– Mnoge osobe u današnje vrijeme imaju jako velikih problema sa svojom baštom, kao i urodom. Umjesto pesticida mnoge osobe koje imaju probleme sa nametnicima, sve više se okreću nekim trikovima a koje se mogu pronaći na društvenim mrežama….

U području vrtlarstva, jod, poznat po svojim antiseptičkim svojstvima, može se pokazati kao neprocjenjivo sredstvo kada se radi o borbi protiv mnoštva biljnih bolesti. Dopustite mi da s vama podijelim nekoliko metoda pomoću kojih možete iskoristiti njegovu moć: Kako bi se spriječila upotreba usporivača plamena, rješenje bi moglo biti uvođenje krijesnica u biljke rajčice. Za izradu smjese pomiješajte 9 litara vode s 1 litrom sirutke, a zatim dodajte 2 ml ljekarničkog joda koncentracije 5%.

  • Primjena: Nakon presađivanja, preporuča se primjena ove otopine na biljke između 12 i 14 dana, a zatim svakih 10 do 12 dana. U slučaju da primijetite početnu pojavu lezija, savjetuje se poprskati zahvaćena područja i održavati tretman svakih 5 dana. Za one koji se suočavaju s ovom specifičnom gljivičnom infekcijom dostupno je rješenje za liječenje pepelnice. Potrebna je mješavina koja se sastoji od 9 litara vode, 1 litre sirutke i 1 ml joda. Primjena: Za suzbijanje bolesti, pokrenite postupak prskanjem biljaka, a zatim nastavite s tim postupkom u redovitim razmacima od 5 do 7 dana.

Preventivno se savjetuje tretiranje biljaka svakih 10 do 12 dana, čak i ako nema vidljivih znakova bolesti. Za sprječavanje truljenja krastavaca postoji rješenje. Da bi se dobila otopina, 10 litara vode treba pomiješati s 1 ml medicinskog joda. Primjena: Pobrinite se da svaka biljka krastavca dobije veliku količinu litre otopine za zalijevanje. Kupus Rješenje za zalijevanje kupusa: Za obradu 10 litara vode potrebno je samo 2 mililitra joda.

Primjena: Kako bi se osigurao snažan rast, preporuča se svakoj biljci dati 1 litru otopine tijekom zalijevanja. Jagode Jedno od mogućih rješenja za zaštitu jagoda od sive truleži je provođenje učinkovitih zaštitnih mjera. Za svakih 10 litara vode potreban je samo 1 ml joda. Primjena: Osigurajte da su jagode i okolno tlo dovoljno zaliveni otprilike 5 do 7 dana prije cvatnje i ponovite ovaj postupak zalijevanja još jednom prije nego što cvijeće procvjeta. Jabuke Učinkovita metoda za sprječavanje truljenja jabuka je primjena zaštitnog rješenja.

Za pripremu otopine trebat će vam 10 litara vode i samo 10 ml joda. Primjena: Preporuča se prskanje lišća i plodova oko 10 dana prije berbe. Grožđe Učinkovita metoda za sprječavanje truljenja grožđa je primjena zaštitnog rješenja. U ovom konkretnom slučaju, omjer je 10 litara vode na samo 8 mililitara joda. Primjena: Preporuča se prskanje lišća i plodova otprilike 10 dana prije berbe. Otopina za dezinfekciju sjemena poznata je kao otopina za dezinfekciju sjemena.

Za izradu otopine farmaceutskog joda preporuča se pomiješati jednu kap joda s jednom litrom destilirane vode. Primjena: Kako biste svoje povrće i voće zaštitili od niza bolesti, upotrijebite ove nekomplicirane metode koje su isplative i lako dostupne. Započnite omotavanjem sjemenki u gazu koja je natopljena otopinom. Ostavite ih da odstoje 6 do 8 sati prije nego što ih osušite i nastavite sa sjetvom. Svaki vrtlar razumije da su štetočine i bolesti nezaobilazan aspekt održavanja vrta. Iako ste možda bili sretni u svojoj prvoj godini, s obilnim usjevima netaknutim lisnim ušima ili pepelnicom, neizbježno je da ćete se na kraju susresti s ovim problemom.

  • Način na koji se nosite s izazovima napadanog vrta i strategije koje koristite imat će značajan utjecaj na putanju vašeg vrtlarskog putovanja. Ključ leži u nečijem načinu razmišljanja. Najzastupljeniji pristup zaštiti od “neprijatelja” unutar vrta uključuje korištenje kemikalija – insekticida, fungicida i raznih toksičnih sredstava. Nažalost, ova metoda je vrlo agresivna i nanosi značajnu štetu ekosustavu u kojem se uzgajaju usjevi. Ovim pripravcima nedostaje selektivnosti, što rezultira nestankom ne samo štetočina, već i drugih stvorenja i korisnih insekata poput pčela, koji igraju vitalnu ulogu u oprašivanju.

Nadalje, kako vrijeme prolazi, štetnici razvijaju otpornost, što dovodi do štetnog ciklusa u kojem se vrtlari i farmeri moraju sve više oslanjati na ove metode za ublažavanje štete. U svakom vrtu, balkonu ili prozorskoj dasci zasigurno će biti dosta lisnih uši. S više od 3000 poznatih vrsta, teško je pronaći biljku koja nije postala žrtva ovih štetnika. Unatoč svojoj maloj veličini, lisne uši mogu uzrokovati značajnu štetu kada su prisutne u velikom broju. Ovi kukci mekog tijela dolaze u raznim bojama – crnoj, sivoj, zelenoj, narančastoj i crvenoj – i prvenstveno ciljaju mlade izdanke, sišući sok i slabeći biljku.

Zanimljivo je da lisne uši često stvaraju obostrano koristan odnos s mravima, ponašajući se kao pastiri dok ih mravi uzgajaju radi medne rose koju proizvode nakon uživanja u biljnim sokovima. Ne samo da se mravi brinu za svoja “jata” lisnih uši, već također pružaju zaštitu od prirodnih predatora poput bubamara. SIMPTOMI: Lisne uši napadaju mlade izdanke i pupoljke biljke, obično se skupljajući na stabljici i ispod lišća. Kao rezultat toga, rast biljke je zaustavljen i postaje osjetljivija na druge štetočine i bolesti. U teškim slučajevima lišće uvene i postane prekriveno obilnom količinom medne rose, privlačeći čađave gljivice.

Preporučeno