Salo i masnoće na butinama su definitivno problem broj jedan, kod svake žene u današnje vrijeme. U nastavku govorimo o par trikova, kako da se na prirodan način riješite ovoga problema….
Uz odgovarajuću prehranu, tjelesna aktivnost neophodna je za očuvanje našeg zdravlja, a sve veća svijest o ovoj istini potiče mnoge pojedince na promjenu načina života. Osim toga, mnogi ljudi se bore s viškom kilograma kojeg se žele riješiti. Brojni pojedinci posjeduju određena područja tijela s kojima su trajno nezadovoljni, bez obzira na njihovu predanost prehrani, tjelovježbi ili kozmetičkim intervencijama.
Znanstvene studije pokazuju da te dugotrajne naslage masnog tkiva mogu proizaći iz hormonske neravnoteže, a ne isključivo iz načina života. Hormoni, suptilni regulatori tjelesnih funkcija, igraju presudnu ulogu u određivanju raspodjele masnoće, njezine upotrebe u tijelu i razloga njene postojanosti u određenim slučajevima.
Priznavanje ove veze predstavlja prvi korak prema razvoju učinkovitijeg pristupa poboljšanju izgleda i zdravlja. Primjerice, kortizol, koji se često naziva i hormonom stresa, ima izravan utjecaj na nakupljanje masnog tkiva, posebice u predjelu trbuha. Kao odgovor na stres, tijelo luči kortizol kako bi olakšalo mehanizam “bori se ili bježi”. Usprkos tome, u suvremenom društvu stres je više psihološki nego fizički, što dovodi do toga da se energija skladišti kao masnoća – osobito oko jetre i trbuha – umjesto da se troši. Stručnjaci preporučuju konzumaciju manjih, češćih obroka kako bi se ublažile nagle fluktuacije razine šećera u krvi i zalažu se za uključivanje namirnica s niskim glikemijskim indeksom, poput jabuka, cjelovitih žitarica i orašastih plodova. Štoviše, savjetuje se ograničiti intenzivno vježbanje na maksimalno 45 minuta, budući da produljena tjelesna aktivnost može dovesti do povećanja lučenja kortizola.
Kod žena se nakupljanje masnoće na bedrima i stražnjici često povezuje s povišenom razinom estrogena. Samo masno tkivo stvara estrogen, što rezultira štetnim ciklusom: povećana masnoća dovodi do pojačane proizvodnje estrogena, što potom potiče dodatno nakupljanje masti. Konzumacija alkohola pogoršava ovaj problem jer smanjuje sposobnost jetre da eliminira višak hormona. Uključivanje brokule u prehranu preporučuje se zbog njezinih spojeva koji pospješuju rad jetre. Nadalje, preporučljivo je ograničiti unos crvenog mesa i kofeina jer oni mogu dodatno opteretiti jetru. Iako suplementi soje mogu pružiti prednosti ako se konzumiraju umjereno, nije preporučljivo pretjerivati zbog mogućih nepredviđenih učinaka na hormonalni sustav.
Nedovoljna razina progesterona često rezultira zadržavanjem tekućine, što je karakterizirano natečenim gležnjevima ili općim oticanjem. Ovaj hormon ima prirodna diuretička svojstva, pomažući u uklanjanju viška vode iz tijela. Kako biste podigli razinu progesterona, preporučljivo je usvojiti prehranu koja obiluje vitaminom E, koji se može dobiti iz namirnica poput sjemenki suncokreta i maslaca od kikirikija. Nadalje, ključno je ograničiti konzumaciju natrija, koji je obično prisutan u prerađenoj i brzoj hrani, budući da ima ulogu u zadržavanju tekućine u tijelu.
Smanjenje funkcije štitnjače, osobito zbog nedovoljne količine tiroksina – hormona koji upravlja metabolizmom – može biti čimbenik koji doprinosi oticanju lica i vrata. Ova smanjena aktivnost može rezultirati oticanjem tkiva i zadržavanjem vode. Korištenje dodataka selena može se pokazati korisnim u poboljšanju učinkovitosti tijela u korištenju tiroksina. Nadalje, bitno je usredotočiti se na kvalitetu sna i održavati pravilno držanje, osobito za osobe koje dulje vrijeme provode sjedeći. Smanjenje razine testosterona može dovesti do nakupljanja masnog tkiva na nadlakticama, što je znatno izraženije kod žena nakon menopauze.
Testosteron je ključan i za razvoj i za očuvanje mišićne mase; stoga neadekvatne razine rezultiraju propadanjem mišića, koji se kasnije zamjenjuju masnoćom. Kako bi se to spriječilo, prehrana bogata izvorima proteina, uključujući ribu, jaja, tofu i orašaste plodove, može biti korisna, uz dodatak dodataka prehrani koji sadrže cink, magnezij i vitamin B6. Štoviše, stalna tjelesna aktivnost povećava tjelesnu inherentnu proizvodnju testosterona. Pojedinci koji opažaju nakupljanje masnoće na leđima možda imaju nedovoljnu razinu hormona rasta (HGH).
Ovaj hormon, koji se pretežno oslobađa tijekom noći, ključan je za metabolizam masti, a također je sastavni dio popravka i regeneracije tkiva. Kvaliteta sna ima izravan utjecaj na proizvodnju HGH. Uključivanje hrane bogate melatoninom, poput malina, može pomoći u podizanju razine HGH, uz konzumaciju hrane bogate glutaminom poput jogurta. Ukratko, na raspodjelu masnoće u tijelu duboko utječu hormoni.
Bitno je razumjeti unutarnje mehanizme koji pridonose ovom problemu umjesto da se borimo protiv vlastite fiziologije bez priznavanja temeljnih čimbenika koji su u igri. Naglasak na odgovarajućoj prehrani, učinkovitom upravljanju stresom, obnavljajućem snu i reagiranju na signale našeg tijela može donijeti daleko veće dobrobiti od pridržavanja stroge dijete ili sudjelovanja u iscrpljujućim programima vježbanja. Za brojne pojedince, rješenje možda nije u još jednom pokušaju mršavljenja, već u ponovnom uspostavljanju uravnoteženog hormonskog okruženja.