– Mnogi danas koji boluju od neke bolesti, ili jednostavno imaju neke bolove, prvo što raqde, jeste da uzimaju lijekove. Međutim, treba prvo potražiti soluciju i riješenje u prirodi, i pokušati sa nekim prirodnim preparatima riješiti trenutni problem. 

Iako sol sama po sebi ne izaziva nelagodu, njezina pretjerana konzumacija može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući osteohondrozu, stanje koje može uzrokovati značajnu nelagodu. Značajno razdoblje primarni uzrok naslaga soli nije se pripisivao prekomjernoj konzumaciji soli, navodi urednik “Dnevnog magazina”. Međutim, brojni medicinski stručnjaci sada upozoravaju na pretjeranu konzumaciju hrane bogate proteinima kao potencijalnog čimbenika. Konsenzus stručnjaka je da nezdrava prehrana i nedostatak tjelesne aktivnosti igraju ulogu u ovom problemu.

Osobe koje često dugotrajno rade za računalom i drže pogrbljeno držanje mogu se susresti s nakupljanjem soli u predjelu vrata, što rezultira naprezanjem mišića i smanjenim mišićnim tonusom. Prisutnost naslaga soli u vratnoj kralježnici može rezultirati kompresijom živaca, što dovodi do izbočenja, upale, oteklina i intenzivne boli. Ovi simptomi i komplikacije mogu u konačnici pridonijeti razvoju osteohondroze. Održavanje uravnoteženog unosa proteina i promicanje zdrave probave ključni su za prevenciju i liječenje. Uključivanje svježeg povrća i soka od bundeve u vaš režim prehrane može biti korisno. Za učinkovito rješavanje naslaga soli koje su već nastale, preporučljivo je koristiti sljedeće preporučene metode. Kvalificirani stručnjak ključan je kada tražite specijaliziranu masažu koja može učinkovito pospješiti cirkulaciju krvi i raspršiti nakupljene naslage soli.

Za učinkovito uklanjanje naslaga soli ključno je redovito baviti se nizom specifičnih vježbi. Elektroforeza je tehnika koja učinkovito pomaže u uklanjanju soli iz tijela njihovim omekšavanjem. Simptomi se potencijalno mogu ublažiti primjenom mišićnih relaksansa ili opioida u medicinskoj praksi, iako je važno napomenuti da ti tretmani ne ciljaju izravno na glavni uzrok problema. Nadalje, vidljivi rezultati mogu se postići primjenom obloga od krumpira, meda i ulja jele. Pomiješajte naribani krumpir i med u jednakim omjerima, a zatim smjesu nanesite na vrat i ramena.

Nastavite s omotanjem područja toplom tkaninom i ostavite da odstoji dva sata. Dosljedno ponavljanje ovog postupka svake večeri u razdoblju od 7-10 dana dat će zamjetne rezultate. Uključivanjem ovih tehnika uz dosljednu rutinu vježbanja, pojedinci mogu iskusiti značajno smanjenje nelagode i poboljšanu pokretljivost vratne kralježnice. Je li nam kuhinjska sol neophodna? Umjerena konzumacija kuhinjske soli ključna je za očuvanje ljudskog zdravlja jer ima značajnu ulogu u raznim biokemijskim procesima u tijelu.

Međutim, prekomjeran unos soli predstavlja trenutnu opasnost za pojedince. Što ga čini štetnim? Hipertenzija je primarni čimbenik rizika, ali je također povezana s raznim drugim bolestima uključujući bubrežne kamence, rak želuca i gornjeg dijela ždrijela, osteoporozu i bronhijalnu astmu. Koja količina je potrebna? Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) savjetuje dnevni unos od 5 g/dan, dok je prosječan unos u Hrvatskoj 11,6 g/dan. Mnoge namirnice prirodno sadrže dovoljnu količinu soli, no pojedinci je stalno dodaju svojim obrocima kako bi poboljšali okus.

  • Koja vrsta hrane ima veću koncentraciju? Većina naše potrošnje soli dolazi od onoga što se obično naziva “skrivene soli”, koje se nalaze u raznim izvorima kao što su gotova i polugotova jela, restoranska hrana, grickalice (uključujući čips, štapiće, kikiriki i pistacije), kruh i pekarski proizvodi, suhomesnati proizvodi, tvrdi sirevi, sirni namazi, kukuruzne pahuljice, gotovi umaci, senf, majoneza, hamburgeri, juhe u vrećicama i zapakirana jela. Koji su neki od učinkovitih načina za smanjenje količine konzumirane soli? Provjerite deklaraciju i odlučite se za namirnice koje imaju udio soli od 1,4 g na 100 g proizvoda. Uključite svježe ili smrznuto voće i povrće u svoju prehranu, jer obično imaju niži udio natrija. Neka vam postane navika uključiti porciju svježeg povrća ili voća uz svaki obrok.

Odlučite se za mliječne proizvode s minimalnom razinom natrija, poput svježeg sira i jogurta, kada ih uključujete u svoju prehranu. Kada je riječ o mesu ili ribi, dajte prednost svježim opcijama i izbjegavajte dimljene proizvode i predmete koji su konzervirani u soli. Za održavanje zdrave prehrane preporučljivo je izbjegavati djelomično pripremljena i unaprijed zapakirana jela, kao i jela koja sadrže mononatrijev glutamat i soja umak.

Dodatno, preporučuje se ograničiti konzumaciju grickalica, pekarskih proizvoda, kečapa, ukiseljenog povrća, maslina i raznih preljeva za salate. Kada kuhate, odlučite se za aromatiziranje raznim začinskim biljem, češnjakom, paprom, vinom, jabučnim octom ili limunovim sokom umjesto da se oslanjate samo na sol. Postupno smanjite unos soli dok istovremeno u svoju prehranu uključujete namirnice bogate kalijem, poput voća i povrća (uključujući grah, krumpir, rajčice i banane).

Preporučeno