– Sa dolaskom ljepših dana, u našim domovima su prisutni razni komarci, muve, li i mravi. Oni dolaze uglavnom na neke sitne komadiće hrane, koji su vam negdje ispali, a ako je to komad kolača ili neki slatkiš, onda je problem tim veći….

Pripremite se za nadolazeću lekciju u kojoj ćete otkriti vrlo učinkovito i ekološki prihvatljivo rješenje za uklanjanje dosadnih mrava. Nema više potrebe za bacanjem novca na skupe i opasne kemijske insekticide. Važno je napomenuti da ova metoda ne uzrokuje štetu mravima; umjesto toga, služi kao sredstvo odvraćanja. Budite uvjereni, možete zadržati čistu savjest dok se nosite s problemom.

Iako mravi igraju ključnu ulogu u ekosustavima, njihova prisutnost u vrtovima možda nije uvijek poželjna. Ne samo da predstavljaju prijetnju usjevima i korijenju biljaka, već također mogu unijeti lisne uši, uzrokujući dodatnu štetu vrtu. Ovi organizmi služe kao jedinstveni način prijevoza i skladno koegzistiraju sa svojim domaćinima, iskorištavajući njihove izlučevine za preživljavanje u obostrano povoljnom odnosu.

Ove male insekte možete učinkovito otjerati korištenjem uobičajenih sastojaka koji su se pokazali uspješnima u ovom pripravku. Za izradu ove mješavine trebat ćete prikupiti sljedeće komponente: malo klinčića, jednu litru mlake vode, jednu žlicu dehidriranog češnjaka, jedan decilitar jabučnog octa i jednu žlicu prirodnog tekućeg sapuna. Postupak: Mlincem za kavu fino usitnite klinčiće dok se ne pretvore u fini prah. Nakon toga pomiješajte prah klinčića s vodom i dobro ih promiješajte. Insekti se mogu uspješno odvratiti ispuštanjem snažne arome klinčića, budući da klinčić ima prirodna repelentna svojstva.

Ovaj miris ima sposobnost poremetiti mrave u traženju hrane i spriječiti njihovu komunikaciju unutar kolonije, učinkovito ih odbijajući. Nadalje, klinčići sadrže spojeve koji mogu iritirati i oštetiti vanjsku strukturu mrava, služeći kao učinkovito sredstvo odvraćanja. Da biste pojačali repelentni učinak, možete dodati češnjak u prahu ili koristiti svježi češnjak.

Češnjak emitira snažan miris koji služi kao učinkovit repelent. Miris češnjaka ne samo da iritira mrave, već također izaziva štetne reakcije zbog svog kemijskog sastava, ometajući njihovu potragu za hranom. Za poboljšanje smjese, jabučni ocat će biti ugrađen kao dodatna komponenta. Oštar i kiselkast miris koji ispušta ova tvar vrlo je neugodan za mrave, što ga čini izvrsnim prirodnim rješenjem za borbu protiv njihove prisutnosti. Tijekom 20. Poljskih dana insekata u Krakowu, Poljska, 27. svibnja 2022. posjetitelji su imali priliku promatrati mrave vrste Manica rubida.

Događaj pod nazivom “Ne dopustimo im da umru” održan je na Šumarskom fakultetu Poljoprivrednog sveučilišta u Krakovu. Za optimalne rezultate, pomiješajte sve sastojke i dodajte tekući sapun tijekom posljednjeg koraka, osiguravajući temeljitu smjesu. Kako bi se spriječilo kretanje mrava, otopina je poboljšana ljepljivim svojstvima, što im otežava kretanje po različitim površinama. Prije nanošenja, procijedite otopinu kroz cjedilo prekriveno gazom i pretočite u bocu s raspršivačem. Jednostavno raspršite otopinu na područja gdje su mravi ili lisne uši vjerojatno prisutni.

Dodatni tekst:

Mravi, očaravajuća i raznolika vrsta iz obitelji Formicidae, plijeni našu znatiželju. Ova nevjerojatno svestrana stvorenja postigla su nevjerojatan trijumf, cvjetajući u gotovo svakoj ekološkoj niši koju naš planet nudi. Zaronite u sveobuhvatno ispitivanje zadivljujućih aspekata koji mrave čine tako zadivljujućim organizmima. Vrijedno je napomenuti da su mravi, slični pčelama i osama, klasificirani u red Hymenoptera. Stručnjaci procjenjuju da postoji više od 20.000 vrsta mrava, iako je samo 12.000 službeno identificirano.

Mravi se mogu naći u širokom rasponu okruženja, uključujući tropske prašume i sušne pustinje, ali nisu prisutni na Antarktici. Sada istražimo fizičke karakteristike ovih zadivljujućih stvorenja. Tijelo mrava podijeljeno je u tri glavna dijela: glavu, prsni koš (prsa) i abdomen. Antene, koje funkcioniraju kao osjetilni organi za miris i dodir, igraju ključnu ulogu u komunikaciji. Mrav posjeduje snažne mandibule koje služe u razne svrhe, poput hvatanja hrane, sudjelovanja u bitkama i izgradnje gnijezda.

Nadalje, mravi posjeduju tanku peteljku, segment koji se nalazi između prsnog koša i trbuha, što im omogućuje da pokažu nevjerojatnu okretnost. Zamršena društvena organizacija mrava ističe se postojanjem kasta i raznih odgovornosti unutar kolonije. Matica, budući da je od najveće važnosti, preuzima ključnu ulogu reprodukcije unutar kolonije. Primarna dužnost matice se vrti oko čina polaganja jaja. Životni vijek kraljica može trajati nekoliko godina, a određene vrste posjeduju nevjerojatnu sposobnost preživjeti i do nevjerojatnih 30 godina.

Unutar kolonije mrava, radnici, koji su sterilne ženke, preuzimaju različite zadatke uključujući skupljanje hrane, briga za jaja i ličinke, te izgradnja i održavanje gnijezda. Životni vijek radnika obično se proteže od nekoliko mjeseci do nekoliko godina, ovisno o vrsti. Trutovi, ili muški mravi, igraju ključnu ulogu u koloniji, posebno u reproduktivnom procesu gdje njihova odgovornost leži u parenju s kraljicama. Tragično, njihovo postojanje je prolazno, nestaju ubrzo nakon što ispune svoju svrhu u reprodukciji. Izgradnja gnijezda i staništa igra ključnu ulogu u njihovom gniježđenju.

Neke vrste biraju razrađene sustave tunela za stvaranje podzemnih gnijezda, dok druge radije grade gnijezda na drveću ili koriste prirodne šupljine drveća. Mravi, s druge strane, grade gnijezda od kartona, koristeći mješavinu biljnog materijala i vlastite sline. Te su kolonije poznate kao superkolonije.

Preporučeno