Cela Jugoslavija ju je rado slušala i obožavala, ali njena popularnost nije bila ograničena samo na te zemlje. Voleli su je i u Nemačkoj, Grčkoj, Francuskoj, kao i u tadašnjoj Čehoslovačkoj.

Ljupka Dimitrovska bila je nedvosmisleno dominantna u carstvu top-hitova, a njezina je popularnost dosegla svoj zenit tijekom 1970-ih i 1980-ih godina prošlog stoljeća.

U 1960-ima se preselila iz Makedonije u Zagreb kako bi unaprijedila svoju glazbenu karijeru, nakon čega je objavila svoj debitantski album pod nazivom “Ljupka” 1975. Nadalje, Dimitrovska je sudjelovala na Jugoviziji, postigavši ​​6. mjesto sa svojom pjesmom “Bay, bay.

Ipak, Ljupka je pokazala nenaklonost prema slavi u svim njezinim aspektima. Namjerno se klonila medija, a kao razlog za to navela je stres koji su izazvali.Većinu njezinih pjesama skladao je Nikica Kalogjera, koji je bio ne samo njezin suprug, već i osoba koju je voljela veći dio života, počevši od rane mladosti. Nikica i Ljupka u braku su od 1968. godine.

Ljupka je s Nikicom ostala sve do njegove smrti 2006. godine, a zajedno su dobili kćer Niku koja je nastavila karijeru u medicini. Nakon Nikičine smrti, Ljupka se suočila sa značajnim izazovima, jer su se njezine nedaće nastavile; u samo dva mjeseca izgubila je i majku i sestru. Ipak, “vječna djevojka” je do samog kraja skrivala tugu iza osmijeha.Iz ovog je života otišla 2016. godine, desetljeće nakon smrti njezinog voljenog Nikice, nakon dugotrajne borbe s teškom bolešću.

BONUS TEKST;

Kupine (Rubus fruticosus) su ukusan i hranljiv plod koji pripada porodici ruža. Ove bobice rastu na grmovima sa trnovitim granama i divlje se šire u mnogim delovima sveta, ali se često gaje i u vrtovima zbog svoje hranljive vrednosti. Kupine su bogate vitaminom C, vitaminom K, vlaknima i antioksidansima, posebno antocijaninima, koji im daju karakterističnu tamnu boju i imaju mnoge zdravstvene koristi.

Redovno konzumiranje kupina može doprineti jačanju imuniteta, poboljšanju zdravlja srca, jačanju kostiju i poboljšanju varenja. Zbog visokog sadržaja antioksidanasa, kupine se smatraju korisnim u borbi protiv upala i starenja ćelija.

Kupine se koriste u različitim kulinarskim jelima. Mogu se jesti sveže, koristiti za pravljenje džemova, sokova, slatkiša, pita i kolača. Takođe se često koriste za pripremu vina i likera.

Kupine preferiraju sunčane lokacije i dobro drenirano tlo, a otporne su na hladnoću, što ih čini pogodnim za uzgoj u različitim klimatskim uslovima. Gajenje kupina je popularno kod baštovana zbog relativno jednostavne nege i obilnog roda.

Kupine su poznate ne samo po svom osvežavajućem ukusu, već i po brojnim zdravstvenim koristima. Njihov visok sadržaj vlakana pomaže u održavanju zdravog sistema za varenje i stabilizaciji nivoa šećera u krvi, što ih čini korisnim za dijabetičare. Zbog prisustva vitamina A i E, kupine pomažu očuvanju zdravlja kože, dok antioksidansi pomažu u smanjenju rizika od hroničnih bolesti, uključujući kardiovaskularna oboljenja i određene vrste raka.

Osim toga, lišće kupine koristi se u tradicionalnoj medicini za pripremu čajeva koji mogu pomoći kod problema s varenjem, upala grla i infekcija usne šupljine. Takođe, kupinovo lišće može biti korisno za spoljne obloge, zbog svojih adstringentnih svojstava koja pomažu u lečenju manjih posekotina i ogrebotina.

 

Preporučeno