Crnogorska pevačica Ksenija Cicvarić osvajala je sve svojim moćnim glasom, ali su njen život obeležile velike tragedije.

  • Njena majka, Simone, prenijela joj je svoj talent za pjevanje, ali otac joj nikada nije dopustio da razvije svoje glasovne sposobnosti. Tijekom Drugog svjetskog rata doživjela je značajan životni neuspjeh.

    Naime, Ksenija je imala više braće i sestara koji su stradali tijekom bombardiranja Podgorice, a i sama je doživjela nesreću. Dok su se građani sklanjali u pećine Morača i Ribnica, u blizini je eksplodirala bomba od koje je Ksenija oslijepila. Srećom, talijanski liječnik je brzo djelovao i spriječio da ostane trajno slijepa. Završetkom rata u pokušaju bijega izgubila je i oca, a grob mu nikada nije uspjela pronaći.

    “I njezine muke tu nisu završile. Dok su harale Hrvatskom, ustaše su ih uhvatile! Kseniju su uhvatili za kosu i vukli je sudbini, ali srećom, njezin je brat uspio umilostiviti otmičara ponudivši joj uz očevo ukradeno oružje Brzo su pobjegli i stigli do Austrije, samo pet ili šest kilometara od austrijske granice, saznali su da je uspostavljen sporazum između britanske vojske i partizana, iako se jedva očekivalo da će itko preživjeti mjesec dana. .. Po povratku, Ksenija i njen brat su odmah uključeni u akcije čišćenja bombardovanih ruševina Podgorice”, ispričao je tada Ksenijin sin.

Nakon rata udaje se za Nikolu Novakovića, pilota JAT-a iz Makedonije, s kojim imaju dvoje djece. Zbog svoje uloge doušnika njezin je suprug bio prisiljen pobjeći, a kasnije se doznaje da je uhićen i zatočen u logoru.Prestala je dobivati ​​informacije o njemu, a Cicvarić je s njezino dvoje djece ostala na ulici, pa su pobjegli u Makedoniju.

“Njen odlazak iz Makedonije izazvao je njezin šogor, moj ujak, koji je bio ministar šumarstva. Kao komunist, nije mogao dopustiti prisutnost bratove supruge, doušnice, jer bi to ugrozilo njegovu političku Unatoč snažnoj vezi s njegovom majkom i svekrvom, bila je prisiljena napustiti Makedoniju u takvom stanju očaja da je razmišljala o tome da si oduzme život zajedno s nama, djecom. Putovanje u Sitnicu, u želji da pobjegne od mnoštva nevolja koje su je snašle kao mladu ženu, suočila se s nevjerojatnim životnim izazovima s kojima se većina ljudi možda nikad nije susrela, ali su se za nju razotkrili za samo nekoliko godina izbavila nas je s ruba smrti”, ispričao je njen sin Duško.

Po povratku u Podgoricu preuzela je najteže zadatke. Zajedno s majkom prala je vojne uniforme za dobivanje kupona za hranu, a čistila je i općinu Podgorica. Nije se sramila učiniti sve što je bilo potrebno kako bi osigurala svoju djecu. Kada je pokrenut Radio Titograd, uronila je u svoju istinsku strast – muziku i počela da snima narodne pjesme uz orkestar.Bez ikakvih vijesti o njezinom mužu, svi su pretpostavili da je on poginuo u logoru, što ju je nagnalo da se odluči ponovno udati kako bi svojoj djeci pružila očinsku figuru.

Udala se za Miloja Cicvarića, pilota iz Čačka. Tek što se činilo da je uspjela stabilizirati svoj život, dogodila se još jedna tragedija. Naime, dva dana nakon rođenja sina Žarka, njezin šestogodišnji sin Vladimir stradao je u prometnoj nesreći ispred njihove zgrade. Nakon svih muka koje su proživjeli zatražili su premještaj u Beograd, gdje je Ksenija nastavila karijeru.Nakon smrti drugog supruga neočekivano je oboljela od astme, imala je teškoće s disanjem i povukla se iz javnog života.Preminula je u veljači 1997. u 68. godini života, netom nakon što je primljena u bolnicu.

 

Preporučeno