Mi polako dolazimo u doba godine, kada nas dočekuju dve zaista jako ukusne namirnice, a to j esvakako domaći ajvar i kiseli kuipus. Jednostavno, nijedna tpeza u regiji nema a da izbaci bar jedno od ovoga dvoga. Srbija i makedonija su itekako jake po pitzanju ajvara, dok kiseli kupus može svako nakiseliti, i skoro svakome će da izađe i ispadne kako treba.

Da bi se domaćice, pre svega u Srbiji dobro pripremile na ovu temu, u emisiji na Prva TV gostovao je i poznati srpski gastroenterolog, Vojislav Pešić, koji j egovorio o C vitaminu u globalu. Naime, on je sve iznenadio kad aje ekao da primera radi, kiseli kupus ima tri puta više C vitamina, nego na primer jedan limun. “Paprika ima više vitamina C nego limun, grejpfrut ili narandža. Ali on nije stabilan na visokim temperaturama, i ako skuvamo ajvar najveći deo njega će nestati, tako da ajvar i nije toliko zdrav, koliko ljudi zapravo milse da jeste”, istakao je on.

Dotakao se i večne teme, kiseloga kupusa,m za kojeg je rekao da je kralj u vitaminu C, te da je itekako dobar za konzumaciju, ali pošo je težak za varenje, on konkretno ne preporučuje da se jede u kasne večernje sate. “Rasol od kupusa je najhranljivija tečnost, dobijena fermentacijom apsolutno čudesne biljke. Pa i pijanci uzimaju rasol posle zloupotrebe alkohola, prepun je antioksidanasa, kao i probiotika. Kupus ima mnoštvo dobrih bakterija, odličan je za probavu. Probiotske bakterije možemo dobiti iz biljaka, ili direktno iz zemlje, a kupus ih ima gomilu. Važna je pravilna priprema, domaćice stave nekada previše soli a ona će ubiti bakterije”, rekao je on.

Preporučeno