– Ako imate svoju zemlju, i jednostavno ne znate šta da posadite, i sa čime da se zanimate u narednom periodu mi za vas imamo nekoliko jako sjajnih ideja. Jednostavno, u današnje vrijeme ipak treba da se bude malo orginalan i da se pronađe nešto što niko ne radi, ili skoro jako rijetko, i tu onda leži i više nego solidna zarada. 

Među vrtlarima je dobro poznata činjenica da se većina povrća koje obično konzumiramo mora posaditi svake godine kako bi se ubrala njihova sezonska žetva. Unatoč tome, postoji višegodišnje povrće koje zahtijeva samo jednu sadnju i u kojem se može uživati ​​dulje vrijeme, iz godine u godinu. Iskusni vrtlari posjeduju opsežna znanja o ovoj izvanrednoj biljci, i to s pravom! Ovo povrće zahtijeva minimalno održavanje, nudi ugodan okus i ne zahtijeva ponovno sađenje – kontinuirano će davati prinose, štedeći vam i novac i trud. U svom vrtu bitno je uvrstiti najzanimljivije sorte višegodišnjeg povrća koje smo ručno odabrali za vas.

ŠPAROGA

  • Jedno povrće koje se ističe svojom izuzetnom nutritivnom ravnotežom su šparoge. Sa svojim niskim sadržajem kalorija i obiljem vitamina, minerala i vlakana, savršen je izbor za one koji traže zdravu prehranu za mršavljenje. Kada se odlučujete za uzgoj šparoga, važno je razumjeti da je njihova stopa rasta postupna i da nećete moći ubrati nikakvu žetvu tijekom prve godine. Bez obzira na to, počevši od druge godine, bit ćete blagoslovljeni obilnom zalihom šparoga, što će ublažiti sve brige o budućim pothvatima sadnje.

ARTIČOKA

Uzgoj i sakupljanje artičoka provodi se radi dobivanja njihovih nezrelih cvjetnih glavica, kao i njihovih sjemenki i osušenih listova. Unutar biljke artičoke nalazi se vrijedno eterično ulje, obilje masnih ulja, proteina te esencijalnih minerala i vitamina (kao što su A, C i B-kompleks). Njegov divan okus pripisuje se prisutnosti jabučne i limunske kiseline. Za uspješan uzgoj ove biljke važno je znati da ona uspijeva na bogatim, dobro dreniranim tlima koja su umjereno osvijetljena. Nije kompatibilan s pjeskovitim ili hladnim tlima, a zahtijeva dovoljno sunčeve svjetlosti i topline.

Biljka poznata kao Chichoka ima različita imena, uključujući divlji krumpir, morsku repu i službeni naziv jeruzalemska artičoka. Cikorija, višegodišnja zeljasta biljka, ima visoku stabljiku obraslu dlačicama i jako razgranatu u gornjem dijelu. Gomolji su svestrani da se mogu konzumirati u sirovom obliku, kao i da su prikladni za kuhanje ili kiseljenje. Preferiraju suha do umjereno vlažna tla koja su dobro drenirana i mogu uspijevati i na sunčanim i u sjenovitim područjima. Dok postižu optimalan rast u vlažnom tlu, također su sposobni podnijeti uvjete suhog tla.

RADIĆ

Povrće koje karakteriziraju crveni listovi ukrašeni bijelim žilicama je rotkvica. Nažalost, ne pojavljuje se redovito na našim stolovima te se u našim krajevima uzgaja u ograničenim količinama. Bilo da se uživa svježa ili pečena na žaru, služi kao izvrstan sastojak u pripremi salata i ima posebnu važnost u prehrambenim rutinama osoba s dijabetesom.

Rotkvica se može uzgajati upotrebom presadnica ili izravnom sjetvom sjemena. Za optimalnu produktivnost, Radič preferira svijetlo i slobodno mjesto, iako može podnijeti i nešto sjene. Od ključne je važnosti održavati dosljednu opskrbu vodom, idealno oko 70-80% potrebe biljke za vodom (PVK), kako bi se postigli stabilni prinosi. Radič uspijeva na tlima srednje težine ili nešto lakšim, pH vrijednosti od 6 do 7.

Preporučeno