kako se dogodilo njezino vjenčanje u travnju 1952.

Ceremonija se održala u Iloku, točnije u lovačkoj kući, koja je, igrom slučaja, bila isto mjesto gdje je i djelovala. bolnica za vrijeme Sremskog fronta. Iločani su znali za Brozovu svadbu, iako nisu bili upućeni u sve pojedinosti. “Znali smo da je vjenčanje bilo, ali naša su sjećanja na njega maglovita. Ipak, nastavili smo sa svakodnevnim poslovima i suzdržali se od raspitivanja o događaju. Sjećam se da ni u jednom dijelu kuće nije bilo izloženih fotografija koje poslužit će kao podsjetnik na vjenčanje”, ispričala nam je Rozalija Džalto, koja je sa suprugom Mijom radila kao čuvarica u Dunavki. Kada su međunarodni novinari proučili pozivnice za prijem u čast britanskog ministra vanjskih poslova Idne u Bijeloj kući, susreli su se s mnoštvom informacija. Nakon što su otkrili da se Marshall vjenčao, nisu gubili vrijeme i proširili vijest o vjenčanju, što je izazvalo pozornost i europskih i američkih medija.

Tijekom svog prvog pojavljivanja u javnosti kao bračni par, Tito i Jovanka dali su priličan modni izraz: Tito je obukao bijelu uniformu ukrašenu zlatnim obilježjima, dok je Jovanka elegantno nosila bordo satensku haljinu ukrašenu zlatnom ogrlicom, dijamantnim brošem i prepoznatljiva punđa frizura. U trenutku ženidbe s Jovankom Tito je imao 60 godina, dok je ona bila znatno mlađa, s razlikom u godinama od 28 godina. Objava vjenčanog lista Josipa Broza Tita i Jovanke Broz prije nekoliko godina otkrila je neke zanimljive detalje. U dokumentu su kao kumovi navedeni Aleksandar Leka Ranković i Ivan Gošnjak, kao svjedok Slobodan Emreković, a matičar Momir Jovanović. Pomnijim proučavanjem uočeno je da je kod Maršala Tita polje zanimanja ostalo prazno, dok je Jovankino zanimanje upisano kao kapetanica i činovnica. Tito se nacionalno izjašnjavao kao Hrvat, a njegova supruga, bivša prva dama Jugoslavije, kao Srpkinja.

Tajnost vjenčanja Tita i Jovanke očituje se u činjenici da njihov brak nije službeno dokumentiran. Iako je izdan vjenčani list, stvarna ceremonija nije zabilježena u maticama. Prilikom pregleda osobne arhive koja se nalazi u Arhivu Jugoslavije u Beogradu, pronađen je izvadak iz matične knjige vjenčanih od 15. travnja 1952. godine. Ovaj upis, zaveden pod brojem 126 i pečatom Narodne Republike Srbije, pripadao je Narodnom odboru VII rejona, koji je obuhvatao beogradske opštine Čukarica i Savski venac. Istraživanjem matičnih knjiga, začudo, nisu pronađeni podaci o vjenčanju vezanom uz broj 126 iz 1952. godine, već su kao supružnici pisani sasvim drugi ljudi, a ne Jovanka i Tito, piše Kurir.

Nadalje, otkriveno je da matičar Momir Jovanović nije obnašao funkciju u općinama Savski venac i Čukarica. Osim toga, otkriven je zanimljiv detalj vezan uz vjenčanje: 15. travnja Tito, poznat po svakodnevnom gledanju filmova, pogledao je samo jedan francuski film iz 1950-ih pod naslovom “Jedan Laponjanin dan”, koji je trajao od samo 17 minuta. Tijekom državnog posjeta tadašnjeg britanskog ministra vanjskih poslova Anthonyja Idna 19. rujna 1953.

Jovanka je službeno predstavljena kao prva dama SFRJ. Jovanka je imala strast i prema znanju i prema modi, osiguravajući da je briljirala u oba aspekta svoje uloge. Dok su supruge drugih dužnosnika davale upute o ispravnom bontonu, Jovanka je tražila stručnost svoje osobne dizajnerice, Klare Rothschild iz Budimpešte i poznatog Pierrea Cardina. Pierre Cardin, koji je prvi put posjetio Jugoslaviju na Jovankin poziv, rado ju je obukao u svoje kreacije, dodatno obogativši njezin modni odabir. Njegovo divljenje prema njoj bilo je očito, a usporedbe s Jackie Kennedy poslužile su kao neosporan dokaz da je Jovanka na modnom pravom putu. Vrijeme prolazi, ali dobar stil ostaje, a modni smisao Jovanke Broz i danas dobiva visoke pohvale.

Pitanje je li se Jovanka bavila političkim poslovima i dalje je tema rasprave, s oprečnim stajalištima. Ima onih koji tvrde da je imala značajan utjecaj na izbore svog supružnika, percepcija koja se zadržala tijekom Titove vladavine i nastavila se dugo nakon njegove smrti. U knjizi “Prijateljstvo s Titom” Milovan Đilas, istaknuta ličnost i mislilac jugoslavenskog komunističkog pokreta, iznio je svoje viđenje Jovankine uloge u Titovom odlučivanju. Prema Đilasu, Jovankin utjecaj na Tita nije postojao, jer je primarno bila usmjerena na vođenje kućanstva i suprugu koja mu je bila podrška. Đilas ju je u svojoj kritici usporedio s časnom sestrom i komentirao njezin izazovan odnos s Titom. Početkom sedamdesetih Jovanka i Tito ušli su u razdoblje mraka.

  • Pojavile su se optužbe policije i političkih vlasti za Jovankinu ​​povezanost sa Sovjetskim Savezom, njezinu namjeru da vojnim udarom svrgne maršala Tita, njezino odavanje povjerljivih podataka, njezinu suradnju sa srpskim generalima i drugima slične prirode. Jovanka je, s druge strane, istaknula svoju predanost zaštiti svog supruga od stranih agenata i onih koji žele razbiti Jugoslaviju. U svojoj knjizi “Jovanka Broz-Titova suvladarica”, Aleksandar Matunović, liječnik maršala Tita, podijelio je moje uvjerenje da šamar kojem je Jovanka svjedočila ukazuje na duboku emotivnu vezu između Tita i maserka.

Međutim, odlučio sam zadržati to uvjerenje za sebe i umjesto toga pokušao sam uvjeriti Jovanku da Titova briga za Darianu proizlazi isključivo iz njezinih profesionalnih sposobnosti. Nakon što je Jovanka prestala pratiti Tita na njegovim putovanjima, zamijenila ju je Darijana, s kojom je proveo posljednje mjesece svojih putovanja. Godine 1977. bivša prva dama Jugoslavije oprostila se od prethodne godine zajedno sa svojim suprugom, posljednjim poljupcem koji je označio kraj njihovog zajedničkog vremena. Titov život je bio doveden u opasnost kada su mu pojedinci prislonili pištolj uz vrat tražeći da se razvede od mene.

Međutim, on je to hrabro odbio, ne želeći žrtvovati svoj život za njihove zahtjeve. Postao sam izvor smetnji Dolancu, a donekle i Ljubičiću, jer su pokušavali osvojiti vlast u Jugoslaviji skrivajući se iza Tita. Njihovi su osjećaji bili jasni: nositi se sa Starim bilo bi jednostavno, ali Jovanka je predstavljala izazov. Dolanc je na kraju želio moju smjenu, vjerojatno zbog mog znanja o njegovoj upletenosti u Hitlerjugend i njemačku tajnu službu.

Godine 1980. bilo mi je zabranjeno prisustvovati suprugovom sprovodu, ali sam se, srećom, uspjela oprostiti od Tita zahvaljujući intervenciji Indire Gandhi. Postavila je ultimatum: “Ako Jovanka ne bude na sahrani, neću ni ja. Na taj način je jedna žena pružila podršku i pomoć drugoj ženi. Dopustite da vam skrenemo pažnju na razne teorije koje okružuju prvi susret Jovanke i Tita. Jedna teorija sugerira da je Aleksandar Ranković odigrao značajnu ulogu u njihovoj zajednici, orkestrirajući njihov sastanak dok se Tito oporavljao u bolnici nakon operacije 1946.

Druga teorija tvrdi da je Ivo Krajačić Stevo, suradnik NKVD-a, omogućio njihovo uvođenje kao sredstvo kako bi ojačao vlastiti utjecaj. Vrijedi napomenuti da se uz Krajičića veže i najspornija teorija u vezi s Jovankom, da joj je on sredio devetomjesečno pohađanje obavještajne akademije F. E. Deržinski u Moskvi. Po povratku iz Rusije navodno je “poslana” Titu, čime je Sovjetima osigurala svog predstavnika uz predsjednika.

Prema najtočnijoj teoriji, Đoko Jovanić, šef Vojne kontraobavještajne službe nakon oslobođenja, preporučio je Jovanku Tito maršalu Titu na Rankovićev zahtjev da mu u uredu bude djevojka ili supruga. Jovanić je u razgovoru s biografom Milanom Parcom prepričao svoj razgovor s Titom u kojega je imao povjerenje: “Imam jednu sumještanku koja je bila borac i komandir ženske čete 6. ličke kojom sam ja zapovijedao. Ona je marljiva i tradicionalno obrazovana mlada žena suočila se s teškoćama u životu nakon gubitka oca. Zove se Jovanka Budisavljević.

Preporučeno