U nastavku našeg današnjega članka, malo se dotičemo i teme, a koja je usko povezna sa ženskim bolestima. Evo jedne jako opasne dijagnoze….

Za žene je važno da prioritet daju intimnom zdravlju zbog raznih bolesti koje mogu utjecati na ženski reproduktivni sustav. Redovite konzultacije s ginekologom važne su za prevenciju i rano prepoznavanje potencijalnih problema. Kako žena prelazi u tridesete ili četrdesete, njezino tijelo počinje pripovijedati priču o novim iskustvima. Te se promjene mogu manifestirati na suptilne i tihe načine ili se mogu pojaviti kao jasni pokazatelji koji zahtijevaju pozornost. Jedna od tema o kojoj se često govori, iako diskretno među ženama, je pojava mioma. Iako u početku možda ne predstavljaju značajnu prijetnju, mogu postati uporni, smetati i sigurno nisu bezopasni. Stoga je ključno razumjeti prirodu ovog stanja, prepoznati simptome i prepoznati odgovarajuće trenutke za traženje pomoći. Što su miomi i koji čimbenici doprinose njihovom razvoju? Fibroidi su benigni tumori koji se razvijaju u ili na maternici, prvenstveno pogađajući žene reproduktivne dobi.

  • Obično se manifestiraju između 30. i 50. godine života, iako su zabilježene i pojave kod mlađih osoba. Unatoč zabrinjavajućoj oznaci, fibroidi nisu kancerogeni; ipak, mogu značajno utjecati na kvalitetu života pojedinca. Precizni uzroci fibroida i dalje su zbunjujući za medicinsku zajednicu; međutim, vjeruje se da genetski čimbenici igraju značajnu ulogu u stanju. Obiteljska pozadina mioma, osobito kod majke ili sestre, povećava vjerojatnost njihove pojave kod pojedinca. Osim toga, utjecaj ženskih hormona, posebice estrogena i progesterona, prepoznat je kao čimbenik koji potiče razvoj mioma. Kao rezultat toga, ove izrasline obično nastaju tijekom reproduktivnih godina žene i imaju tendenciju smanjenja nakon menopauze, kada se razine ovih hormona smanje. Ne treba zanemariti simptome koji zahtijevaju pozornost.

Dok neke žene mogu imati miome koji ostaju potpuno asimptomatski i često se slučajno otkriju tijekom rutinskih pregleda, mnoge osobe doživljavaju razne neugodnosti zbog ovih izraslina. U nastavku su navedeni najčešći simptomi: nepravilnosti u menstrualnom ciklusu, prekomjerno i dugotrajno menstrualno krvarenje, nelagoda u donjem dijelu trbuha i pritisak u području mjehura ili rektuma. Može doći do zatvora, osobito kada je fibroid smješten na stražnjoj strani maternice. Također se može primijetiti povećana učestalost mokrenja, zajedno s nelagodom tijekom spolnog odnosa. Osim toga, pojedinci mogu doživjeti osjećaj punoće ili distenzije u području trbuha.

U određenim slučajevima, fibroid može nadmašiti svoju opskrbu krvlju, što dovodi do akutne boli koja se pojavljuje iznenada i značajnog intenziteta, ponekad praćena vrućicom. U takvim okolnostima nužno je hitno potražiti liječničku pomoć. Kako se mogu prepoznati miomi? Osnovne dijagnostičke tehnike su ginekološki pregled i ultrazvučni pregled. Tipično, fibroidi se ne pojavljuju izolirano; umjesto toga, često se nalaze u više oblika. Naknadni pristup liječenju određen je čimbenicima kao što su veličina, položaj i količina fibroida. Točnije, žene koje ne planiraju zatrudnjeti i pokazuju minimalne simptome često se odlučuju protiv liječenja, radije prate miome redovitim pregledima. Mogućnosti liječenja kreću se od promatranja do kirurške intervencije.

Strategija za liječenje mioma oblikovana je nizom razmatranja, uključujući veličinu mioma, prisutnost simptoma, dob pacijentice i sve planove za trudnoću. U slučajevima kada fibroidi ne pokazuju simptome, mogu se učinkovito pratiti. Kada su simptomi izraženi, dostupno je nekoliko mogućnosti liječenja. Hormonska terapija može ublažiti simptome i inhibirati rast fibroida, a obično se primjenjuje putem tableta, injekcija ili hormonskih spirala. Bitno je prepoznati da ovaj terapijski pristup ne eliminira fibrome; već samo nudi simptomatsko olakšanje. U slučajevima kada su fibroidi značajni, uzrokuju znatnu bol ili ometaju plodnost, može biti potrebna kirurška intervencija.

Dostupni postupci uključuju miomektomiju, koja uključuje izrezivanje fibroida uz očuvanje cjelovitosti maternice, ili, u težim slučajevima, histerektomiju, koja uključuje potpuno uklanjanje maternice. Nadalje, postoje manje invazivne opcije, uključujući embolizaciju arterije maternice, postupak osmišljen da smanji dotok krvi u miome, što dovodi do njihovog postupnog isušivanja. Ključno je prepoznati da čak i nakon uklanjanja postoji mogućnost recidiva fibroida. Posljedično, kontinuirano praćenje nakon liječenja je imperativ. Suživot s miomima je podnošljiv, s obzirom da postoji svijest i pozornost. Brojne žene uspješno upravljaju svojim životima dok se bore s miomima, osobito kada su simptomi blagi.

Za učinkovito liječenje ključni su dosljedni nadzor i otvorena komunikacija s ginekologom. Nadalje, čimbenici načina života su ključni; pridržavanje uravnotežene prehrane, sudjelovanje u redovitoj tjelesnoj aktivnosti i osiguravanje hormonske ravnoteže mogu pomoći u smanjenju mogućnosti razvoja fibroida. Važno je prepoznati da se iskustva razlikuju među ženama.

Neki mogu živjeti s miomima bez problema, dok se drugi mogu suočiti s raznim komplikacijama. Bitna stvar je ostati usklađen sa svojim tijelom, jer ono stalno javlja kada nešto nije u redu. Iako prisutnost mioma ne znači nužno lošu prognozu, oni su signali koji zahtijevaju razmatranje. Ukoliko osjetite bilo kakve netipične osjećaje, dobijete “poruke” iz menstrualnog ciklusa, osjetite pritisak, bol ili umor, obavezno potražite liječnički pregled. Biti proaktivan i informiran je bolje od rješavanja problema kada je možda prekasno. Žensko zdravlje nije samo luksuz; čini suštinski temelj života.

Preporučeno