Vjerujemo da će se naša današnja tema, svidjeti ama baš svim ženama. Naime, prenijećemo vam razmišljanje jednog psihologa, koji navodi znakovi koji slute na razvod braka…
Ljubav posjeduje različita sredstva za oslobađanje od naših ograničenja, a odsutnost emocija može rezultirati otkrivanjem identiteta kakvog nismo zamišljali da utjelovljujemo. Psiholozi tvrde da ljubav nalikuje komunikaciji; međutim, posjeduje svoje različite načine izražavanja, koji se često nazivaju vlastitim “jezikom”. Određeni aspekti ovog jezika mogu ojačati veze, povećati intimnost i održati odnose, dok drugi riskiraju poticanje nesporazuma, stvaranje udaljenosti i potencijalno dovode do razdvajanja ili razvoda.
Koncept je značajno unaprijedio američki psiholog Gary Chapman, koji je formulirao teoriju o pet jezika ljubavi. Predložio je da pojedinci percipiraju i izražavaju ljubav na različite načine, te da prepoznavanje tih razlika može potaknuti dublju emocionalnu vezu. Chapman tvrdi da jezik ljubavi služi kao dominantna metoda prenošenja naklonosti i predviđa uzvraćanje ljubavi. Ocrtao je pet prevladavajućih jezika ljubavi, a prvi je verbalna afirmacija.
Za one koji pretežno komuniciraju ovim jezikom, ljubav se manifestira kroz izgovorene riječi, ljubazno izražavanje, komplimente, pomoć i potvrdu emocija. Izrazi poput “Volim te”, “Oduševljen sam tobom” ili “Danas izgledaš izvanredno” za njih imaju veliki značaj. Drugi jezik naglašava podršku i praktičnu pomoć. Ove osobe osjećaju duboku ljubav kada im partner pojednostavljuje svakodnevne rutine, bilo pranjem suđa, pripremanjem obroka, brigom o djeci u vrtiću ili popravkom stvari po kući. Za njih djela imaju veću težinu od verbalnih afirmacija. Treći jezik odnosi se na kvalitetu zajedničkog vremena. Bitno im je da je partner prisutan, psihički i fizički. Bit povezanosti nije u obavljanju izvanrednih djela, već u poticanju osjećaja zajedništva.
Zajednički obroci, ležerne šetnje i razgovori bez prekidanja njeguju intimnost. Četvrti jezik ljubavi doista je dar, iako ne nužno materijalne prirode. Pojedinci koji rezoniraju s ovim jezikom cijene darove koji simboliziraju promišljenost. Značaj dara ne proizlazi iz njegove novčane vrijednosti, već iz namjere i brige iza njega. Peti i posljednji jezik ljubavi obuhvaća fizički kontakt. Oni koji razumiju svoj jezik ljubavi dijele duboku vezu kroz fizičku blizinu – zagrljaje, poljupce, držanje za ruku, nježne dodire i nježnu interakciju. Takav fizički kontakt igra vitalnu ulogu u njihovom izražavanju ljubavi. Bitno je priznati da pojedinci često posjeduju različite jezike ljubavi.
Izazov nastaje kada partneri ne uspiju shvatiti način na koji jedno drugome izražavaju emocije. Na primjer, pojedinac može pomagati svom partneru u svakodnevnim praktičnim zadacima, doživljavajući to kao izraz ljubavi, dok partner može čeznuti za verbalnim afirmacijama i osjećati se zanemarenim u nedostatku takvog ohrabrenja. Psiholozi tvrde da razlike u jezicima ljubavi same po sebi ne izazivaju krizu, pod uvjetom da postoji spremnost na transparentnu komunikaciju i nastojanje da se prizna i cijeni partnerova metoda izražavanja.
Prepoznavanje jezika ljubavi može poboljšati komunikaciju među partnerima i ublažiti moguće nesporazume. Nasuprot tome, zanemarivanje ili umanjivanje te razlike može dovesti do postupnog pogoršanja odnosa. Kao što stručnjak za veze Rory Sasson pojašnjava, pojedinci koji visoko cijene darove često se nađu u sukobu s partnerima koji ne dijele taj osjećaj. Kada partner ne gleda na dar kao na simbol ljubavi, darivatelj može doživjeti osjećaj odbačenosti i nerazumijevanja, što dovodi do frustracije i emocionalne udaljenosti.
Ključ uspješnog partnerstva leži u prepoznavanju i prilagođavanju međusobnih jezika ljubavi. Otvorena, nepristrana komunikacija koja potiče međusobno razumijevanje može pomoći u ispunjavanju emocionalnih potreba obiju osoba. Ljubav se ne prenosi samo kroz naše metode izražavanja, već i kroz našu spremnost da naučimo kako je uzvratiti.