Proces varenja počinje u ustima, gde hrana prvo ulazi u telo. Žvakanje je prvi korak u procesu varenja, jer ga fizički razgrađuje, čineći hranu lakšom za probavu. U ustima se luči pljuvačka koja sadrži enzim amilazu, koji počinje razgradnju ugljenih hidrata (škroba) u jednostavnije šećere. Pljuvačka takođe vlaži hranu, čineći je lakšom za gutanje.
Profesor dr. Radoje Doder, gastroenterolog, nedavno je gostovao na TV Prva, gdje je iznio uvide o problemima koji mogu proizaći iz pretjerane i nezdrave prehrane, posebno nakon blagdana. Dok se blagdani često povezuju s uživanjem, slavljem i druženjem s obitelji i prijateljima, dr. Doder je istaknula važnost umjerenosti i pravilnog odabira hrane i pića kako bi se spriječili štetni učinci na zdravlje, posebice kada se u obrocima pretjerano uživa.
“Hrana predstavlja temeljnu ljudsku potrebu ključnu za preživljavanje, a blagdansko vrijeme predstavlja savršenu priliku da se okupimo oko raskošnog stola i uživamo u prisutnosti naših najdražih. Ipak, ključno je usredotočiti se na umjerenost, jer ovo načelo podupire zdravo životni stil i način ishrane”, rekao je profesor Doder. Nadalje je naglasio: “Tijekom blagdanske sezone, tri su kritična aspekta koja moramo uzeti u obzir: pića, odabir hrane i količina konzumirane hrane. Konzumirajte alkoholna pića umjereno i ostanite oprezni u pogledu njihovih učinaka. Značajan savjet profesora Dodera ističe važnost umjerenosti u konzumiranju alkohola.
Napomenuo je: “Alkohol povećava apetit, a sadrži i kalorije koje se brzo nakupljaju. Zbog toga, kada pijemo alkohol, pojest ćemo više nego što je potrebno. Preporučujem da ne pijete više od jednog ili dva pića, a to je Posebno je važno ne pretjerivati s aperitivima Žene bi, primjerice, trebale popiti čak i manje od cijelog aperitiva”, upozorio je gastroenterolog. U području hidratacije, dr. Doder naglašava važnost konzumiranja vode, posebice prije jela. On pojašnjava: “Pijenje vode prije obroka uzrokuje lagano punjenje želuca, čime se smanjuje apetit. Ovaj pristup olakšava unos zdravije hrane, budući da tekućina zauzima prostor unutar želuca, što rezultira smanjenom količinom hrane koja se kasnije konzumira.
Doktorica Doder savjetuje dnevni unos od šest do osam čaša vode. Naglašava da konzumacija vode neposredno prije obroka može pomoći u postizanju osjećaja sitosti, čime se smanjuje potrošnja kalorija. Uz to, predlaže da se kao prvo jelo posluži juha jer pospješuje probavni proces. Koji je razlog za konzumiranje vode prije obroka? S obzirom na prethodno razmotrene točke, postaje očigledan značaj konzumiranja vode prije obroka. Prema dr. Doderu, “Pijenje vode tijekom ili nakon obroka može dovesti do unosa više hrane nego što je potrebno, potencijalno ometajući probavu i dodatno opterećujući želudac.
- Problem dugotrajnog sjedenja za stolom. Profesor Doder istaknuo je još jedan problem u blagdansko vrijeme, a to je dugotrajno sjedenje za stolom, koje se često događa tijekom razgovora i uživanja u hrani i piću. Iako je ova praksa bitna komponenta slavlja i uživanja, naglasio je kako predugo vrijeme za stolom može negativno utjecati na zdravlje našeg želuca. “Iako blagdani donose veliko veselje, mogu dovesti i do komplikacija zbog dugotrajnog sjedenja koje šteti našem probavnom sustavu. Dugotrajno sjedenje stvara dodatni pritisak na želudac, otežava probavu hrane”, istaknula je dr. Doder. Kako biste spriječili takve probleme, dr. Doder preporučuje formuliranje plana prije nego što sjednete za obrok.
“Ključno je planiranje odabira namirnica i organizacije obroka. Na stolu treba biti dovoljna količina lako probavljivog povrća koje je korisno za zdravlje. Također, treba obratiti pozornost na vrijeme provedeno za stolom, ono nije važno je zadržati se dulje vrijeme, dok je uživanje u hrani važno, ono mora biti usklađeno sa zdravom praksom”, rekao je. Dr. Doder je dalje naglasio da, iako praznici predstavljaju priliku za uživanje, bitno je održavati poštovanje prema vlastitom tijelu i izboru prehrane. Napomenuo je kako bi svaka svečana prigoda trebala poslužiti kao trenutak za istinsko zadovoljstvo, praćeno osjećajem odgovornosti prema zdravlju.
Savjetuje da je, unatoč obilju hrane i veselja koje se tipično veže uz blagdane, ključno pridržavati se temeljnih načela pravilne prehrane koja podrazumijevaju umjerenost i uravnoteženost. Važnost zdravlja ne može se precijeniti, a praznici bi trebali poslužiti kao prilika za uživanje u ukusnoj hrani i društvu drugih, bez ugrožavanja našeg blagostanja. Pridržavajući se ovih preporuka, možemo spriječiti brojne probleme i poboljšati ljepotu i zdravlje naših blagdanskih slavlja.