– Koliko puta ste do sad sanjali neku pokojnu osobu, i kada ste se probudili ujutro niste imali pojma šta to znači. Mnogi kada ustanu ujutro, osjećaji su im i iviše nego pomiješani, a mi vam danas donosimo par tragova, šta to znači kada sanjamo pokojnu osobu. 

Analiza snova spada u praksu oneiromantije, drevne babilonske tradicije. Međutim, kada se sanja preminula osoba, značaj se uvelike razlikuje – od pukog pomaka u vremenu, do osjećaja tuge zbog njihovog odlaska, pa čak i potencijalne komunikacije značajnih poruka kroz njihovu pojavu.

Postoji vjerovanje da će, ako pojedinac sanja preminulu osobu nakon završetka procesa žalovanja, od njih dobiti smjernice. S druge strane, ako se to dogodi odmah nakon smrti osobe, snu će nedostajati bilo kakva vidljiva poruka. Povremeno, pokojnik možda neće komunicirati u snu, ali to označava njihovo kontinuirano prisustvo i starateljstvo nad vama.

Prema Mooreu, uobičajeno je da naši preminuli voljeni čekaju dok u potpunosti ne obradimo svoju tugu prije nego stupimo u kontakt, osiguravajući da njihova poruka može efikasno doći do nas. Ako nam se pojave u snu, to je znak da su uspješno prešli u zagrobni život. Mogu nas posjetiti kako bi se uvjerili u svoje prisustvo, bilo da se radi o poznatom mirisu, treperavom svjetlu ili određenoj pjesmi koja se pušta na radiju.

Kada se suoči sa izazovnim životnim izborom, kaže se da se u snu može susresti sa svojim voljenima, služeći kao sredstvo za prenošenje nepokolebljive podrške.

Ako postoji potreba da vas upozore, njihov pristup će odstupiti od norme. Njihov izgled u vašem snu bit će neobičan ili neprirodan, služeći kao nepogrešivi pokazatelji koji zahtijevaju vašu pažnju.

Povremeno ćute, suzdržavajući se da izgovore nijednu riječ. Umjesto toga, oni posjeduju sposobnost da prenose poruke putem moći telepatije dok su u snu. Alternativno, samo osmijeh i odlazak služe kao suptilan pokazatelj da budno čuvaju vašu dobrobit.

  • Kurir izvještava da među našim ljudima postoji intrigantno vjerovanje u vezi s idejom da ako nas pokojnik u snu pozove u pratnji, savjetuje se da se ne povinujemo, jer se to smatra zlokobnim znakom. Pogrebni običaji u Srbiji mogu biti prilično zbunjujući, ostavljajući vas sa osećajem zbunjenosti i pitanjem: “Šta, zaboga, rade?!” Pogotovo ako niste upoznati sa regionom, možda će vas iznenaditi da se prekrštenim rukama pokojnika pridaje veliki značaj. Ove ruke mogu biti ukrašene ručnim satom, prethodno namotanim ili opremljenim novom baterijom kako bi se osiguralo da nastavi da otkucava, ili čak da drži mobilni telefon.

Kada budete svjedoci ubacivanja lutke igračke u tijelo odrasle osobe koja je preminula, vjerovatno vas ovaj prizor neće dirnuti. Ova neobična praksa proizlazi iz vjerovanja da takav čin može prekinuti ciklus smrti u jednoj porodici u roku od godinu dana.

Prema mističnim silama u igri, pojava dvije smrti u jednoj godini unutar porodice smatra se neadekvatnim, što zahtijeva prisustvo treće duše koja napušta ovo zemaljsko područje. Kako bi se zaštitili od ovog nadolazećeg gubitka, ožalošćeni se odlučuju da u kovčeg stave lutku, koja simbolizuje zamenu za treće preminule osobe, kako je objasnio etnolog Bojan Jovanović u intervjuu za Kurir.

Do danas se u našim krajevima zadržala praksa davanja novčanih prinosa pokojnicima, preuzeta iz starogrčkog običaja. Prema grčkoj mitologiji, vjerovalo se da su pokojnici trebali nadoknaditi lađaru Flegiju za njihov prelazak preko rijeke Stiks, označavajući početak njihovog putovanja u carstvo zagrobnog života.

Trajnost čina u današnjem vremenu može se posmatrati iz praktične perspektive, jer se njime pruža finansijska podrška porodici preminulog.

  • Kroz istoriju, imućni pojedinci koji žive u ruralnim zajednicama birali su da se međusobno spajaju zajedno sa svojim bogatstvom u obliku zlata. Rašireno se vjerovalo da je ovaj plemeniti metal neophodan za osiguranje prolaza u zagrobni život, što je navelo porodice da pomno biraju najfinije zlatne artefakte za sahranu. Međutim, kako je vrijeme prolazilo, svetost ovih grobnica je narušena od strane lopova koji su pokušavali da otmu zlatnike. Shodno tome, ova tradicija se postepeno smanjivala u rasprostranjenosti.

Prema riječima stručnjaka, vjeruje se da su ovi običaji nastali iz mitova i posebno su evidentni u procesu pripreme pokojnika za njihovu sahranu. To uključuje stavljanje ličnih stvari, kao i “korisnih sitnica” poput češlja, u džepove pokojnika, što simbolizira važnost održavanja reda u svijetu i nakon smrti.

Prema srpskoj tradiciji, običaj je da se u kovčeg ne stavljaju porodične fotografije. Ova praksa proizlazi iz vjerovanja, potkrijepljenog nalazima etnologa Jovanovića, da će Bog, u sprezi sa preminulom dušom, prevesti pojedince prikazane u fotografija, koji su još uvek živi, ​​do večnog postojanja. Međutim, pridržavanje ovog uvjerenja potencijalno bi ugrozilo sigurnost porodice preminulog.

U Srbiji postoji tradicija da se pokojnik kiti u najlepšu odeću, koja se obično dogovara pre sahrane. Vjeruje se da će ova odjeća pratiti pokojnike u vječnost, zbog čega se pri odabiru najfinije i najupečatljivije odjeće vodi računa o tome da budu dobro obučeni za vječno postojanje.

U pojedinim regionima Srbije, uključujući i užički, postoji verovanje da će se, ako domaća životinja preskoči ili ima blizak kontakt sa pokojnikom prilikom gledanja otvorenog kovčega, pokojnik pretvoriti u vampira. Ovo vjerovanje je naišlo na veliku zabrinutost, što navodi ukućane da preduzmu mjere opreza držeći mačke i pse izvan prostorija. Nadalje, izbjegavaju da pokojnika ostave bez nadzora u kući, jer se vjeruje da đavo može posjedovati tijelo i vratiti pokojnika u život, predstavljajući prijetnju za žive.

U novije vrijeme postala je uobičajena praksa da se potpuno napunjen mobilni telefon stavi u džep tog odjeljenja. Ovo vjerovanje proizlazi iz ideje da oni mogu tražiti vodstvo od pokojnika u teškim trenucima.

Preporučeno