– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o nekim običajima koji su se praktikovali u davna vremena. Međutim, u nekim krajevima na Balkanu i dalje se praktikuju neki običaji poput ovog današnjeg o kojem i govorimo….
Zadivljujuća serija “Grijeh djedova, nečista krv” Bore Stankovića istraživala je zadivljujuće običaje vezane uz prvu bračnu noć u Srbiji. Stankovićeva popratna televizijska emisija Nečista krv kroz minuciozan istraživački rad pomno se bavila ovom poznatom pojavom. Primarni cilj ovih književnih sastava je otkriti drevne običaje koje je vrijeme zamračilo, posebno se fokusirajući na mučne i užasne susrete koje su mlade žene prolazile tijekom spolnog odnosa.
- Ova dugogodišnja tradicija, koja je privukla značajnu pozornost na web stranici Stil Kurir, duboko je ukorijenjena u gradu Prizrenu, što je činjenica živopisno prikazana iu romanu i u njegovoj televizijskoj adaptaciji. Udubljujući se u istraživanje ovih zanemarenih praksi, narativ naglašava njihov povijesni značaj.
U izvanrednom književnom remek-djelu Ivana S. Jastrebova „Običaji i pjesme Srba u Turskoj: u Prizrenu, Peći, Moravi i Debru“, autor pomno ispituje zadivljujući običaj poznat kao „dovođenje mladenaca. Kao dio drevnog običaja, tek vjenčani parovi okupljaju se u ponoć kako bi sudjelovali u posebnom okupljanju. Pomno su razmislili o odabiru idealne lokacije za ovaj događaj, pazeći da se ne poklopi s obilježavanjem Usjekanja glave Ivana Krstitelja ili da padne na blagdanski ponedjeljak.
Ceremonija vjenčanja odvija se na sljedeći način: pouzdana prijateljica mladenke, obično mlada žena, surađuje s udanim ženama iz mladoženjine obitelji kako bi pažljivo pripremile određenu sobu za mladoženjin krevet. U slučajevima kada mladoženjin otac nije u mogućnosti osigurati odgovarajući raspored za spavanje, uobičajeno je da se krevet nalazi ili u podrumu ili u ostavi. Uređen s najvećom pažnjom za novovjenčani par, izbor vina i slatkih poslastica promišljeno je smješten blizu kreveta. Prije nego što bude otpraćen u svoju dodijeljenu odaju, mladoženja odaje počast nježnim ljubljenjem ruku svojih roditelja i cijenjenih ukućana. Na sličan način, mladenka upućuje svoje pozdrave i poljubi sve prisutne prije nego što uz pomoć mlade dame vodi svog muža.
Pri ulasku u sobu ili smočnicu, mlada pokazuje gestu poštovanja nježno poljubivši suprugovu ruku, simbolizirajući njegovu ulogu u kućanstvu. Nakon toga, ona mu pomaže u skidanju odjeće, dok on ostaje odgovoran za posljednji čin svlačenja. Izvor ove nelagode proizlazi iz mladenkine potencijalne nelagode zbog svlačenja pred muškarcem s kojim se nedavno upoznala, unatoč njihovom novopečenom statusu. Obično je odgovornost mladih žena iz mladoženjine obitelji voditi i upozoravati mladenku da ne govori ili se upušta u razgovor, potičući je da šuti cijelu noć.
U prošlosti je bio običaj da se mladoženjina obitelj za vrijeme svadbenog veselja ponaša nepristojno. Snažno bi lupali na vrata mladenaca, izazivajući negativan utjecaj na okolinu. Međutim, s vremenom je ovo nepristojno ponašanje postupno iskorijenjeno. U svitanje, mlada žena sada prilazi stambenom prostoru nedavno vjenčanog para i lagano kuca na vrata, označavajući početak tradicionalnog obreda boščaluka. Vođena mladom ženom, mlada nježno poljubi muža u čelo. U znak zahvalnosti, ženin suprug daruje je zlatnicima, čija količina ovisi o njihovoj financijskoj situaciji, u rasponu od 1 do 30 (ekvivalentno 5-10 pijastera).
Ukrašena u odjeću koju je donijela kao dio miraza, mlada se priprema za polijevanje vodom iz vrča, ceremonijalni čin koji pročišćava i oživljava one koji su se probudili iz sna. Istovremeno, neoženjeni muškarci, u pratnji drugih žena, željno prilaze bračnoj postelji, željno tražeći naznake mladenkine nevinosti. Određeni pojedinci doživljavaju nezadovoljstvo ne zbog sumnje u moralni karakter mladenke, već zato što vjeruju da su mistične sile i čarolije spriječile mladoženju u konzumiranju svete veze.
- Prema knjizi, običaj je da majka izrazi svoje emocije kada joj mladoženja poljubi ruku tijekom rituala vjenčanja. Simboličan prikaz sinovljeve emocionalne odvojenosti od majke i njegove nepokolebljive predanosti supruzi prikazan je kroz ovu gestu. Zagonetna priroda bračne noći i obiteljskih veza dodatno je pojačana često zanemarenim tradicijama kojima dominiraju muškarci povezane sa svetom bračnom zajednicom. Ovaj zadivljujući element prekriven je društvenim tabuima i ukrašen ceremonijalnim značenjem.
U prošlim razdobljima naši preci su se bavili običajima koji se danas smatraju tabuom, ali su bili naširoko prihvaćeni tijekom svoje ere. Prenošenje priča koje detaljno opisuju drevne rituale, posebno one vezane uz prvu bračnu noć, vjerojatno se prenosilo kroz više generacija, osobito u južnom dijelu Srbije. Od iznimne je važnosti priznati da određene društvene skupine nastavljaju održavati ovu tradiciju, što dokazuje uobičajeno pregledavanje posteljine na tragove krvi nakon vjenčanja.
Razlozi za održavanje ovog običaja su očiti. Unutar suvremenog društva, značaj mladenkine čistoće predstavljen je prisutnošću krvi usred ceremonije vjenčanja. Ovaj element, u kombinaciji s nekoliko drugih, povećava osjećaj nelagode i sumnje. Dok se novovjenčani par bavi inauguracijskom intimnom večerom, stariji rođaci stoje na ulazu, spremni pružiti vodstvo i podršku tijekom ovog duboko osobnog događaja.