Prije nego je Postao Novak Đoković, Srbija je imala tenisera broj jedan u svijetu, a to je popularna Monika Seleš. Međutim, njena karijera je u usponu prekinuta nakon stravičnog događaja koji se desio u Njemačkoj….

Početkom prošlog stoljeća bivša jugoslavenska superzvijezda Monica Seleš doživjela je veliku nesreću 30. travnja 1993. godine, tijekom teniskog meča u Hamburgu, 38-godišnji Nijemac Gunter Palcher napao ju je i prijetio joj, te je tom prilikom ubo nožem u leđa. Pred televizijskim kamerama i očima svijeta. Ozlijeđena Monika prebačena je u lokalnu bolnicu u pratnji majke i brata.

Posjetila ju je i Steffi Graf, koja se ispričala što je samo kratko jer se mora što prije vratiti na natjecanje. Vjeruje se da je meč u Hamburgu prekinuti jer je Selešva pala u nesvijest, zbog čega joj je vitalni živac oštećen za samo milimetar i vjerojatno je trebala ostati paralizirana. Privatnim je zrakoplovom odletjela u Sjedinjene Države na liječenje i oporavak. Monica se vratila tenisu 1995. godine, ali nije uspjela ponoviti prijašnji uspjeh i nikada se nije oporavila od posttraumatskog sindroma. Jedno se vrijeme borila i s viškom kilograma dok je utjehu tražila u meditaciji, terapiji i hrani. Ipak, uspjela je.

DODATNI TEKST:

Priča o starijoj ženi iz Šangaja koja je cijelo svoje bogatstvo, procijenjeno na oko 2,5 milijuna eura, ostavila svojim kućnim ljubimcima izazvala je gomilu komentara i kontroverzi na društvenim mrežama. Ovaj neočekivani izbor gđe Liu, vrlo imućne osobe, nije bio impulzivan, već je proizašao iz značajne emocionalne boli i razočaranja. Točnije, gđa Liu je isprva namjeravala ostaviti svoju imovinu svojoj djeci; međutim, zbog njihovih postupaka, revidirala je svoju oporuku i odlučila svoje bogatstvo proslijediti onima koji su joj pružali ljubav i utjehu u kasnijim godinama – svojim psima i mačkama.

Kad se gospođa Liu razboljela i bila prikovana za krevet, poželjela je pomoć svoje troje odrasle djece. Nažalost, umjesto suosjećanja i podrške, njezina su djeca govorila da je ona teret. Kako je vrijeme prolazilo, rijetki telefonski pozivi i rijetki posjeti smanjili su se gotovo na nulu. “Posvetila sam im cijeli svoj život, pobrinuvši se da dobiju obrazovanje i sve što sam ja mogla pružiti”, rekla je teška srca svojim prijateljima.

“U vrijeme moje najveće potrebe napustili su me. Kako je vrijeme prolazilo, baka Liu je primijetila da su se njezina djeca udaljila od nje, postajući sve svjesnija da je gledaju kao na teret. Mjesecima nije primala pozive ni poruke od njih, zbog čega se osjećala duboko usamljeno. Nasuprot tome, produbila se njezina veza s kućnim ljubimcima, jer su joj nudili svakodnevnu udobnost i društvo. Ta ju je spoznaja potaknula da svoju imovinu prenese na one koji su je istinski uzdržavali.

Želja joj je bila da novac ostavi izravno svojim ljubimcima; međutim, kineski zakoni to zabranjuju. Kao rješenje, nekretninu je dodijelila veterinarskoj ambulanti, uz uvjet da sredstva budu namijenjena isključivo njezinim ljubimcima i njihovim potomcima. Ovaj odabir izazvao je značajnu pozornost i izazvao salvu komentara na društvenim mrežama. Dok su neki pokazali razumijevanje za njezinu odluku, drugi su bili zatečeni razmjerom njezine boli, koja ju je, čini se, natjerala da u potpunosti izostavi svoju djecu iz oporuke.

Jedan je korisnik primijetio: “Ovo je očajnički postupak žene koja se suočila sa značajnim razočaranjima onih do kojih joj je stalo.” Drugi su ponovili to mišljenje, rekavši: “Da su se moja djeca tako ponašala prema meni, ja bih isto odgovorio!” ističući nužnost poštivanja roditelja. Ženina situacija istaknula je vrijednost ljubavi i pažnje u kasnijem životu, a za mnoge je rasvijetlila ideju da druženje s kućnim ljubimcima može pružiti osjećaj sigurnosti kada se osobni odnosi pogoršaju.

Preporučeno