Došlo nam je polako i proljeće, a samim time i vrijem za vrtne radove. neke domaćice vole cvijeće, dok velika većina sadi voće i povrće. Mi danas govoorimo o paradajzu koji je neizostavni dio svake Balkanske trpeze. 

Predani vrtlari trenutno se pripremaju za sjetvu početnih presadnica rajčice u svojim vrtovima. Biljka rajčice poznata je po svom proždrljivom apetitu, upijajući sve bitne hranjive tvari i minerale iz tla. Ako je tlu nedovoljno bogato, biljka rajčice teško će uspjeti.

Svjesni te činjenice, vrtlari se marljivo trude povećati plodnost i hranjivost tla. Imate mogućnost staviti do pet različitih predmeta u rupu u koju namjeravate posaditi rajčicu.

1. Razgradnja organskog otpada

U rupu u koju namjeravate posaditi rajčicu svakako dodajte par lopata komposta.

To je točno, propadajuća glava ribe postupno će se razgraditi, oslobađajući hranjive tvari koje služe kao gnojivo za biljku rajčice, omogućujući joj da apsorbira esencijalne minerale koji su joj potrebni.

  • 3. Dušik je bitan element u raznim biološkim procesima i igra ključnu ulogu u rastu i razvoju biljaka i životinja. Ključna je komponenta proteina, DNK i drugih važnih molekula. Dušik je također glavni sastojak Zemljine atmosfere, čineći otprilike 78% zraka koji udišemo. Bez dušika život kakav poznajemo ne bi bio moguć.

Prilikom sadnje rajčice nužno je gnojivom na bazi dušika osigurati ih izravno u rupu. To je ključno za njihov rast. Dodatno, u fazi cvatnje preporuča se opskrbiti ih fosforom. Slijedeći ovu metodu sadnje, rajčicama neće biti potrebna primjena dušika sve dok ne dosegnu fazu cvatnje.

Propadajuće lišće

  • Dopuštajući raspadajućem lišću da propadne, vitalne hranjive tvari će se nadoknaditi unutar tla, dok će se istovremeno zadržati vlaga u određenom području gdje su biljke rajčice prvobitno postavljene. Osim toga, ovaj proces će rezultirati rastresitim tlom, što će omogućiti rast snažnog korijenja za rajčice.

Gnojivo koje je podvrgnuto obradi

Za svaki vrt ovo je vrijedna imovina. Ako ga imate, svakako ga iskoristite tijekom procesa sadnje rajčice. S obzirom na neuobičajeno toplo vrijeme, vrtlari su bili prisiljeni započeti sadnju rajčica prije roka. Međutim, dok nastavljate s planiranjem ostatka svog vrta, ključno je znati koje su biljke dobri prijatelji rajčicama, a koje treba izbjegavati.

Otkrijte sedam biljnih vrsta koje biste trebali izbjegavati kao susjede rajčicama.

1. Svi članovi obitelji kupusa, uključujući sam kupus, cvjetaču, brokulu i klice.

Rajčica i kupus, iako su slični u sposobnosti iscrpljivanja hranjivih tvari iz tla, nisu kompatibilni susjedi. To je zbog činjenice da kupus ima proždrljiv apetit za mineralima i vitaminima, ostavljajući malo za druge biljke. Uspijeva uz stalno hranjenje. Nažalost, rajčice dijele tu osobinu i kada se suprotstave kupusu, one neizbježno gube kraj bitke za resurse tla.

Sadnja rajčica u neposrednoj blizini kupusa može imati štetne učinke, uzrokujući njihovo venuće i propadanje, što rezultira smanjenom žetvom ili, u najmanju ruku, prinosom koji nije jednak.

Kukuruz, poznat i kao kukuruz, druga je stavka na popisu.

Kada se kukuruz sadi u neposrednoj blizini rajčice, važno je znati da će se na rajčici neizbježno pojaviti kukuruzni crv koji će je pojesti čim stigne. Gotovo je nemoguće zaštititi rajčice od ovog napada.

Komorač, treća stavka na listi.

Komorač negativno utječe na rast obližnjih biljaka, što ga čini nepovoljnim susjedom. Njegovo prisustvo znatno otežava rast skoro svih susjednih biljaka. Ako ste ljubitelj komorača, preporučljivo je uzgajati ga isključivo u kontejnerima ili žardinjerama. Ova mjera opreza je nužna jer komorač ispušta kemijsku tvar koju ne vole sve okolne biljke.

4. Ružmarin

U početnim fazama suživota presadnica rajčice i tek iznikli kopar pokazuju skladne odnose. Kako sazrijevaju, kopar ispoljava svoju sposobnost obrane lisnih uši, koje vole rajčice. Međutim, kako kopar dostigne svoj puni rast, njegov afinitet prema rajčici se smanjuje. Prisutnost smirne mijenja razinu kiselosti tla oko rajčice, što dovodi do otežanog razvoja plodova.

5. Patlidžan

  • Sadnja patlidžana i rajčice jedan pored drugog uobičajena je pogreška vrtlara. Međutim, važno je napomenuti da su obje ove biljke sklone razvoju smeđih mrlja na listovima i plodovima, što u konačnici može dovesti do propadanja cijele biljke. Dok prisutnost ovih mrlja može biti ograničena na lišće, njihov će utjecaj na rast biljke nedvojbeno biti primjetan i ometati njezin napredak.

U slučaju da rajčica doživi propadanje uzrokovano smeđom mrljom, to označava širenje bolesti u tlo i korijenje. Kao preventivna mjera, preporuča se suzdržati se od sadnje rajčice na tom određenom mjestu u trajanju od dvije godine.

Krumpir je svestrana i omiljena namirnica u mnogim kuhinjama diljem svijeta. Mogu se pripremati na bezbroj načina, od hrskavih krumpirića do kremastog pire krumpira. Bilo da je pečen, kuhan ili pečen, krumpir je ugodan i zadovoljavajući dodatak svakom obroku. Njihov blagi okus i pahuljasta tekstura čine ih savršenim platnom za razne začine i preljeve. Osim toga, krumpir nije samo ukusan, već je i prepun esencijalnih nutrijenata poput vitamina C, kalija i vlakana. Oni su ekonomična i zasitna opcija u kojoj mogu uživati ​​ljudi svih dobnih skupina. Dakle, sljedeći put kada tražite svestran i hranjiv sastojak, ne zaboravite na skromni krumpir.

Prisutnost zajedničkih bolesti čini krumpir i rajčicu osjetljivima na slične bolesti koje se lako mogu proširiti po cijeloj zemlji. Sadnja ove dvije kulture u neposrednoj blizini povećava vjerojatnost prijenosa bolesti, zbog čega se krumpir i rajčica radije drže odvojeno jedan od drugog.

Sedma stavka na popisu je orah.

Možda se čini malo vjerojatnim, ali važno je znati da stabla oraha štetno djeluju na susjedne biljke. Otpuštaju snažnu kemikaliju koja ima sposobnost iskorijeniti sve druge biljne vrste. Čak ni korovi ne mogu uspijevati u prisustvu stabala oraha.

Preporučeno