Plućna embolija je jedno od najopasnijih stanja u medicini i često se naziva tihim ubicom jer se može razviti iznenada i bez puno upozorenja. Nastaje kada krvni ugrušak, poznat kao tromb, dospije iz vena nogu ili drugih dijelova tijela u pluća i blokira protok krvi kroz plućne arterije.

Nedavni slučaj 44-godišnje žene iz Sremske Mitrovice, koja je preminula kod kuće nekoliko dana nakon rutinske operacije slijepog crijeva, ponovo je otvorio važnu temu – koliko je važno prepoznati simptome i spriječiti stvaranje krvnih ugrušaka. Iako je otpuštena iz bolnice, žena je imala povremene vrućice i nelagodu u nozi, ali nije primila preventivnu terapiju protiv tromboze. Lokalni izvještaji ukazuju da je smrt nastupila zbog plućne tromboembolije, najvjerojatnije izazvane trombom u nozi.

Dr. Petar Seferović, kardiolog, ističe da je ovakva situacija nažalost česta i da zahtijeva ozbiljniji pristup medicinskog osoblja, ali i edukaciju pacijenata. “Nema jednostavnog kirurškog zahvata”, naglašava on, dodajući da je ključ u strogoj primjeni standardnih medicinskih smjernica za prevenciju tromboze. Prema njegovim riječima, plućna embolija je jedan od vodećih uzroka smrtnosti odmah nakon srčanog udara, moždanog udara i raka, što govori o ozbiljnosti stanja.


Tromb, odnosno krvni ugrušak, može nastati u venama, najčešće u nogama, a zatim putem krvotoka dospjeti do pluća gdje začepljuje krvne žile – što dovodi do plućne embolije. Primarni znak na koji treba obratiti pažnju jeste oticanje noge, praćeno bolom, zategnutošću kože i ponekad crvenilom. Dr. Seferović pojašnjava: “To su jasni pokazatelji da je vena postala upaljena i da postoji opasnost od formiranja tromba.”

  • Oteklina se može pojaviti na različitim mjestima, ali su noge posebno ugrožene zbog velike koncentracije vena i smanjenog protoka krvi kod dužeg mirovanja. Postoperativni period, kada pacijenti često borave u krevetu i smanjeno se kreću, dodatno povećava rizik od venske tromboze. Kardiolog upozorava i na druge simptome – iznenadnu kratkoću daha, bol u grudima, ubrzan puls i kašalj s tragovima krvi, koji mogu signalizirati da se ugrušak već pomjerio i blokirao plućnu arteriju.

Povišena temperatura je još jedan znak na koji ne treba gledati olako. “Ako je u tijelu prisutna značajna upala, organizam može reagirati temperaturom. To je jedan od načina na koji nas tijelo upozorava da nešto nije u redu,” objašnjava dr. Seferović.

Prevencija tromboze posebno je važna kod osoba koje su imale operativne zahvate, kao i kod onih s povećanim rizikom zbog genetskih ili drugih zdravstvenih faktora. Ultrazvučni pregled vena nogu danas je najjednostavnija i najefikasnija metoda za otkrivanje početnih znakova tromboze. “Ultrazvuk nije samo dijagnostičko sredstvo, već i ključna preventivna mjera,” dodaje dr. Seferović.

Stanje krvi također igra značajnu ulogu. Određeni poremećaji koagulacije mogu povećati sklonost organizma ka stvaranju ugrušaka. Kardiolog savjetuje da posebno mlađe osobe, ispod 40 godina, ne zanemaruju redovne preglede: kontrolu šećera u krvi, nivoa holesterola, kompletne krvne slike, ali i da se barem jednom godišnje podvrgnu ultrazvuku abdomena i vena nogu.

Smrt 44-godišnje žene još jednom podsjeća koliko je važno da i medicinski radnici i pacijenti budu svjesni rizika od tromboze i plućne embolije. Pravovremeno prepoznavanje simptoma, preventivne terapije i edukacija mogu spasiti živote. “U borbi protiv ovog tihog ubice ključna je prevencija i brza reakcija. To su alati koje imamo i koje moramo koristiti,” zaključuje dr. Seferović.

Preporučeno