Na Balkanskim prostoima, uvijek je zanimljivo kada se pričaju neki vicevi i šale na račun druge vjere. Sve je naravno dozvoljeno, dok je u korektnom tonu, i dok nema apsolutno nikakvih uvreda. Kada je korisnik TikToka srpskog podrijetla zatražio da poznati TikToker Elmedin.medo otpjeva nešto za svoju srpsku braću, neki su možda očekivali negativan ili odbacivajući odgovor. No, Elmedin je sve ugodno iznenadio oduševivši sve razumne pojedince. Milosrdno je otpjevao srpsku pjesmu i prenio snažnu poruku cijelom regionu, ističući da mržnja nikada ne smije naći mjesta među nama.

Naš sljedeći primjer služi kao dokaz harmoničnog suživota koji je iskusio prethodni sustav, gdje pojedinci nisu procjenjivali jedni druge na temelju njihovih imena. Trajna veza između Milivoja, Srbina, i Janeza, Slovenca, koji su zajedno služili u JNA (Jugoslavenskoj narodnoj armiji), primjer je nepokolebljivog prijateljstva i trajnih uspomena stvorenih tijekom njihovog zajedničkog vremena. Srdačno je znati da je njihovo prijateljstvo ostalo netaknuto do danas, služeći kao podsjetnik da se veze stvorene u prošlosti nikada ne smiju zaboraviti.

Tijekom svog vremena u vojsci, pojedinci su mogli iskusiti izazove i produljena razdoblja odvojenosti od svojih voljenih, uključujući obitelj, prijatelje, djevojke i žene. Međutim, usred tih poteškoća iskovane su neraskidive veze prijateljstva, od kojih su neke trajale desetljećima, a traju i danas. Najbolji primjer takvog druženja može se vidjeti u prijateljstvu između Slovenca i Srbina, koji su obojica članovi iznimno popularne Facebook grupe pod nazivom “Nađi drugove iz bivše JNA”, koja se može pohvaliti s gotovo 400.000 članova. Nedavno su podijelili fotografiju na kojoj nije zabilježen trenutak iz prošlosti, već snimka njihove današnje veze.

Mladi vojnik Janez ponosno je u našoj grupi podijelio fotografiju na kojoj se vidi kako zajedno sa svojim roditeljima polaže svečanu vojničku prisegu. Nekada je kod naših starih bilo uvriježeno mišljenje da su oni koji nisu služili vojsku bili loše pripremljeni za život, rad i brak. Smatralo se to znakom ili nesposobnosti ili neuspjeha da se podvrgnu konačnom testu zrelosti za muškarce. Služenje u vojsci smatralo se ključnim za transformaciju dječaka i mladića u odgovorne odrasle osobe. No, ukidanjem obveznog služenja vojnog roka, tradicija masovnih ispraćaja u vojsku postala je prošlost, nepoznata mlađim generacijama.

Prema mudrosti starijih, osoba koja nije služila vojsku smatrala se neprikladnom ni za život ni za brak. Obrazloženje iza ovog uvjerenja bilo je da ako se netko smatra nesposobnim za vojnu službu, pretpostavljalo se da će se boriti da osigura posao i ispuni ulogu vođe obitelji. Sjećanja na oproštajna druženja, popraćena glazbom i slavljeničkim gozbama, ostaju živa u našim mislima. Svaka se obitelj jako ponosila činjenicom da su njihovi sinovi ocijenjeni sposobnima za vojnu dužnost.

BONU VEST: Uzbudljive vijesti! Sinoć su se grad Beograd i cijeli narod Srbije okupili kako bi obilježili Dan državnosti na velikoj proslavi održanoj ispred kultne “Beogradske kule”. Vrhunac događaja bio je izvanredan prikaz bespilotnih letjelica, za razliku od bilo čega dosad viđenog. Očaravajuća svjetlosna predstava obasjala je noćno nebo, prenoseći značajne poruke koje su simbolizirale značaj državnosti Srbije.

U zadivljujućem prikazu patriotizma i slavlja, dronovi su poletjeli u nebo, osvijetlivši Kulu Beograd porukama kao što su “Živjela Srbija”, “Sretanje” i “Dan državnosti”. Početak vatrometa najavili su dronovi u obliku trobojke koji su se probijali od Kalemegdana do Kule Beograd. Ovaj zapanjujući prikaz trajao je nevjerojatnih šest minuta i 52 sekunde, sadržavajući nevjerojatnih 18 500 pojedinačnih efekata. U čast srpske zastave, više od 30 posto efekata posebno je izrađeno u Španjolskoj i Italiji.

Dodatno, na događaju je prikazana najveća postavka najnovije generacije lasera od 42 W, zajedno s očaravajućim svjetlosnim showom koji se sastoji od 150 rasvjetnih tijela i dodatnih 300 uređaja na Kuli Beograd. Ova nesvakidašnja kombinacija stvorila je vizualni spektakl na 600 metara duž savske obale, što ga čini najvećom izložbom takve vrste ikad viđenom u regiji. Koreografija na riječnom toku obuhvatila je impresivnu stazu od 750 metara. Svečanosti su započele uručivanjem 107 priznanja predsjednika Aleksandra Vučića u zgradi Predsjedništva, čime je započela noć ispunjena slavljem i priznanjima.

Svečanost susreta nastavila se kao “Slava i trajanje”, izvanredna audio-vizualna ekstravaganca koja je osvojila publiku. Institut Cervantes prikazao je očaravajuću multimedijsku prezentaciju koja je istaknula Tesline revolucionarne kreacije. Među tim izvanrednim izumima, patent motora stoji kao jedan od najznačajnijih. Kroz inovativne 3D umjetničke instalacije koje ukrašavaju fasade istaknutih znamenitosti poput Narodnog muzeja Srbije, Narodnog pozorišta, Starog dvora i Palate Srbije živopisno je oživljena slavna povijest Srbije.

Preporučeno