Ispovest Ališe Kozakievič postala je važna lekcija za mnoge roditelje i tinejdžere. Devojka je upala u zamku modernih tehnologija, a poznanstvo preko društvenih mreža zamalo ju je koštalo života.
Ališa je imala 13 godina kada je preživjela pakao. Bila je kod kuće s obitelji, a onda se nakon večere odlučila nakratko iskrasti iz kuće kako bi vidjela svoju virtualnu prijateljicu.Ova greška ju je skupo koštala. Aliciju je oteo bivši računalni programer Scott Tire i držao je u svom domu u Virginiji gdje je nesretna djevojka silovana četiri dana.
- Ališa je izašla u susret dečku s kojim se dopisivala preko interneta. No, pokazalo se da nije riječ o dječaku, već o starijem muškarcu.Ne sjeća se što se točno dogodilo, osim da je čula da ju je netko dozivao, a ubrzo je shvatila da je u automobilu s nepoznatim muškarcem. Tada je u autu ugledala lisice i konopce, a što se događa oko nje mogla je samo nagađati.
Toliko mi je stisnuo ruku da sam mislila da je slomljena”, rekla je.”Vikao je na mene. ‘Budi dobar. Budi tih.’Bio je jedan dječak, za kojeg sam mislila da je mojih godina, kojeg nisam poznavala, a volio je iste stvari kao i ja. Dan i noć slušao bi što imam za reći i davao mi savjete. požalio se i koji me tješio punih osam-devet mjeseci prije nego što me je oteo”, objasnila je.
Nesretna djevojka je bila mučena i silovana danima prije nego što ju je policija spasila.” Zatim me skinuo, pogledao me i rekao: “Ovo će te boljeti. Slobodno plači”. Nakon toga mi je stavio povodac za psa oko vrata, odvukao me gore u spavaću sobu i silovao. Svezao me ispod pojasa pored kreveta. U toj kući sam me silovao, tukao i mučio puna četiri dana”, opisuje Ališa.
- Otmičar je kasnije osuđen na 19 godina i sedam mjeseci zatvora.Unatoč kalvariji koju je preživjela, sretna je što je živa i danas se trudi probuditi svijest kod drugih.” Pandemijska blokada, koja je mlade ljude zarobila kod kuće na njihovim računalima, samo je pogoršala stvari i predatori su bili kod kuće, što je bio recept za katastrofu.Magistrica je forenzičke psihologije, a život je posvetila edukaciji roditelja i djece o opasnostima koje vrebaju na internetu.
BONUS TEKST:
Kopriva (Urtica dioica) je biljka koja se često smatra korovom, ali ima brojne zdravstvene koristi i koristi se u tradicionalnoj medicini i kulinarstvu. Poznata je po svojim bodljikavim listovima koji pri dodiru izazivaju iritaciju kože, ali ova karakteristika krije mnoge blagodati.
Kopriva je bogata vitaminima (posebno vitaminima A, C i K), mineralima (kao što su gvožđe, kalcijum i magnezijum) i antioksidansima. Njene zdravstvene koristi uključuju poboljšanje probave, jačanje imuniteta, smanjenje upala i bolova u zglobovima, kao i poboljšanje zdravlja kože i kose. Čaj od koprive često se preporučuje kao prirodni diuretik, koji pomaže u detoksikaciji organizma.
U kulinarstvu, mlade koprive se mogu koristiti u pripremi raznih jela, kao što su supe, čorbe, pesto ili kao dodatak salatama. Kada se kuvaju ili dinstaju, bodlje postaju neškodljive, a njihov ukus podseća na spanać.