U ključnom trenutku u Sarajevu, kada je granata pogodila sirotište, našao se i talijanski novinar, okolnost koja se možda činila iracionalnom, ali se pokazala značajnom za mladu Stellu, koja je ostala u kući. Dok je 1992. radio kao ratni izvjestitelj u Bosni i Hercegovini, Franco Di Mare, cijenjeni novinar i urednik na talijanskoj državnoj televiziji RAI Uno, susreo je jednoipogodišnju djevojčicu u sirotištu u blizini mjesto napada, što ga je na kraju nadahnulo da je posvoji.

  • Franco di Mare, novinar Rai Newsa, stekao je priznanje u medijima zbog svoje spokojne i sabrane prisutnosti na poslu; međutim, uvijek je izražavao radost, entuzijazam i ljubav koju je Stella unijela u njegov život. Stella trenutno ima oko 35 godina i diplomirana je ekonomistica. Podaci o Bosanki, posvojenoj kćeri Franca di Marea, oskudni su. Simpatičnu Stellu marljivo su štitili roditelji koji su se pobrinuli da ostane podalje od svjetla javnosti i iskusi život u gotovo potpunoj izolaciji.

Franco di Mare, novinar za Rai News, iskreno je podijelio radost, entuzijazam i ljubav koju je Stella unijela u njegov život. Stellu je pronašao u sirotištu u Sarajevu. Prvi susret mlade novinarke i bebe Stelle, koja je još bila u pelenama, dogodio se 1992. godine u Sarajevu. Di Mare je u to vrijeme izvještavao o sukobima u Bosni i Hercegovini, prenosi Rai News. “Novinar je prethodno primijetio: ‘Dok sam bio u Sarajevu, bomba je udarila u sirotište’. Kad smo pogledali djevojčicu, odmah smo se povezali s emocijama.

  • Susret je završio radosnom pričom – novinar je prigrlio djevojku kao svoju, a očinska ljubav je procvjetala i trajala je do njegovih posljednjih dana. Nakon njihovog prvog susreta, Di Mare, koji je u to vrijeme bio u braku s Alessandrom, odlučio je spasiti djevojčicu od nemira te ju je, uz pomoć Crvenog križa, uspješno usvojio. “S 35 godina, Stella me spasila u ključnom trenutku mog života.

Novinarka ju je opisala kao nekoga tko me je “naučio o vjeri i pomogao mi potvrditi svoju vjeru u postojanje Boga”. Iako je zajednica novinara i Alessandre odavno prekinuta, oni su i dalje bili posvećeni zajedničkom odgajanju kćeri. U svojoj knjizi “Ne pitaj zašto”, Franco di Mare dijeli dirljivu priču o Stelli i njezinom susretu s čovjekom kojem je suđeno da joj bude otac. Smrt novinara Raija Franca Di Marea (68) 17. svibnja 2024. predstavljala je duboko tužan trenutak za Stellu.

  • Kako prenose talijanski mediji, novinarka se godinama borila s mezoteliomom. Iako sam iz Sarajeva, možda ne vladam potpuno tečno jezikom. Naravno, priznajem da sam rođen u Napulju i da nemam dvojno državljanstvo niti dvije putovnice. Ipak, moji korijeni duboko su vezani za vode Miljacke i Pozilipa. Put me vodio ulicama Mergeline i vijugavim alejama Bjelava, gdje je moj senzualni rast dostigao značajne prekretnice među drvoredima gradskog parka duž ulice Karačolo i kroz zanatske staze Baščaršije.

Svoju pripovijest započeo je u knjizi “Ne pitaj zašto” koju je posvetio djevojčici koju je te godine usvojio u sarajevskoj ratnoj bolnici. Roditelji su je se odrekli, zbog čega je bilo nezamislivo da se Franc odvoji od nje. Sada ima oko 35 godina i nosi ime Stella. Otprilike 15 godina prije, zalagao se za izdavanje “Don’t Ask Why”, djela koje prepričava to iskustvo. Primarni fokus moje knjige usredotočen je na snagu i odlučnost ljubavi. Kada govorim o ljubavi, mislim ne samo na romantičnu vezu između muškarca i žene, već i na dubok odnos koji pojedinac ima sa svojom domovinom, obitelji i osobnim narativom.

  • Proveo sam nekoliko mjeseci u Sarajevu tijekom rata, gdje sam bio duboko dirnut ljubavlju koju su pokazali njegovi stanovnici, koji su u tom periodu dijelili nevjerojatnu vezu jedni s drugima, svojim gradom, domovinom, prijateljima i voljenima. Tijekom čitavog svog života nikada nisam svjedočio tome da se jedna lekcija o čovječanstvu tako duboko razvila na jednom mjestu iu jednom trenutku.

Priča romana vrti se oko talijanskog novinara koji stiže u Sarajevo u srpnju 1992. godine, označavajući početak rata. Prije dolaska u Sarajevo proživio je razvod braka, što ga je dovelo do pomalo ciničnog pogleda na život. Njegova vjera u ljubav je oslabila. Ipak, njegovo gledište je predodređeno da se promijeni kada naiđe na mladu djevojku u sirotištu. Talijani su ga pitali zašto je odlučio usvojiti dijete iz Sarajeva.

– To je izvrsno pitanje! Ipak, moram priznati da nemam konačan odgovor. Iako bih mogao dati brojna objašnjenja, nijedno ne bi doista saželo bit svega. Možda ljubav prkosi objašnjenju. Na kraju, tko može doista artikulirati razloge zaljubljivanja u nekoga? Ovo je dijete koje ne snosi nikakvu krivnju.

  • U knjizi sam ispričala trenutak kada smo moja kći i ja donijele odluku da izaberemo jedna drugu, a urednik je tražio da to proširim. Ipak, shvatio sam da to ne mogu učiniti. Prenio sam točno ono što sam osjećao u to vrijeme. Primijetio sam da nema nikoga tko bi mogao objasniti zašto smo tako odabrali. “Ne pitaj me zašto”, rekao sam joj. S osmijehom je odgovorila: “Mislim da imamo naslov za roman.
Preporučeno