– Današnja hrana je itekako puno drugačija u odnosu na neka druga vremena. Jednostavno, ukus je drugačiji, miris je drugačiji a neke od namirnica izazivaju jako velike probleme prilikom probave iste….

Osjećaj nadutosti trbuha nakon obroka raširen je problem koji pogađa brojne pojedince. Iako može biti privremeno i bezopasno u nekim slučajevima, može imati značajan utjecaj na nečije dnevne aktivnosti i opću dobrobit. Određene namirnice koje se uobičajeno konzumiraju često su krive za ovaj neugodan osjećaj, a luk je glavni krivac. Luk zauzima istaknuto mjesto u brojnim svjetskim kulinarskim tradicijama, služeći kao esencijalna komponenta koja poboljšava okus raznih jela.

Unatoč tome, vrijedi napomenuti da luk sadrži fruktane, oblik vlakana koji se teško probavlja i fermentira u debelom crijevu, što dovodi do stvaranja plinova koji mogu rezultirati nadutošću. Pojedinci s osjetljivim probavnim sustavom, osobito oni koji pate od sindroma iritabilnog crijeva (IBS), mogu pokazati povećanu osjetljivost na ove posljedice. Povrće iz obitelji krstašica, uključujući cvjetaču, prokulicu i brokulu, može doprinijeti nadutosti.

  • Ovo povrće sadrži složene šećere poput rafinoze, koje naše tijelo teško probavlja. Kao rezultat toga, kada ti šećeri fermentiraju u debelom crijevu, proizvode plinove, uzrokujući nelagodu i nadutost. Važno je napomenuti da luk nije jedini krivac kada je u pitanju ovaj problem. Proces kuhanja povrća može biti koristan u ublažavanju pojave nadutosti razgradnjom složenih šećera i vlakana, čineći ih probavljivijima. Stoga bi pojedincima koji pate od nadutosti moglo biti bolje da se odluče za kuhani luk umjesto sirovog. Osim toga, fermentacija povrća, kao što je kiseli kupus, pomaže u smanjenju proizvodnje plinova jer razgrađuje složene šećere prije konzumiranja.

Osim izmjene načina pripreme hrane, postoje razne dodatne taktike koje mogu pomoći u smanjenju nadutosti. Za početak se preporuča lagano jesti i temeljito žvakati hranu. Gutanje velikih porcija hrane može uvesti višak zraka u probavni sustav, čime se pogoršava nadutost. Štoviše, preporučljivo je suzdržati se od razgovora dok jedete, jer to može rezultirati nenamjernim gutanjem zraka. Kako biste pospješili optimalnu probavu i smanjili nadutost, preporučljivo je konzumirati manje, češće obroke umjesto nekoliko obilnijih.

Tijelu je lakše probaviti manje porcije. Dodatno, preporučuje se adekvatna hidratacija tijekom dana, ali izbjegavanje prekomjernog unosa tekućine tijekom obroka kako bi se održala koncentracija probavnih enzima potrebnih za učinkovitu probavu. Ne zaboravite uvrstiti probiotike u svoje dnevne obroke. Probiotici, koji su korisni mikroorganizmi, igraju ključnu ulogu u promicanju uravnoteženog crijevnog mikrobioma, što dovodi do poboljšane probave i smanjene nadutosti. Izvrsni izvori probiotika uključuju jogurt, kefir i fermentiranu hranu kao što je kimchi.

Kako biste ublažili nadutost, može biti korisno smanjiti ili izbjegavati konzumaciju gaziranih pića. Ova pića sadrže ugljični dioksid, faktor koji može pridonijeti osjećaju nadutosti. Umjesto da se odlučite za gazirana pića, razmislite o odabiru vode, biljnih čajeva ili infuzija kao alternativa koje mogu pružiti olakšanje i utjehu probavnom sustavu. Smanjenje nadutosti može se učinkovito postići redovitom tjelesnom aktivnošću. Vježbanjem se može potaknuti peristaltika, što se odnosi na ritmičke kontrakcije crijevnih mišića koje olakšavaju kretanje hrane kroz probavni sustav.

Čak i kratka šetnja nakon obroka može poslužiti kao preventivna mjera protiv nadutosti. Kako biste učinkovito riješili probleme s nadutošću, ključno je uskladiti se sa svojim tijelom i prepoznati određene namirnice i ponašanja koja pogoršavaju problem. Vođenje dnevnika hrane može se pokazati korisnim u utvrđivanju temeljnog uzroka i unošenju potrebnih prilagodbi u vaše obrasce prehrane.

Ako nadutost potraje unatoč promjenama u vašoj prehrani i načinu života, traženje savjeta i pomoći od liječnika ili stručnjaka za prehranu može ponuditi daljnje smjernice i ohrabrenje. Osjećaj nadutosti želuca može biti neugodan osjećaj, ali na sreću, postoje učinkovita rješenja. Primjenom pravilnih tehnika pripreme hrane, usvajanjem hranjive prehrane i redovitom tjelesnom aktivnošću sasvim je izvedivo ublažiti ili čak u potpunosti spriječiti ovu tegobu.

Preporučeno