– Što se tiče današnje hrane, definitivno svi mi na neki način volimo nezdravu hranu. Oni koji su je izmislili, pametno su uradili sa pojačivačima okusa, tako da nam sve nezdravo ima jako lijepi ukus. Međutim, sve ono što je u biti zdravo po naš organizam, i nema baš neki lijepi ukus, tako da ga rijetko i jedemo, a ne bi trebali. 

Opće je poznata uloga neadekvatne prehrane u razvoju malignih bolesti. Određene namirnice predstavljaju rizik zbog prisutnosti kemijskih tvari i aditiva, koji su namijenjeni poboljšanju okusa i drugih kvaliteta tijekom obrade hrane. Kako bismo osigurali uklanjanje potencijalno štetnih karcinogena i tvari koje potiču rast stanica raka iz naše prehrane, imperativ je da ih prvo identificiramo.

Preporučljivo je izbjegavati proizvode kao što su pomfrit i hrenovke jer su izrađeni od mesa niske kvalitete i sadrže opasne komponente. Iznenađujuće, unatoč saznanjima, mnogi još uvijek koriste mikrovalne pećnice, koje su u brojnim zemljama zabranjene zbog njihove sposobnosti emitiranja štetnog zračenja i stvaranja kancerogenih tvari. Osim toga, većina se pojedinaca vjerojatno oslanja na kupovne juhe radi praktičnosti, nesvjesni da su ove naizgled bezopasne opcije zapravo prepune štetnih sastojaka koji predstavljaju ozbiljnu prijetnju nečijem blagostanju.

  • Kako biste zaštitili svoje opće dobro i potaknuli dugovječnost, ključno je kloniti se određenih namirnica koje predstavljaju prijetnju vašem zdravlju. Među njima su kupovne juhe, kobasice, hrenovke, čips i drugo, koje sadrže vrlo otrovne tvari, uključujući kalijev glutamat. Ovaj poseban aditiv, također poznat kao E621, bijeli je konzervans koji se intenzivno koristi u širokom rasponu prehrambenih proizvoda. Međutim, važno je napomenuti da pretjerana konzumacija kalijevog glutamata može dovesti do štetnih učinaka na mozak, srce i cjelokupno zdravlje.

Pašteta

Pašteta koja se proizvodi koristi meso najniže kvalitete, što rezultira lošijim proizvodom. Međutim, problem se proteže izvan samog mesa. Pašteta se puni mješavinom kože, kostiju, papaka i hrskavice. Zapravo, više od polovice paštete sastoji se od vode. Dodatno, u smjesu se dodaju masnoće, kožice, škrob, razni začini i niz kemikalija, uključujući emulgatore, dok je stvarni udio mesa samo oko 30 posto u pojedinim varijantama. Značajna količina soli također je uključena u sve paštete, a one koje se nalaze u crijevima čak su štetnije od konzerviranih verzija. Unatoč tome, nema potrebe da se trajno odreknete svog voljenog namaza. Pripremajući paštetu u vlastitoj kuhinji, imat ćete potpunu svijest o sastojcima koji ulaze u nju.

Margarin

Maslac je, za razliku od margarina, preferirani izbor za mazanje kruha. Margarin, popularna alternativa, proizvodi se od biljnih ulja ekstrahiranih iz suncokreta kemijskim putem. Nažalost, visoke temperature koje se koriste u procesu prerade ulja oduzimaju vitamine i antioksidanse koji su prirodno prisutni u uljima, što dovodi do stvaranja štetnih slobodnih radikala koji mogu oštetiti stanice i povećati rizik od raka. Ta su ulja sama po sebi nezdrava, a dodavanje kemikalija dodatno pretvara margarin u kruti oblik, što je štetno za zdravlje. Stoga je preporučljivo pri mazanju kruha umjesto margarina odlučiti se za maslac.

Dostupni su listovi sira.

Očito je da se ovaj sir ne proizvodi samo od čistog sira. Umjesto toga, proizlazi iz ostataka postupka proizvodnje sira. Uz sastav od samo 50 posto sira, preostali sastojci se sastoje od vode, masti, emulgatora i umjetnih boja, a sve se koristi za poboljšanje vizualne privlačnosti proizvoda. Značajno je da ovaj sir sadrži duplo više soli nego obični sir, dok udio masti premašuje udio bilo kojeg drugog mliječnog proizvoda.

Kokice

U kategoriju namirnica koje su posebno štetne za zdravlje uvrštene su i kokice, ali ne i ona poznata varijanta za kuhalo. S druge strane, kokice za mikrovalnu predstavljaju značajan rizik zbog prisutnosti kemijskog spoja koji je znanstveno povezan s povećanom vjerojatnošću razvoja raka, problema s plodnošću i poremećaja u radu bubrega. Nadalje, brojne marke kokica za mikrovalnu prepune su umjetnih aroma, transmasnih kiselina i drugih kemikalija za koje se zna da izazivaju glavobolju i mučninu. Stručnjaci za prehranu preporučuju ljubiteljima kokica da ovu grickalicu pripreme na tradicionalan način.

kobasice

Nokti, koža, papci, crijeva, vene, hrskavica i meso najnižeg kvaliteta usitnjavaju se do neprepoznatljivosti. U ovu mješavinu uključeni su soja, škrob, začini, voda, velika količina soli, konzervansi, pa čak i pigmenti koji se nalaze u ruževima za usne i ekstraktu paprike. Krajnji rezultat je poznati hrenovka, proizvod koji zbog svog sastava i potencijalnog utjecaja na organizam treba u potpunosti izbjegavati. No, kao zamjena, domaće kobasice dostupne su kao alternativa.

  • Uključujući hranu koja je bogata omega-3 masnim kiselinama, esencijalnim masnim kiselinama i prirodnim vitaminom C (koji je korisniji od sintetičkog oblika koji se nalazi u farmaceutskim proizvodima), kao i uključivanje voća, povrća i unos dovoljne količine vitamina D kroz 10 do 15 minuta dnevnog izlaganja suncu, uz održavanje hidratacije vodom.

Za sprječavanje rasta tumorskih stanica važno je održavati zdravu prehranu, redovito se baviti tjelesnom aktivnošću i učinkovito regulirati razinu šećera u krvi, jer ni kisik ni pravilna glikemija nisu povoljni uvjeti za njihov razvoj. Identificirajući najopasnije uzročnike raka, možemo odrediti određene namirnice koje sadrže alarmantno povišene razine tih tvari. Sljedeći su primjeri:

Prema Američkoj koaliciji za prevenciju raka, preporuča se da djeca ne konzumiraju više od 12 hrenovki mjesečno kako bi se smanjio potencijalni rizik od raka. Ako imate veliki afinitet prema hrenovkama i jednostavno ne možete bez njih, preporučljivo je potražiti opcije koje ne sadrže natrijev nitrit.

Kada je riječ o suhomesnatim proizvodima, salame se mogu pronaći u odabranim trgovinama zdrave hrane, iako većina opcija na tržištu sadrži prekomjerne količine nitrita. Slanina, s druge strane, obiluje zasićenim masnoćama koje se povezuju s povećanim rizikom od raka, osobito u odnosu na maligne bolesti dojke.

Uz samo jedan zalogaj, krafne obuhvaćaju kombinaciju hidrogeniranih ulja, bijelog brašna, šećera i akrilamida. Možda je prikladno istaknuti status krafni kao monarha bez premca u nezdravom uživanju.

Kada se krumpir podvrgne visokim temperaturama i prži u hidrogeniranom ulju, prolazi proces koji se obično naziva pomfrit. U nekim slučajevima, ove slatke poslastice dodatno su poboljšane dodatkom šećera, što pridonosi njihovom divnom okusu. Vrijedno je napomenuti da se prisutnost akrilamida obično zanemaruje u ovom kontekstu.

Skriveni unutar pakiranja čipsa i krekera često vrebaju sastojci poput bijelog brašna, šećera i transmasti. Stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije tvrde da promjena načina prehrane i načina života može spriječiti do 70% slučajeva raka, što nije uvijek vidljivo na površini.

Preporučeno