Tragedija je pogodila dječji vrtić u Novom Beogradu, a smrtno je stradalo jednogodišnje dijete. Zabrinuti građani oko 13.30 sati dojavili su prisustvo policije i hitne pomoći u prostorijama vrtića. Promptno reagirajući na situaciju, vlasti su pokrenule istragu o incidentu. Nakon što je obaviješteno o situaciji, Više državno tužiteljstvo planira tijelo djeteta poslati na obdukciju kako bi se utvrdio točan uzrok smrti, neslužbeno se doznaje.

Prema riječima dr. Saše Milićevića, pedijatra, tačan uzrok smrti djeteta iz novobeogradskog vrtića može se utvrditi samo temeljnom istragom. Napomenuo je kako postoji potencijalna vjerojatnost da se radi o sindromu iznenadne smrti, vrlo uznemirujućoj pojavi u području medicine.

Sindrom iznenadne smrti je fenomen koji pogađa dojenčad u prvoj godini života i djecu u dobi od jedne do tri godine. To je raširena pojava, bez posebnih geografskih ograničenja. Obično je ovo stanje češće kod muške djece, osobito one koja su rođena prerano ili imaju malu porođajnu težinu, ispod 2,5 kg. Osim toga, djeca čije su majke popušile najmanje 10 cigareta tijekom trudnoće suočena su s četiri puta većim rizikom od sindroma iznenadne smrti, također poznatog kao smrt u kolijevci ili sindrom iznenadne smrti dojenčadi. Doktor Saša Milićević ističe da nema vidljivih simptoma koji bi mogli poslužiti kao upozorenje za ovaj tragični događaj.

Problem leži u nedostatku bilo kakvog vidljivog simptoma koji bi mogao poslužiti kao znak upozorenja za nadolazeću pojavu tako tragičnog događaja.

Doktorica Milićević pojašnjava da nema naznaka prijeteće iznenadne smrti kod djece, čak ni kada obdukcije daju pozitivne rezultate. Vjeruje se da je primarni čimbenik koji pridonosi ovim tragičnim slučajevima nerazvijen dišni sustav kod djece. Osim toga, kod te nesretne djece koju zadesi takva sudbina uočeni su razni metabolički poremećaji i poremećaji srčanog ritma. U tim slučajevima, ističe da je nemogućnost sprječavanja takvih slučajeva najveća tragedija od svih.

Doktorica Milićević ističe da postoji nekoliko mjera opreza koje treba poduzeti kako bi se osigurala sigurnost bebe tijekom spavanja. Ove mjere uključuju osiguravanje čvrste površine za spavanje, izbjegavanje stavljanja bebe na trbuh, smanjenje broja igračaka i pliša u prostoru za spavanje i smanjenje upotrebe jastuka kako bi se spriječilo bilo kakvo ometanje disanja. Također se savjetuje da djeca ne spavaju s roditeljima, osobito ako su roditelji pod utjecajem sedativa, alkoholizirani ili pretjerano umorni. Umjesto toga, beba bi trebala imati vlastiti krevet uz krevet roditelja.

Naglašavajući važnost održavanja hladne prostorije, ključno je osigurati da se dijete ne pregrije i da njegov dišni sustav ostane nesmetan.

Doktor Milićević se u svom dugogodišnjem medicinskom iskustvu više puta susreo s ovakvim scenarijima. Utjecaj ovih situacija je zaista dubok, ne samo za medicinske sestre i liječnike, već i za roditelje koji su donijeli savršeno zdravo dijete. Važno je napomenuti da ti slučajevi ne uključuju nesretnu smrt djeteta s poznatom srčanom manom ili drugim postojećim stanjem. U tim su slučajevima i medicinski stručnjaci i roditelji bili svjesni stanja. No, situacije o kojima dr. Milićević govori su potpuno zdrava djeca koja iz nepoznatih razloga naglo prestanu disati, što dovodi do ireverzibilnog srčanog zastoja. Riječ je o nedvojbeno teškim i izazovnim okolnostima, kako ih opisuje dr. Milićević u razgovoru za “Jutro na Blic”.

Važno je napomenuti da je dječak tijekom boravka u novobeogradskom vrtiću imao epizode spavanja, nakon čega je slijedilo buđenje i povraćanje. Nažalost, ubrzo je preminuo. Kao odgovor na ovaj razorni incident, hitno su provedene obdukcija i toksikološke analize. Nadalje, o ovom slučaju je odmah obaviješteno Više državno odvjetništvo.

Preporučeno