Nataša Stanišić je mlada glumica koja je već godinu dana u vezi sa Mimom Karadžićem. Njihova veza je izazvala pažnju medija zbog razlike u godinama, pošto je ona 35 godina mlađa od njega.

Svoje je pratitelje na Instagramu obavijestila o tome kako uživa u ljetu.Prvo je podijelila fotografiju snimljenu na plaži u kupaćem kostimu. Trenutno je pozirala na pješčanoj obali u dvodijelnom kupaćem kostimu ponosno pokazujući svoju figuru.

Stavivši sunčane naočale, fotografiju je naslovila riječima: “Bez obzira na lokaciju, ocean će uvijek biti tu za vas.Potom se javila iz Toskane, gdje je fotografirana u slikovitoj toskanskoj pozadini koja je slavljena po zadivljujućim krajolicima.

Inače, mlada Nataša proslavila se u seriji “Zakopane tajne”, gdje je na setu srela Mimu, kako su tada pisali domaći mediji.Viđani su zajedno u javnosti, a jednom zapaženom prilikom bili su na Filmskom festivalu u Sarajevu, gdje su zajedno uživali pet dana.

BONUS TEKST;

Kupine, te male, sočne, tamne bobice, predstavljaju pravu riznicu zdravlja i uživanja. Ove ukusne voćke su decenijama prisutne u ljudskoj ishrani, kako zbog svog jedinstvenog ukusa, tako i zbog brojnih blagodeti za zdravlje. U svetu botanike, kupina pripada rodu Rubus iz porodice Rosaceae, i poznata je po svom nepravilnom rastu i trnovitim stabljikama. Iako su kupine često povezane sa divljim vrstama koje rastu na ivicama šuma i livada, danas su široko gajene u baštama i na plantažama širom sveta.

Istorija i poreklo kupina
Kupina je voće koje ima bogatu istoriju. Smatra se da su prve sorte potekle iz Evrope, severne Afrike i Azije, ali su brzo proširene na druge delove sveta, uključujući Severnu Ameriku. Pronađeni su dokazi da su kupine bile poznate još u doba starih Grka i Rimljana, koji su ih koristili ne samo kao hranu, već i u medicinske svrhe. Rimljani su koristili lišće i koru kupine za lečenje rana, čireva i prehlada.

U narodnoj medicini, kupina se često spominjala kao biljka koja ima moć da leči mnoge bolesti. U srednjem veku, Evropljani su verovali da su kupine magične biljke koje štite od zlih duhova, dok su američki starosedeoci koristili kupine u svojoj ishrani, kao i za izradu lekova.

Botaničke karakteristike
Kupina je višegodišnja biljka koja se najčešće razvija kao žbun sa polutrnovitim ili trnovitim stabljikama. Neke vrste kupina mogu da narastu do nekoliko metara u visinu, dok druge formiraju puzavice koje se prostiru po zemlji. Biljka ima karakteristične složene listove sa 3 do 5 ovalnih listića, a cvetovi kupine su obično bele ili svetloružičaste boje.

Plod kupine se tehnički ne smatra pravom “bobicom” već složenim plodom koji se sastoji od više manjih plodića, od kojih je svaki ispunjen jednim semenom. Boja ploda se menja tokom zrenja, prelazeći iz zelene u crvenu, a zatim u tamnoljubičastu ili crnu kada je potpuno zreo. Plod je sladak, sočan i blago kiselkastog ukusa, što ga čini izuzetno popularnim u kulinarstvu.

Gajenje kupina
Kupina je relativno laka za gajenje i ne zahteva preteranu negu, ali je potrebno nekoliko osnovnih koraka kako bi biljka bila zdrava i plodna. Najbolje uspeva u blagoj klimi sa puno sunčeve svetlosti, iako može tolerisati i delimičnu senku. Tlo za kupine treba da bude dobro drenirano, bogato organskom materijom, sa neutralnim ili blago kiselim pH vrednostima.

Pre sadnje, važno je odabrati odgovarajuće mesto u bašti, po mogućstvu na uzvišenju kako bi se izbegla zadržavanje vode, što može dovesti do truljenja korena. Kupine se najčešće sade u jesen ili rano proleće, a biljka se mora redovno zalivati, naročito tokom sušnih perioda, kako bi se obezbedio optimalan rast.

Rezidba je važan deo brige o kupinama. Svake godine, potrebno je ukloniti stare, dvogodišnje stabljike koje su već dale plod, jer će nove stabljike biti te koje će plodonositi naredne sezone. Takođe, važno je osigurati dovoljno prostora između biljaka kako bi se omogućio dobar protok vazduha, što smanjuje rizik od bolesti.

Zdravstvene koristi kupina
Kupine su pravi super-voćni izvor vitamina, minerala i antioksidanata. Evo nekoliko ključnih prednosti koje kupine nude:

Bogatstvo vitamina C: Jedna porcija kupina (oko 100 grama) sadrži više od 30% preporučenog dnevnog unosa vitamina C, koji je esencijalan za jačanje imuniteta, poboljšanje zdravlja kože i smanjenje oksidativnog stresa.

Vlakna za bolju probavu: Kupine su odličan izvor dijetalnih vlakana, koja pomažu u regulaciji probave, smanjenju holesterola i održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi.

Antioksidansi: Bogatstvo flavonoida, antocijanina i polifenola čini kupine odličnim borcima protiv slobodnih radikala, koji oštećuju ćelije i doprinose starenju i razvoju bolesti. Redovna konzumacija kupina može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti, dijabetesa i nekih vrsta raka.

Podrška zdravlju kostiju: Kupine su bogate vitaminom K, koji je ključan za pravilno zgrušavanje krvi i održavanje zdravlja kostiju. Takođe sadrže pristojnu količinu kalcijuma i magnezijuma, koji pomažu u održavanju gustine kostiju i smanjuju rizik od osteoporoze.

Kognitivne funkcije: Neka istraživanja sugerišu da antioksidansi prisutni u kupinama mogu doprineti poboljšanju memorije i ukupnih kognitivnih funkcija, što je naročito korisno u borbi protiv starenja mozga.

Kulinarstvo i upotreba
Kupine su izuzetno svestrane u kuhinji i mogu se koristiti na mnogo različitih načina. Bilo da ih jedete sveže ili koristite u raznim receptima, one dodaju bogatstvo ukusa i teksture jelima. Evo nekoliko popularnih načina na koje se kupine koriste:

Džemovi i želei: Kupine su savršene za pravljenje domaćeg džema zbog visokog sadržaja pektina, što omogućava da se lako zgušnjavaju.
Sokovi i smoothieji: Sok od svežih kupina je izuzetno osvežavajuć i bogat vitaminima. Dodavanjem u smoothie, možete stvoriti hranljiv i ukusan napitak.
Deserti: Kupine su čest sastojak pita, torti, kolača i voćnih salata. Njihov jedinstveni ukus odlično se slaže sa kremastim desertima kao što su sladoledi i pudinzi.
Zamrznute kupine: Kupine se mogu uspešno zamrznuti i čuvati tokom zime, zadržavajući većinu svojih nutritivnih svojstava. Idealne su za pravljenje voćnih preljeva ili kao dodatak u smutijima.
Biljne koristi
Osim plodova, i drugi delovi biljke kupine imaju svoju vrednost. U narodnoj medicini, listovi kupine koriste se za pravljenje čaja koji može pomoći kod problema sa varenjem i upalama. Takođe, ekstrakti iz listova i korena kupine se koriste u biljnim preparatima za lečenje dijareje, kašlja i upale grla.

Zaključak
Kupine su mnogo više od običnog voća – one su pravi dar prirode sa brojnim blagodetima za ljudsko zdravlje i izuzetnim potencijalom u kulinarstvu. Bilo da ih koristimo zbog njihovih nutritivnih svojstava, lekovitih osobina ili jednostavno zbog uživanja u ukusu, kupine su dragocen dodatak svakodnevnoj ishrani. Ova skromna voćka nastavlja da nas inspiriše svojim bogatstvom, čineći je neizostavnim delom naših bašta i trpeza.

Preporučeno